Vinisfera

Bułgaria w tonacji pomarańczowej

Oto jedno z nielicznych, pionierskich win naturalnych z Bułgarii. Zrobione zostało w ciekawej garażowej winiarni RossIdi, znajdującej się w Sliven (dokładnie opisywaliśmy ja tutaj). To 100% Chardonnay. Fermentowane na dzikich drożdżach, później dojrzewające na skórkach przez 30 dni. Niefiltrowane i nieklarowane. Niewielkie ilości SO2 dodano jedynie przed zabutelkowaniem.

Oto jedno z nielicznych, pionierskich win pomarańczowych z Bułgarii. Zrobione zostało w ciekawej garażowej winiarni RossIdi, znajdującej się w Sliven (dokładnie opisywaliśmy ja tutaj). To 100% Chardonnay. Fermentowane na dzikich drożdżach, przeszło 30 dni maceracji a po fermentacji dojrzewało „na osadzie” przez 100 dni. Niefiltrowane i nieklarowane. Niewielkie ilości SO2 dodano jedynie przed zabutelkowaniem.


Bułgaria na pomarańczowo… (fot. M. Kapczyński)

(5-) Orange 2015, RossIdi, Dolina Tracka, Bułgaria, 13%
Wino wypada przyjemnie, lekko. Jest w klasycznym kolorze skórki pomarańczy. Aromaty ma świeże, delikatne – skórek z mandarynek, suszonych moreli, białej skórki z grejpfruta. W smaku łagodne, przyjemnie kwasowe, intensywnie owocowe (sok pomarańczy, mirabelki, dojrzała gruszka), akcent pestkowy oraz – kontrująca całość – łagodna „tytoniowa” goryczka. Tło stanowią akcenty owoców tropikalnych, jaśminowej herbaty i białego pieprzu. Jak na typ wina pomarańczowego prezentuje się lekko i świeżo. Ta stylistyczna subtelność powoduje, że może to być dobre wino „wprowadzające”, przyjemnie kierujące nowicjuszy i mniej wyrobionych winopijców na – czasem mocno pogmatwane ścieżki – tzw. win pomarańczowych czy naturalnych.
Wino powstało w bardzo małej ilości, zaledwie 600. butelek. Wkrótce będzie dostępne w ofercie krakowskiego importera Krakó Slow Wines (który sprowadza też inne wina z tej winiarni). Spodziewana cena, ok. 140 zł.

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT