Vinisfera

Alzacja (nie tylko) na święta

Kiedy sięgam pamięcią do moich rozmaitych wigilijno-świątecznych kolacji, te właśnie wina kojarzę jako te, które chyba najczęściej występowały na świątecznych stołach. Alzacja. I w tym roku nie powinno w okolicy choinki zabraknąć jej reprezentantów…

Kiedy sięgam pamięcią do moich rozmaitych wigilijno-świątecznych kolacji, te właśnie wina kojarzę jako te, które chyba najczęściej występowały na świątecznych stołach. Alzacja. W tym roku też nie powinno w okolicy choinki zabraknąć jej reprezentantów…
Przygotowując świąteczne zapasy wina staram się, by usatysfakcjonowały one jak największą liczbę gości i jak najlepiej wpasowywały się w wigilijne dania. „Alzatczycy” nadają się do tego jak ulał.
Jest ku temu parę powodów.
Po pierwsze, wina alzackie – co we Francji nie takie powszechne – w większości produkowane są jako jednoodmianowe. To zawsze pomaga we wstępnym definiowaniu budowy wina i jego wyborze do potrawy. Po drugie, sprzyjają nam elastyczność i miły podniebieniu przekrój stylistyczny tych win – od przyjemnych win musujących (Crémant d’Alsace), przez świeże, wytrawne rieslingi, lekko korzenne pinot gris, miękkie pinot blanc, aromatyczne gewurztraminery, aż po wina cięższej wagi, bardziej dojrzałe, gęste w budowie, czy też te z większą zawartością cukru. No i nie należy zapomnieć o winach czerwonych, bo i te w Alzacji powstają (tylko z odmiany pinot noir).


Alzackie świąteczne klimaty (© fot. Conseil Vins Alsace)

Szeroki przekrój rodzajów alzackiego win oraz ich materia dobrze komponująca się z wieloma polskimi potrawami czynią je dobrymi kandydatami na (nie tylko) świąteczny stół. Poniżej omawiam sześć butelek – różnych stylistycznie, w które można się na naszym rynku zaopatrzyć.

(4) Riesling 2011, Maurice Schueller, AC Alsace, Francja, 13,5%
Importer: M&P Alkohole i Wina Świata
Wino przyjemne, ziołowe i lekko korzenne (biały pieprz). Powiedziałbym, że jest poukładane i skrojone w bardzo typowym jak na Alzację stylu. Jest wyraziste, wytrawne, ale też ma – przy zachowaniu rieslingowego charakteru – zwięzłość i swoistą, atrakcyjną chudość. W tle jest lekko ziołowe i warzywne (pietruszka, seler). Równe.
Cena: 66 zł

(4-) Riesling 2012, Riefle, AC Alsace, Francja, 12,5%
Importer: Dom Wina
Wino skrojone przyzwoicie. Ma dobrze wyczuwalną owocową pełnię, jest wytrawne, utrzymane w klimatach jabłkowych, lekko agrestowych i kwiatowych. Wino przyjemne, dość zgrabnie układające się na podniebieniu. Strukturę dobrze podkreśla akcent kwasowości. Finisz lekko korzenny, pieprzny. 
Cena: 45 zł

(4+) Pinot Gris Les Princes Abbes 2011, Domaines Schlumberger, AC Alsace, Francja, 13,5%
Importer: Wine4you
Ma typową dla pinot gris korzenność, ale też dobry owoc, jabłko, dojrzały agrest, białą porzeczkę. Jest w tym winie umiar i idący za tym cień elegancji. Jest delikatna mineralność oraz niepełna wytrawność, bowiem w tle usługi wyświadcza mu niemal niewidoczna, ale zdobrze zaokrąglająca całość, brzoskiwniowo-gruszkowa słodycz. Wino niemal kompletne, poukładane, zgrabnie ułożone. W tej skromnej elegancji kryje się cała jego atrakcyjność.
Cena: 88 zł

(4) Pinot gris 2010, Bott Geyl, AC Alsace, Francja,
Importer: Mielżyński
Od początku do końca dominują tu nuty korzenne, miodowe, brzoskwiniowe. Bez trudu odnotujecie wyraźny, ale świetnie wpasowany w strukturę wina cukier resztkowy. Wino ma wielce tu porządaną gęstą, dojrzałą owocowość. Jest tu dobra ekstraktywność i oleista materia. Są też dżemowo-konfiturowe, tłuste klimaty (morele, gruszki, jabłka). Pełnia smaku.
Cena: 89 zł


Winnice w okolicach Eguisheim (© fot. Conseil Vins Alsace)

(4) Gewürztraminer 2012, Riefle, AC Alsace, Francja, , 13%
Importer: Dom Wina
Gewürztraminer w porządnym garniturze aromatów i smaków, typowych dla win pochodzących z tej odmiany. Jest to wino wyraziste, ze wszech miar owocowe. Jest to  gewürztraminer zdrowy, prosty i smaczny. Wyważony i zrobiony jak trzeba. W tle poczujecie delikatne ziołowe i mineralne podbicie. I to będzie fajne uczucie.
Cena: 62 zł

(4+) Gewürztraminer 2011, Kientzheim-Kaysersberg, AC Alsace, Francja, , 13%
Importer: Winkolekcja
Wino słodkie i ze wszech miar tropikalne… Jest to gewürztraminer aromatyczny i delikatny, różany, miodowy. Są tu suszone morele, soczyste, słodkie gruszki i miód lipowy…
W ustach wino jest gładkie, miękkie i bardzo tropikalno-owocowe (soczysta brzoskwinia, mango, morelowy dżem), w tle lekko pieprzny rejestr. Wielu podniebieniom spodoba się jego przystępność i – zmiękcząjący całość struktury – cukier resztkowy w tle. Z drugiej strony chciałby się, by kwasowość lepiej podbiła tu bębenka. Ale i tak jest smacznie.
Cena: 65 zł

Mariusz Kapczyński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT