Vinisfera

Chorwackie uderzenie

Na winiarskiej mapie win pojawił się nowy importer. Jest nim firma Key2Biz z Krakowa. Pośród wszelkiego rodzaju usług biznesowych firma zajmuje się również importem win chorwackich. To dobrze, bo win z tego kraju dotkliwie nam brakuje. W tej chwili w ofercie znajdują się wina z winiarni Skaramuca.


Na winiarskiej mapie win pojawił się nowy importer. Jest nim firma Key2Biz z Krakowa. Pośród wszelkiego rodzaju usług biznesowych firma zajmuje się równiez importem win chorwackich. W tej chwili w ofercie znajdują się wina z winiarni Skaramuca (która niedawno zmieniła design etykiet). Wkrótce w ofercie Key2Biz znajdą się interesujące wina z winiarni Belje (znakomite dwa oceniamy poniżej). Informacja o winach znajduje się na profilu Facebooka. Oficjalnym dystrybutorem w sprzedaży detalicznej została firma Wineconcept ze Swoszowic. Sprzedaż hurtową dla podmiotów z koncesją prowadzi Key2Biz. Zapraszamy na profil firmy na Facebooku.
Jeszcze jedna, ważna informacja: Plavac 2013 i Dingac 2010 zdobyły brązowy medal konkursu Enoexpo.

Oto ocenione przez nas wina:

(4) Dingac 2010, Vina Skaramuča, Srednja i Južna Dalmacija, Chorwacja, 13%
Importer: Key2Biz, do kupienia: Wineconcept
Owoce leśne zarówno w aromacie jak i smaku. Są też akcenty kawowe, przypalonego drewna, ziemiste, taniczne, pestkowe. Wino nieco chropawe, „gorące”, alkoholowe. Sporo w nim „gorącego” i dojrzałego owocu. Najlepiej połaczyć je z jakimś krwistym stekiem wołowym. Skromne, choć z pazurem owocowości i tanin. Oj, ma charakter.
Cena: 69,50 zł

(4) Plavac 2013, Vina Skaramuča, Srednja i Južna Dalmacija, Chorwacja, 13%
Importer: Key2Biz, do kupienia: Wineconcept
Sporo tu soczystej owocowości. Wiśnia, jeżyny, aronia i czarna porzeczka podbite akcentami gorzkiej czekolady, kakao, ziemi. Wyraziste wino jak na palvaca przystało, z całym jego anturażem – wyrazistą owocowością, solidnie zanznaczonymi taninami i lekko „drewnianym” finiszem. Przystępna, jak na Chorwację, cena.
Cena: 29,50 zł

(4) Dingac Barrique 2008, Srednja i Južna Dalmacija, Chorwacja, 14,5%
Importer: Key2Biz, do kupienia: Wineconcept
Wino o lekko wiśniowym kolorze wchodzące już w wyraźne ceglasto-marmoladowe refleksy
Zarówno w aromatach jak i smakach sa nuty tytoniowe, pieprzne, pestkowe, korzenne mocno podbite owocowym charakterem (wiśnie, morwa) i lekko „likierowym” tłem. Znac tu typowe dla plavaca klimaty: gęstość i owocowe „ciepło”, intensywność smaku, wyraziste aromaty. Beczka i czas oczywiście nieco je ogładziły.
Cena: 99,50 zł

(4+) Plavac Premium 2013, Skaramuca, Srednja i Južna Dalmacja, Chorwacja, 13%
Importer: Key2Biz, do kupienia: Wineconcept
Dojrzały z lekkim tonem marmoladowym. Soczysty, mięsny, troszkę „drewniany”, są jagody, jeżyny, czerwony pieprz, nalewka jarzębinowa, konfitura z malin. Są aromaty kolonialnych przypraw, nutka brandy, trochę korzennego tchnienia. Niebanalne i ciekawe wino. Pikantne – pieprzne i korzenne. Plavac szepce tu swoją soczystą i pieprzną historię spokojnie i nienachalnie. To, co opowiada może się wam spodobać. Zwłaszcza w tej cenie.
Cena: 39,50

(5-) Graševina Goldberg 2012, Vina Belje, Sławonia, Chorwacja, 15,6%
Wino intensywne atrakcyjne i postawne. Aromatyczne – pełne nut suszonych kwiatów, siana, pigwy, oleju słonecznikowego. W ustach ekstraktywne, gęste, oleiste, z nutą bardzo dojrzałego jabłka, lekko kandyzowanych owoców tropikalnych oraz lekko słodkawej nuty alkoholowej w tle. W ustach jest ta graševina korzenna, pestkowa i jabłkowa, jest „wytrawny” akcent wrzosowego miodu, naparu z rumianku, suszonej skórki pomarańczy. Ma aksamitnie gładką strukturę i elegancję. Dojrzałe i bardzo gęste wino, z długim i korzennym finiszem. Jest to bardziej mocarne, ale też stylowe oblicze graševiny.
Cena:

(4+) Frankovka Goldberg 2012, Vina Belje, Sławonia, Chorwacja, 15%
Wino esencjonalne i wyraziste, niebywale soczyste, by nie rzec – krwiste. Niesie aromaty spalonego drewna, wędzonego mięsa, pieprzu, nalewki wiśniowej, ziemi, czerwonego pieprzu, suszonej papryki. W ustach prezentuje się z nerwem i gładkością owocowej faktury. Jest to wino konkretne, czyste, o natychmiast widocznej doskonałej jakości owocu. Mimo wysokiej zawartości alkoholu nie jest nużące, nie daje wrażenia ocieżałości. Niezła kwasowość, pikantne podbicie, korzenne tło. Po prostu dobre wino.
Cena:

Wina (od Skaramuca) do kupienia tutaj.

Mariusz Kapczyński


Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT