Vinisfera

Bodegas Pujanza – u stóp Sierra de Cantabria

Bodegas Pujanza ulokowana jest w samym sercu Rioja Alavesa, blisko uroczej miejscowości Laguardia, u podnóża Sierra de Cantabria, które to góry wyznaczają wysokościowy limit dla upraw winorośli w regionie i mają istotny wpływ na charakter omawianych tutaj butelek. Takich win z Riojy nam trzeba.

Bodegas Pujanza powstała w 1998 roku, założona przez, pochodzącego z rodziny o tradycjach winiarskich, Carlosa San Pedro. Winiarnia ulokowana jest w samym sercu Rioja Alavesa, blisko uroczej miejscowości Laguardia, u podnóża Sierra de Cantabria, które to góry wyznaczają wysokościowy limit dla upraw winorośli w regionie i mają istotny wpływ na charakter omawianych tutaj butelek.


Winnice Bodegas Pujanza

Carlos San Pedro potrafi lokalizację umiejętnie wykorzystać i pokazać jak z powodzeniem można zaprezentować lżejszy, bardziej finezyjny charakter win z Riojy. Apelacja – generalnie rzecz ujmując – konsekwentnie przyzwyczajała nas do win mocarnych, silnie beczkowych, alkoholowych. W wypadku win z Bodegas Pujanza jest zgoła inaczej. Owszem, znajdziemy tu ekspresję owocowości, tradycyjne wielomiesięczne dojrzewanie wina w beczkach, ale udaje się tutaj jednocześnie zaoferować uwodzące rejestry świeżości, stylistycznego umiaru i idącą za nimi chłodną elegancję. Wina, choć mają powyżej 14% zawartości alkoholu, są dobrze zintegrowane i zbalansowane. Takich win z Riojy nam trzeba!
W Pujanza uprawia się tylko dwie odmiany winorośli – viura i tempranillo. Wina powstają tylko z owoców pochodzących z własnych upraw, tych bodega posiada 40 hektarów.
Cieszyć nam się trzeba, że ten producent trafił do portfolio krakowskiego importera –  Endorwina.
Oprócz omawianych tutaj butelek w ofercie są jeszcze limitowane edycje win z Pujanza. Warto też dodać, że w hiszpańskim przewodniku Guia Proensa 2020 wino Pujanza Norte 2016 otrzymało 100 punktów.

Kontakt:
Endorwina
ul. Krowoderska 61a/10
31-158 Kraków
tel: 784 633 929
biuro@endorwina.pl

 
Zobaczcie na filmie jak interesującą lokalizacją dysponuje Bodega Pujanza.
{https://www.youtube.com/watch?v=hm2tF4hKfbg}

 

(4+) Hado 2015, Bodega Pujanza, Bodega Pujanza, DOCa Rioja, Hiszpania, 14,5%
Importer: Endorwina
Wino wyważone i poukładane. Pełne zgrabnie rozwiniętych aromatów i smaków. Wyczuć można jeżyny, wiśnie, aronię, ale są też zioła, mokry tytoń. W ustach wino jest soczyste, pełne żywych rejestrów owocowych (dominują świeżo zerwane wiśnie, czarna porzeczka), miękkich tanin. Poza tym wyczuwalne igliwie, akcenty żywiczne, dymne, tostowe. W tle trochę pestek i dymu. 
Cena: 74,90 zł

(5-) Finca Valdepoleo 2015, Bodega Pujanza, DOCa Rioja, Hiszpania, 14,5%
Importer: Endorwina
Wyraziste i głębokie aromaty wiśni z pestką, tarniny, a także ziemi, czarnego pieprzu, owoców jałowca, świeżego tytoniu. W ustach znać daje o sobie potężna owocowość (solidna, bogata i dojrzała mieszanka owoców leśnych), dobrze podkreślona dojrzałymi taninami (14 miesięcy dojrzewania we francuskich beczkach), lekką garbnikowością, pestkowością i ziołowym rejestrem. Jest tu również wyraźnie obecna – dobroczynnie wpływająca na całość struktury – kwasowość. Otrzymujemy charakterne, lecz przyjemnie stonowane wino, które jest dobrze zbalansowane – na podniebieniu układa się równo i elegancko. Choć więc na pozór jest to osobnik z kategorii ciężkiej wagi, to serce ma miękkie i przyjazne. Łatwo się o tym przekonacie.
Cena: 119,00 zł


(5) Norte 2015, Bodega Pujanza, DOCa Rioja, Hiszpania, 14,5%

Importer: Endorwina
Norte jest winem powstałym z owoców pochodzących z pojedynczej, 2,7-hektarowej działki o północnej ekspozycji leżącej na wysokości 720 m n.p.m. Jest pięknie poskładane i w tej jego złożoności znajdziecie z pewnością wiele przyjemności i ekscytacji. Jest ono  ziemiste, grafitowe, pełne owocowej świeżości (można nawet powiedzieć „chłodu” świeżo zerwanych owoców – wiśni, czarnej porzeczki, malin…) opartej na lekko słonawej i mineralnej nucie. Struktura ładnie spięta jest nerwem kwasowości, w tle pojawiają się atrakcyjne niuanse drzewa cydrowego, cygara, żywicy, mentolu. Całość znakomicie zbalansowana. Nie jest to wino tanie, ale z pewnością wzbudzi sporo emocji i ubarwi Wam melancholię rzeczywistości.
Cena: 299,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT