Niedziela, 27 Maja, 2018     ostatnia aktualizacja 26-05-2018
 
Karnawał czyli szczęśliwa "13"
 
2017-01-16

Jak karnawał, to wiadomo - chętniej sięgamy po bąbelki. Oto trochę zacnych rekomendacji win pochodzących z jednego z moich ulubionych domów szampańskich - Billecart-Salmon, z oferty importera - Vinoteka 13.
Posiadłość Billecart-Salmon założona została w 1818 roku, będąc niejako biznesowym owocem małżeństwa Nicolasa Francois Billecarta z Elisabeth Salmon. W tej chwili tę ekskluzywną winiarnię, położoną w miejscowości Mareuil-sur-Aÿ (niedaleko Epernay), prowadzi już szóste pokolenie rodziny.
Lubię te szampany za ich świeżość, pozorną zwięzłość, która potrafi stopniowo przejść w dyskretną elegancję i kruchą mineralność.

Żeby nie rekomendować Państwu tylko bąbelków, proponujemy również coś z zupełnie innej beczki - poniżej omawiamy kilka win z Piemontu, z winiarni Sottimano, również z portfolio Vinoteki 13.
 

(4+) Brut reserve, Billecart-Salmon, AOC Champagne, Francja, 12%

Importer: Vinoteka 13
Klasyczne zestawienie trzech szampańskich odmian (mam nadzieję, że je znacie, hę?). Panują tu przyjemne i łagodne nuty chlebowe, drożdżowe, jabłka, siana, suszonych kwiatów. W tle lekko poddymione, gęste, ziołowe. W ustach dobra pienistość i struktura oraz żwawa kwasowość. Uwagę zwraca dobra jakość owocu (jest tropikalnie – mango, brzoskwinia, papaja) oraz ładny balans. Wino jest długie (przyjemny, delikatny, owocowo-ziołowy posmak). Atrakcyjne, złożone a przy tym po prostu smaczne i orzeźwiające wino.
Cena: 209,00 zł


 

(5-) Brut rose, Billecart-Salmon, AOC Champagne, Francja, 12%
Importer: Vinoteka 13
Bardzo delikatny kolor łososiowy. Lekkie nuty owocowe (poziomki, truskawki, ptyś, śmietana, róże i kwiat hibiskusa). W ustach podobnie. Smak dobrze podbija ładna, skrząca kwasowość. Wino dość zwięzłe, żywe, z przyjemnym owocowym nerwem. Smaczne i odświeżające. Pozornie proste, ale ma dużo zachęcających i rozwijających się rejestrów w tle. Konsekwentna budowa. Pije się, że hej! A za każdym razem ma się ochotę na kolejny łyk...
Cena 349,00 zł

 
 

(5-) Blanc de Blanc Grand cru, Billecard-Salmon, AOC Champagne, Francja, 12%
Importer: Vinoteka 13
Gładkie, delikatnie owocowe, wapienne. Jest przyjemne i transparentne - świeże masło, brioszka, śmietana. W ustach gładkie, pestkowe, lekko grejpfrutowe, przyjemnie podbite kwasowością. Struktura z początku wydaje się bardziej twarda, pestkowa. Z czasem przechodzi w bardziej miękki, owocowy rejestr (plus pestka grejpfrutowa, drożdże, świeża bułka). Poukładane, świeże wino. Solidna budowa każe niemal od razu myśleć o jedzeniu, ale samo w sobie będzie to również bardzo pożywne wino. Długie, świetnie resetujące podniebienie.
Cena: 309,00 zł(5-) Extra brut Vintage 2004, Billecard-Salmon, AOC Champagne, Francja, 12%
Importer: Vinoteka 13
60% pinot noir, 40% chardonnay. Klimat drożdżowy, z lekko zaznaczającą się beczką. Wypada gęsto kremowo. Jest tu trochę warzyw, piasku, skórki chlebowej. Wino pozornie skromne, wycofane. Rozwija się statecznie idąc w stronę pestkowo-goryczkowych rejestrów. Smaczne i wyważone. Delikatnie dymne, orzechowe, jest też siano i orzechy laskowe. Jest w nim świeżość i młodość oraz słonawy finisz.
Cena: 335,00 zł

 

(5) Vintage 2006, Billecard-Salmon, AOC Champagne, Francja, 12%
Importer: Vinoteka 13 
60% pinot noir, 40% chardonnay. Elegancka dojrzała i wygładzona struktura oraz dobry balans. Szampan intensywny, dojrzały, pełen smaków. Wypada bogato i intrygująco. Poukładany, czas stylowo je rozwinął. Mimo, że jest młodsze od poprzednika, wydaje mi się nieco bardziej ciekawe. Ma swój styl i mineralny sznyt (sól, jod, mokre kamienie). Ma się wrażenie, że jest to szampan nieco bardziej oldskulowy, mniej tu owocowych świeżych klimatów na rzecz pestek, korzeni, czerstwego chleba. Jest też dymny, lekko orzechowy i jodynowy. No cóż... Próbujesz go i zdajesz sobie sprawę, że bardzo chcesz, by zaczął w tobie krążyć i chcesz szybko poczuć jak z kolejnym łykiem wariuje w tobie krew...
Cena: 339,00 zł

 

(4) Demi sec,
Billecard-Salmon, AOC Champagne, Francja, 12%
Importer: Vinoteka 13
Gładkie, lekko podbite słodyczą, ale jest ona wycofana, miękka, nienachalna, stając się zaledwie tłem. Wino poukładane, dobrzee odświeżające, z nuta jabłka, mirabelek, cytryny, moreli i brzoskwini. Jest gładkie, zgrabne, z dobrymi bąbelkami. W finiszu jabłko, gruszka, trochę pieprzu. To może być dobry i ciekawy szampan "wprowadzający", dla mniej wyrobionych konsumentów.
Cena: 209,00 złA teraz coś dla odmiany - na czerwono, z Piemontu. Historia winiarni sięga lat 60. ubiegłego wieku. Założona została przez Rino i Anne Sottimano (dziś wspieranych w winiarskich działaniach przez dzieci - Elene i Andrea). Dysponują 18. hektarami. Wina z tej posiadłosci przechodzą fermentację na naturalnych drożdżach, pozwala im się dojrzewać w beczkach nad osadem, az do zakończenia fermentacji malolaktycznej. Wina nie są klarowane ani filtrowane, nieznaczne ilości SO2 dodaje się przed butelkowaniem.
.(4+) Nebbiolo 2014, Sottimano, Langhe DOC, Piemont, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Aromaty wywazone, stateczne i umiarkowane, ale atrakcyjne. Owocowość zbudowana na twardawych nutach dzikiego bzu, jeżyn i aronii. Jest też ściółka, dym, smoła, fiołki, mech. W ustach wiśnia z pestką, śliwka, lekkie zarysowanie taninami. Wino niezbyt ciężkie, o ładnie zdefiniowanym owocu, lekkiej pikantności (czerwony pieprz). Czas rozwija w kieliszku nuty żurawiny, ziemi, pestek, dzikiej wiśni.
Cena: 89,00 zł
 (5-) „Pairolero” 2014, Sottimano, Barbera D`Alba Superiore DOC, Piemont, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Wino o nieco innej budowie niż poprzednik. Aromaty są bardziej miękkie, aksamitne, owoców leśnych, mchu, ściółki. W ustach soczyste, łaszące się ku podniebieniu choć charakteru mu nie brakuje. Sporo tu malinowo-wiśniowej konfitury a także nut kwiatowych (fiołki, bratki). Przyjemne taniny i dobry akcent kwasowości. Podsumowując - wino wyważone, z nerwem. A do tego wszystkiego ma jeszcze przed sobą sporo czasu i potencjału dojrzewania.
Cena: 99,00 zł(5-) Barbaresco DOCG „Cotta” 2012, Sottimano, Piemont, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
W aromatach wędzona śliwka, gałązka jedliny, jałowiec, dym, ziemia. W ustach wyraziste, lekko zadziorne, podbite kwasowością i taninami. Sporo tu wiśni i owoców leśnych, pokazujących tu swój pestkowy i "skórkowy" charakter. Wino ma już parę lat za sobą a jest ciągle krzepkie, wyraziste, czekające na wygładzenie rysów. Warto je zdekantować, dać mu czas, co powinno pomóc mu delikatnie złagodzić strukturę, ukazując bardziej miękką i soczystą materię.
Cena: 275,00 zł


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz