Vinisfera

Bodega Lagarde czyli odgłosy artylerii

Oto seria pięciu argentyńskich win z Bodega Lagarde, importerem tych win w Polsce jest krakowska firma Endorwina. Bodega Lagarde to jedna z najstarszych argentyńskich bodeg, założona w Lujan de Cuyo (Mendoza) w 1897 roku przez kapitana artylerii – Don Jose Angel Pereira, który po kampanii wojskowej zdecydował się na małą stabilizację.

Oto seria pięciu argentyńskich win z Bodega Lagarde, importerem tych win w Polsce jest krakowska firma Endorwina.

Bodega Lagarde to jedna z najstarszych argentyńskich bodeg, założona w Lujan de Cuyo (Mendoza) w 1897 roku przez kapitana artylerii – Don Jose Angel Pereira, który po kampanii wojskowej zdecydował się na małą stabilizację. W tym czasie kapitan skupił się na uprawie malbeca i cabernet franc.


Mendoza. Winnice Lagarde

Od spadkobierców Pereiry bodegę w 1969 roku przejęła rodzina Pescarmona. Winiarnia zachowała architekturę z tych czasów oraz ciągle dysponuje uprawami malbeca, które zasadzono w 1906 roku. W sumie uprawy to 300 hektarów winnic rozlokowanych w w pięciu różnych lokalizacjach Mendozy (Lujan de Cuyo, Perdriel, Gualtallary, Agrelo i Uco Valley). Uprawia się cabernet franc, cabernet sauvignon, malbec, merlot, petit verdot, syrah, torrontés, viognier. Bodegę prowadzą Sofia i Lucila Pescarmona (Sofia odpowiada za winnice, Lucila za sprawy eksportu). Od 2002 roku enologiem jest tutaj Juan Roby Stordeur.

Przyglądnijmy się winom. Wygląda na to, że Don Jose Angel Pereira nie miałby się czego wstydzić…


(4) Semillon 2017, Bodega Lagarde, Mendoza, Argentyna, 12%

Importer: Endorwina
Aromaty i smaki złożone głównie z rejestrów kwiatowo-cytrusowych (jest kwiat bzu, jaśmin, cytryna, ananas, greipfruty). W tle troche nut asparagusa, dzikich jabłek, ziół. To bardzo solidnie zrobione wino – ma przyzwoitą kwasowość, wysoki „współczynnik pijalności”. Jest zbalansowane, pokazujące urodę prostoty i w sumie bezpieczny charakter semillon jako odmiany. Lekko „zielona” i pieprzna końcówka podkręca całość w finiszu.
Cena: 76,90 zł

(4+) Torrontez „Altas Cumbres” 2017, Bodega Lagarde, Salta, Argentyna, 14%
Importer: Endorwina
Klasyczne wydanie tej odmiany – bogate i aromatyczne, pełne nut kwiatowych, ziołowych, korzennych i pestkowych. W ustach wino jest świeże i gładkie. Niesie nuty dojrzałej gruszki, brzoskwini, agrestu. Wyraziście ziołowa końcówka z akcentami jabłkowych pestek, szałwii, tymianku, siana, rumianku. Delikatny styl przy jednoczesnej intensywnej aromatyczności i wyrazistym smaku czyli torrontez pełną gębą.
Cena: 41,90 zł


(4) Malbec „Alta Cumbres” 2017, Bodega Lagarde, Mendoza, Argentyna, 13%

Importer: Endorwina
Przyjemny i bardzo przystępny malbec, rozegrany na lżejszych nutach. W materii owocu jest bardziej zwiewny, niemęczący, świeży. Są tu też jednak i inne rejestry, nadające mu nieco poważniejszego charakteru – akcenty jeżyn, wędzonego mięsa, liści laurowych, dymu, lekkiego  „breta”, grzybów, stajni, ściółki, warzyw (seler, bakłażan, pietruszka) i ziemi. W końcówce cały czas wyczuwalne akcenty rozmarynu, pieczonego mięsa…
Cena: 41,90 zł


(5-) Malbec „Guarda” D.O.C. 2015, Bodega Lagarde, Lujan de Cuyo, Mendoza, Argentyna, 14%

Importer: Endorwina
12 miesięcy we francuskich beczkach. Całość zgrabna i atrakcyjna. Jest głębia i soczystość dojrzałych owoców – głównie poddymionych wiśni z pestką. Wino jest treściwe, gęste, konfiturowe. Jak to często z poważniejszymi wersjami malbeca bywa – wszystko rozegrane jest tu na gęstych, powłóczystych tonach owocowych, z umiarkowaną kwasowością i mięsistym owocem wiśni, jeżyn i czereśni, jest też dużo pieprzu i żurawiny. Na brak materii wina na pewno nie będziecie narzekać. W końcówce lekko rozgrzewające, gładkie, dojrzałe.
Cena: 92,90 zł

(5) Cabernet Franc „Guarda” 2015, Bodega Lagarde, Lujan de Cuyo, Mendoza, Argentyna, 14%
Importer: Endorwina
Dużo tu się dzieje. Wino jest aż spuchnięte od dobrze rozumianego nadmiaru owocu. Cabernet franc pokazuje tu z wdziękiem swój styl – odmiany charakternej, postawnej, ale jeśli odpowiednio   potraktowanej – dajacej finezyjne i złożone rejestry. Tu otrzymujemy bogatą i smakowitą materię. Dużo owocu (głównie mieszanka owoców leśnych) plus liść laurowy, estragon, ziele angielskie, nuta spieczonej skórki chleba i mięsa. Jest w nim grafitowy chłód, korzenność i pikantne rejestry. Niebywale soczyste, gęste owocem, z ładnymi taninami, lekka goryczką i ziołowo-pieprznym finiszem. Doprawdy, wszystko jest tu poukładane jak trzeba.
Cena: 99,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT