Vinisfera

Cincinnato – z duchem czasu

Kto nie zna jeszcze win z Lacjum ma okazję nadrobić tę zaległość w dobrym stylu. Niektóre wina z posiadłości Cincinnato trafiły niedawno do portfolio poznańskiego importera Mine Wine. Choć nie jest to pierwsza „wizyta” tych win w Polsce, warto ich spróbować i poznać.
O włoskim producencie pisałem już tutaj, relacjonując wizytę w Lacjum i tamtejszą nową falę ambinych winiarzy i przedsięwzięć.

Winnice Cincinnato

Leżąca u podnóży miasta Cori, winiarnia Cincinnato została założona w 1947 roku. Jest to spółdzielnia licząca obecnie 126. członków. Choć wszelkiej maści kooperatywy i spółdzielnie budzą u niektórych winomaniaków podejrzenie o słaby, masowy styl, o tę winiarnię mogą być zupełnie spokojni. Idzie ona z duchem czasu, dba o dobrą jakość win – ich konsekwentny, lokalny charakter i ekspresję oraz endemiczne odmiany winorośli. W poprzednim tekście chwaliłem te wina i rekomendowałem samo miejsce, opinię tę w pełni podtrzymuję. Cieszę się, że wina Cincinnato są dostępne w Polsce.

kori-bellone-pas-dose-cincinnato

(4+) Kori, Cincinnato, Lazio, Włochy, 12,5%
Importer: Mine Wine
Musujące z bardzo ciekawej odmiany bellone, zrobione metodą klasyczną, w pełnej wytrawności, bez dodawania cukru (pas dosé). Wino dojrzałe, stateczne, o dość gęstej strukturze. Znajdziemy tu nuty dojrzałej gruszki jabłka, a także dymne, delikatnie waniliowe, plus orzechy laskowe, tłusta śmietana. Wino cechuje dobra pienistość, bellone nadaje mu lekko ziołowej i korzennej maniery. Wino bez wątpienia warte poznania.
Cena: (wino pojawi się w ofercie Mine Wine w pierwszych miesiącach 2022 r., cena ok. 119 zł)

castore bellone

(4+) „Castore” Bellone, Cincinnato, IGT Lazio, Włochy, 13%
Importer: Mine Wine
Ładny, nasycony słomką kolor. W aromatach i smakach jest przyjemnne, miękkie i oleiste. Wyczuć można polne zioła, dojrzałe jabłka i gruszki, orzechy laskowe, olej rzepakowy. Ma gładkość, lekko maślaną strukturę, ale i przyzwoitą kwasowość oraz nuty muszli, wapnia, piasku.
Gastronomiczne wino, świetne do jedzenia, sprawdzi się z filetem z kurczaka duszonym w maśle i śmietanie z pieczarkami, albo wędzoną sielawą.
Cena: 45,00 zł

puntinata

(4+) „Puntinata” malvasia 2020, Cincinnato, IGT Lazio, Włochy, 13%
Importer: Mine Wine
Dużo tu się dzieje, zarówno w ustach jak i w nosie: zioła (rozmaryn, tymianek), masło, tłusta śmietana, ziarna słonecznika, orzechy laskowe, jabłkowe i grejpfrutowe pestki, sok z mirabelek i pigwy, siano. Wino jest krągłe, z lekka tłustawe, delikatnie dymne, „podwędzane”. Jest żywy, przyjemny akcent kwasowości oraz typowy dla malvasii akcent ziołowy. W finiszu lekkia goryczka i taniny. Dobre do wędzonych tłustych ryb, pasztetów drobiowych, kozich serów.
Cena: (wino nieobecne w portfolio importera)

bellone

(5-) „Enyo” Bellone 2019,  Cincinnato, IGT Lazio, Lacjum, Włochy, 13,5%
Importer: Mine Wine
Wino bio. Przyjemny aromat – delikatny lecz wyrazisty. Wyczuć można czarne oliwki, zioła, pestki jabłkowe, gruszkowe. Wino zgrabne, lekko oleiste, przyjemnie gęste. Wypada lekko, świeżo a jednocześnie treściwie. W finiszu zioła i lekko korzenne podbicie (biały pieprz i ziarna kminu rzymskiego). Ciekawe i niebanalne stylistycznie. Bellone. Lubię tę odmianę.
Cena: 99,00 zł

ercole cincinnati

(4) „Ercole” Nero bueno 2018, Cincinnato, IGT Lazio, Włochy, 13,5%
Importer: Mine Wine
Wino gęste, ekstraktywne, pieprzne, lekko żwirowe, dymne, kawowe. Są ziarna jałowca, zioła, pieczone mięso, suszona papryka. Wyraźnie wyczuwalne taniny, ściółka, dym. Ma w sobie coś Przyjemnie „posępnego” – paprocie, mech, ściółkę. Jest proste, wyważone, owocowe. Można podawać do steka, szaszłyków.
Cena: (wino nieobecne w portfolio importera)

nero buono

(5-) „Kora” nero buono 2017, Cincinnato, IGT Lazio, Włochy, 14%
Importer: Mine Wine
100% Nero buono. Sporo owocu, ale podanego z wyczuciem delikatnie – jeżyny, maliny, śliwki, czarny bez. Wino dotarte i wyważone, w swoim dobrym momencie do picia. Oprócz atrakcyjnego owocu jest jałowiec, czarny pieprz, liść laurowy, papryka, wędzona ściółka. Jest skoncentrowane ziemiste, z lekka chropawe, ma dużo ciepłego, dojrzałego owocu. Finisz lekko pikantny: wędzona papryka, pieczone kasztany, mech, grzyby, rozmaryn. Długie i atrakcyjne wino.
Cena: 139,00 zł

argeo cesanese

(5-) „Argeo” cesanese 2019, Cincinnato, IGT Lazio, Włochy, 13%
Importer: Mine Wine
Wino bio, zrobione w 100% z odmiany cesanese. Może w nim spodobać się Wam jego lekkość i owocowy nienachalny charakter. Wyczujecie czarny bez, aronia, zioła, rozmaryn liść, laurowy dym, jałowiec. Jest to soczyste, wyważone wino średniej budowy. Urzeka soczystą, nie za bardzo skoncentrowaną owocowością. Wypada delikatnie, owocowo, czysto i zgrabnie. Jest wyważone, o dobrym balansie. Świetne do suszonych wędlin, paprykowanych kiełbas, gulaszy, wołowych policzków duszonych w winie z ziołami i pieprzem.
Cena: 59,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT