Vinisfera

3 x tak

Przy współpracy  z Niemieckim Instytutem Wina (AHK Polska) chciałbym zaprezentować trzy butelki wina. Są to trzy różne niemieckie odmiany, trzy różne regiony, trzy różne charaktery wina.

Przy współpracy  z Niemieckim Instytutem Wina (AHK Polska) chciałbym w pandemicznym czasie, dla rozruszania przygasłej atmosfery, zaprezentować trzy butelki wina. Są to trzy różne niemieckie odmiany, trzy różne regiony, trzy różne charaktery wina. W Waszą stronę wypuszczam zatem trzy niemieckie, dobrze schłodzone, białe strzały. Ślę je prosto w Wasze – jak podejrzewam, zbytnio rozgrzane kiepskimi grzańcami – serca.

1. Pierwsza butelka pochodzi od producenta z Palatynatu – Herxheim. Jest to spółdzielnia winiarska z siedzibą w Herxheim am Berg założona w 1937 roku, liczy 50. członków, którzy działają na prawie 190. hektarach winnic. Uprawy znajdują się w gminach Dackenheim, Freinsheim, Herxheim i Kallstadt. Do najważniejszych należą pojedyncze winnice Herxheim Honigsack, Kirchenstück i Himmelreich. Uprawia się szeroką gamę odmian, białe: riesling, sauvignon blanc, silvaner, auxerrois, chardonnay, pinot blanc, pinot gris i rivaner; czerwone: pinot noir, portugieser, dornfelder, merlot, cabernet sauvignon, st. laurent, frühburgunder i acolon.


(4+) Riesling spatlese trocken 2018, Herxheim, Pfalz, Niemcy, 13%

Riesling w solidnym wydaniu, przyjemnie odświeżający – dobra propozycja dla tych, którzy pijają wina z kwasowością niską jak kwota wolna od podatku. Ten riesling przyjemnie doprowadzi ich do pionu i poprowadzi w nowy, lepszy degustacyjny wymiar. Jest bowiem zgrabny, ładnie rozwinięty, niosący zarówno nuty owoców tropikalnych jak i ziołowo-pestkowe. To wino łączące świeżość, przyjemną odświeżającą owocowość i lekko dojrzałą woskowo-miodową nutę. Są tu akcenty jabłek, dojrzałych gruszek, moreli, w soczystym, dojrzałym palatynackim wydaniu oraz wspomniane już nuty miodowe i lekko zaakcentowane zioła. Słowem –  treściwy i przyjemny riesling średniej wagi. Frajda.
Winnica poszukuje importera

2. Przenosimy się do Frankonii. Winiarnia Castell może pochwalić się bardzo długą tradycją winiarską sięgającą 1224 roku, co czyni Castell jedną z najstarszych niemieckich winiarni. Producent szczególnie podkreśla datę 6 kwietnia 1659 roku, wtedy to, jak zapewnia Castell, zasadzono w jego winnicach pierwsze w Niemczech sadzonki silvanera. Do dziś producent mocno wierzy w charakter i styl tej odmiany, która – mam nadzieję, że to wiecie – na dobre zadomowiła się w regionie i stała jego wizytówką. Winnice Castell znajdują się we wschodniej części Frankonii na zboczach Steigerwald. Uprawy zajmują ponad 70 hektarów.

(4+) Scheurebe 2019, Castell, Frankonia, Niemcy, 12,5%
Scheurebe to odmiana, którą w roku 1916 uzyskał Georg Scheu w ośrodku badawczym w Rheinhessen. Długo uważano, że jest to krzyżówka rieslinga i silvanera, jednak badania DNA przeprowadzone pod koniec lat 90. wykazały, że jest to skrzyżowanie rieslinga i nieznanej bliżej odmiany. Tutaj otrzymujemy niemal modelowy przykład scheurebe. Jest to bowiem wyraziście owocowe wino. W całkiem szczodrych aromatach i przyjemnych smakach da się wyczuć gruszki, pigwowca, rumianek, suszone morele, brzoskwinię, mango a także siano, słomę, pestki z jabłek i grejpfruta. Całość jest delikatnie tłustawa, krągła. W finiszu pojawia się biały pieprz, mieszanka suszonych ziół. Zgrabne.
Wina Castell dostępne są w sklepach Mielżyński – Wine Spirits Specialties

3. Charakterystyczna butelka od razu zdradza kolejny, trzeci region – Frankonię. Divino a właściwie Divino Nordheim Thüngersheim eG, bo tak brzmi pełna nazwa, to przedsięwzięcie, założone w 1951 roku. Jest to spółdzielnia winiarska, która swą siedzibę ma w gminie Nordheim. Od 1997 roku wprowadzono tu nową filozofię podejścia do upraw i zmieniono technologię produkcji. W 2012 roku firma połączyła się ze inną spółdzielnią winiarską – „Consilium Thüngersheim”, założoną w 1930 roku. Obecnie winnice należące do 350 członków obejmują około 400 hektarów winnic. Uprawiane są odmiany białe: müller-thurgau, silvaner, riesling, pinot blanc, pinot gris, rieslaner, bacchus, scheurebe, kerner, fontanara i traminer, czerwone: pinot noir, frühburgunder, domina, schwarzriesling, merlot i cabernet sauvignon.

(4-) Bacchus lieblich 2019, Divino, Frankonia, Niemcy, 12%

Bacchus to niemiecka odmiana uzyskana w 1933 roku w Niemczech, w Państwowym Instytucie Hodowli Winorośli w Siebeldingen (Palatynat) przez Petera Morio. Jest to krzyżówka hybrydy (silvaner x riesling) z odmianą müller thurgau. Oprócz Niemiec uprawiana również w Anglii, niewielki obszar winnic znajdziemy też w Szwajcarii, Japonii czy w Polsce. Mówi się, że Bacchus przypomina czasami wina z odmiany wspomnianej powyżej czyli z scheurebe. Obydwu na pewno nie brak aromatyczności. W przypadku tej butelki aromaty są wyraziste, przyjemnie lecz dość proste, owocowo-kwiatowe. Można wyczuć papierówkę z syropu, dojrzały agrest, soczystą gruszkę klapsę, polne kwiaty. Delikatny cukier resztkowy, zmiękcza fakturę wina, a przyjemna kwasowość nienajgorzej go równoważy. Cóż, jest to lekkie, świeże i przystępne wino.
Winnica poszukuje importera

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT