Vinisfera

Askaneli. Duży może więcej (I)

To był pyszny widok. Podziwialiśmy rozległe winnice i delikatnie ośnieżone szczyty Kaukazu. Było już po wizycie, po degustacji, chcieliśmy się zbierać do odjazdu. „Zostańcie – powiedział Gocha Czkhaidze, właściciel winiarni Askaneli, w której gościliśmy – za chwilę spodziewam się naprawdę wyjątkowego gościa. Przygotowaliśmy specjalną suprę”. Cóż było robić? Trudno było nam odmówić. Zostaliśmy.
Pół godziny później siedzieliśmy przy obficie zastawionym stole wśród garstki gości, wśród których najważniejszą postacią okazała się… pani prezydent Gruzji – Salome Zurabiszwili.
Znających ten kraj, jego gościnność i cudowną nieobliczalność taka przygoda specjalnie nie zdziwi. Ot, Gruzja w pigułce.

Ta wyprawa odbyła się na zaproszenie winiarni Askaneli. To duży producent, ważny gracz na gruzińskim rynku, pod względem wielkości produkcji plasujący się w ścisłej krajowej czołówce (w sumie około 15 milionów butelek wina i mocnych alkoholi – starzonej brandy i chachy). W wywiadzie dla „Forbesa” właściciel, Gocha Chkhaidze, zapowiadał jeszcze zwiększenie mocy produkcyjnych o 30%.
Askaneli posiada ponad 450 ha własnych winnic. Rosną one w różnych regionach Gruzji (w rodzinnej Gurii, oraz w Kachetii). Sporą część owoców dokupuje się od zakontraktowanych winogrodników. Askaneli posiada dwa zakłady odpowiadające za produkcję wina – w Tbilisi (butelkowanie, pakowanie) i w Kachetii (winifikacja, powstaje tu również luksusowy hotel) oraz destylarnię – w Gurii.

Winnice Askaneli (fot. M. Kap©zyński)

Jak to się zaczęło? Firma swój początek wzięła w zachodnim regionie Gruzji – Gurii, we wiosce Askana (stąd winiarnia wzięła swą nazwę) – tu winiarsko gospodarzył przodek obecnego właściciela – Antimoz Czkhaidze. W jego dawnej, piwnicy (marani) można znaleźć amforę datowaną na 1880 rok. Data ta znalazła się we współczesnym, oficjalnym logo winiarni.
Tradycję winiarską Antimoza postanowili podtrzmać trzej bracia Czkhaidze zakładając w 1998 roku firmę Askaneli Brothers. Nieduże przedsięwzięcie zaczęło się błyskawicznie rozrastać, by wkrótce dobić do krajowej czołówki pod względem skali produkcji. Różne czynniki spowodowały jednak, że bracia się biznesowo rozstali – ostatecznie właścicielem Askaneli został Gocha.
Askaneli nie ma (jeszcze) oficjalnego dystrybutora w Polsce, ale eksportuje dużo. Główne rynki to: Chiny, USA, Kanada, Francja, Niemcy, Finlandia, Czechy, Kazachstan.
W ostatnich latach Askaneli -zarówno w winnicach jak i winiarni – intensywnie wprowadza nowe rozwiązania i technologie: „zielone zbiory”, uprawy organiczne, nowoczesne wyposażenie winiarni, etc. Wina zrobione są zrobione czysto i – co ważne – z zachowanym charakteru użytych odmian. Portfolio klarownie podzielone jest na sektory – od win bazowych przez średnią półkę, po wyselekcjonowane najlepsze linie. W Askaneli dobrze potrafią łączyć tradycję (wina z qvevri, lokalne odmiany) z nowoczesnością (nowe beczki, ultranowoczesne technologie winiarskie).
Na uwagę zasługują nowe etykiety – zaprojektowane gustownie, nie przeładowane, dyskretnie nawiązujące do elementów gruzińskiego folkloru.
Askaneli poszukuje importera w Polsce, uczestniczyli w Targach Enoexpo 2022, odbyło się kilka kameralnych degustacji. Czy wina pojawią się na polskich półkach? Zobaczymy. Póki co, w tej części artykułu omawiam wina białe.

(3+) Sparkling Brut nv, Askaneli, Kachetia, Gruzja, 13%
Mtsvane,goruli mtsvane i tsolikauri. Wtórna fermentacja w tankach. Ponad pół roku dojrzewania na osadzie. W aromacie i smaku trochę białej porzeczki mirabelki, jesiennego jabłka. W tle trochę nuty drożdżowej, chlebowej. Dość pełne, owocowe (głównie nuty cytrusowe) i żwawe (dobra kwasowość). Finisz prosty. Lekko pestkowy. Przyzwoite bąbelki.

(3+) Rkatsiteli Classic collection 2019, Askaneli, Kachetia, Gruzja, 12,5%
Kolor delikatny, bardzo łagodnie nasycony żółtymi tonacjami. Wydanie bardzo bezpiecznego, łagodnego wina. Są orzechy laskowe, masło, tłusta śmietana, suszone owoce (jabłko, gruszka), siano. Przyjazne i przystępne wino, ale z dobrze zaznaczonym charakterem odmiany.

 

(4) Rkatsiteli qvevri Authors Collection, 2019, Askaneli, Kvareli, Kachetia, Gruzja, 12,5%
Ciemniejszy, bardziej nasycony kolor, wino przez 6 miesięcy dojrzewało w qvevri na skórkach. Jest dymne, ziołowe, wyczuć można suszone owoce, siano. W ustach treściwe, wyraziste, ale nie agresywne – taniny są wyraźne, ale nie wysuszające. Jest suszone jabłko, daktyle, orzechy włoskie, mokry tytoń, dym, suszone figi. Proste, przystępne wino z qvevri. Bez wielkich dzwonów, ale daje satysfakcję.

 

(4+) Tsolikauri 2019, Author’s Collection, Askaneli, Imeretia, Gruzja, 12%
Masło, tłusta śmietana, skórka z cytryny i grejpfruta. Wino wypada świeżo, lekko i odświeżająco. Jest żywe, ma delikatnie podszczypującą kwasowość. Jest też trochę gruszki, gliny, białego pieprzu, polnych kwiatów, niedojrzałej brzoskwini, mirabelek. Przyjemne, lekkie wino, z delikatnie ziołową, korzenną końcówką. Uwaga – występuje tu wysoki faktor pijalności.

 

(4) Kisi 2019 Author’s Collection, Askaneli, Imeretia, Gruzja, 12,5%
Przyjemne wydanie kisi, kompleksowe, delikatnie maślane i ziołowe. Wyczuwalne gruszki, rumianek, naleśnik z jabłkami, morele, pestki jabłkowe. Wino przyjemnie układa się na podniebieniu, w tle łagodna, choć bez problemu wyczuwalna kwasowość nadająca winu pożądanej świeżości.

(4+) Khikhvi 2019 Author’s Collestion, Askaneli, Kvareli, Kachetia, 12,5%
Ładnie perfumowane, aromatyczny, słodko-owocowy charakter plus ziołowe i pestkowe podbicie. Jest akcent wosku, propolisu, dojrzałego, dzikiego jabłka z dobrą kwasowością. Wino bardziej wyraziste niż poprzednie, z lekko pieprznym charakterem. Chrupkie i świeże. Ma swój styl. Przyjemny skórkowy posmak. Fajne. Zasmakowałem w nim.

(4) Chkhaveri 2019, Author’s Collestion, Askaneli, Askana, Guria,13%
Chkhaveri (czyt. czkaweri) to bardzo rzadka odmiana o różowawej skórce, pochodząca z Gurii. Mamy tu wino pełne owocu (gruszki, jabłka, morele, maliny) oraz delikatnie pestkowe tło i delikatne taniny. Solidne, niebanalne wino, coś dla poszukiwaczy gruzińskich ciekawostek.

(5-) Muza Qvevri 2019, Gocha’s Collection, Kachetia & Imeretia, Gruzja, 13%
Ciekawa kompozycja: rkatsiteli, khakuri mtsvane, kisi, krakhuna, mtsvivani. Mieszanka gron z Kachetii i Imeretii (co jest nie zabronione), użyto tylko owoce (bez szypułek), 6 miesięcy dojrzewania w qvevri, na skórkach. Wino ma ładny, delikatnie herbaciany kolor, aromaty i smaki suszonych bananów, ziół, propolisu, spadziowego miodu. Sporo tu „powłóczystości” smaku, całość jest długa i delikatna. Jest bogato, w tle: olej rzepakowy, biały pieprz, czarna herbata, zielone oliwki, toffi. Taniny wyraźne, ale nieagresywne. Dobrze poskładane wino, niezbyt ciężkie, charakterne. Dymny finisz. Jest w co zanurzyć nos.

(3) Saperavi rose 2019 Auhor’s Collection, Askaneli, Kachetia, Gruzja, 12,5%
Ceglasto-malinowy kolor. Wino jest delikatne, lekkie, świeże. Są maliny, poziomki, truskawkowo-kompotowe klimaty, charakterystyczne dla nowoczesnych win tego typu. Jest śmietankowo i świeżo. Lekko różane tło. To typowy prosty róż, delikatnie zaznaczający swą owocowość i przyjemną kwasowość.

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Mariusz Kapczyński

- redaktor naczelny tego serwisu. Pisze, edukuje, organizuje winiarskie wydarzenia. W 2021 roku wydał nagradzany "Atlas Wina. Polska". Juror międzynarodowych konkursów winiarskich. W roku 2015 wyróżniony przez „Magazyn Wino” nagrodą Grand Prix w kategorii „promocja kultury wina w Polsce”. W roku 2018 został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody Świętego Marcina za „za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”.

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT