Środa, 25 Kwietnia, 2018     ostatnia aktualizacja 21-04-2018
 
A po wakacjach...
 
2016-09-02

Nowy i Stary Świat, coś klasycznego i coś mniej znanego czyli... oceniamy kolejną serię win z portfolio krakowskiego importera Sobiesław Zasada Import Win. Wina z niższych i środkowych półek cenowych, coś dla poszukiwaczy "pisenek, które dobrze znają" i dla ciekawskich, rządnych wyłowienia czegoś nowego. Oto nasze propozycje.

(4+) Sauvignon blanc 2014, Elephant Hill, Hawke`s Bay, Nowa Zelandia, 13%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Do takich win z sauvignon blanc nowozelandzcy winiarze zdążyli nas już przyzwyczaić. Otrzymujemy tu klasyczne "zielone" i świeże nuty agrestu, trawy, niedojrzałego jabłka, białej porzeczki i kwiatów jaśminu. W ustach jest to wino żywe, wartko układające się na podniebieniu. Orzeźwiające. Są jabłkowe pestki, limonka, agrest i lekko pieprzna końcówka. Słowem, jest to piosenka, którą lubicie i często nucicie. 
Cena: 70,00 zł


(4+) 
Rioja blanco 2014, Vińa Olabarri, DOC Rioja, Hiszpania, 12,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Dużo (o wiele za dużo) próbowałem ostatnio riojy (i białej i czerwonej) ociekającej dębiną, "spuchniętej" od waniliowych smaków nowej beczki, które skrywają owocowy smak wina. Tu jest inaczej. Przyjemna kwiatowość oraz owocowość - gruszka, dojrzałe jabłko, grepfrutowe pestki. W ustach dodatkowo trochę białego pieprzu, warzyw. Wino wypada statecznie, gładko, gastronomicznie. Za ten brak smaku drewna w ustach a w zamian zaoferowany kwiatowo-owocowy ton oraz fajną cenę dorzucam sporego plusa. 
Cena: 40,00 zł


(4) Torrontes Colección 2015, Michel Torino, Cafayate, Argentyna
, 13,5%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Cóż, jeśli miałbym szukać wzorca, dobrego szkoleniowego przykładu odmiany torrontes to spokojnie mógłbym sięgnąć po tę butelkę. Ma bowiem wszystko, czego torrentesowi trzeba - intensywne i typowe nuty kwiarów (bez, biała róża, jaśmin), papierówka i nutkę mandarynki. W ustach aromatyczne, lekko ziołowe. Poukładane i przystępne wino powstałe na wysokości 1700 m.n.p.m., w przepięknym północnym regionie Argentyny. Dobra cena.
Cena: 33,00 zł


(4+) Otto Cento Negroamaro 2014, Cigno Moro, Salento IGP, Apulia, Włochy, 13%

Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Bardzo soczyste i treściwe negroamaro. Aromaty gęste, mocno owocowe, leśne (jeżyna, maliny, aronia, jagody, mech, ściółka). W ustach dobra, zawiesita owocowa materia - jeżyny, owoc morwy, plus jałowiec, grillowana papryka, czerwony pieprz. Mniej tu finezji a więcej nacisku na treść i owocowy ekstrakt. Wino na przykład do gulaszu czy zawiesistych sosów mięsnych.
Cena: 69,00 zł(4) Malbec Don David, Michel Torino, Cafayate, Argentyna, 14%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Wino o kolorze gęstym, z lekka mętnym i posępnym niczym wiadomości telewizji publicznej. W aromatach dżem jeżynowy, wiśnie, czereśniowy sok. W ustach prezentuje się owocowo, soczyście, lekko pieprznie i alkoholowo. Ma solidną owocową materię (czereśnie, śliwka, czarna porzeczka, aronia). Jest to wino dość proste, oparte na owocowości - o nieco dżemowej, beczkowej i lekko alkoholowej budowie.
Cena: 65,00 zł(3) Rioja Reserva 2009, Vina Olabarri, Rioja DOC, Hiszpania, 13%
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Rioja wykonana w stylu za którym osobiście niespecjalnie przepadam, ale który ma ciągle wielu zwolenników w Polsce, tak więc - jest beczka, drewnio, taniny, wanilia i to te elementy zdają się grać pierwsze skrzypce. W tle czereśniowo-wiśniowe klimaty. W ustach mocny owoc i wyraźne taniny. Ciężko... Dla miłośników dosadnego i beczkowego stylu.
Cena: 69,00 zł
(4) Otto Cento Primitivo 2014, Cigno Moro, Salento IGP, Apulia, Włochy, 14% 
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Wcale nie prymitywne primitivo... Jest całkiem ładnie wyważone, lekko ściółkowe i taniczne. Ma dotartą fakturę, wyraźną "słodycz" dojrzałego owocu. W tle domykający całość akcent czekolady, żołędzi, wędzonej śliwki, pieczonych kasztanów i pieprzu - czyli mamy tu właściwie większość elementów, za które szeroka publiczność primitivo polubiła.
Cena: 69,00 zł
Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz