Vinisfera

De Sousa. Pisane kamieniem i solą

Właścicielem tej szampańskiej winiarni jest Erick de Sousa. Jego troje dzieci – Charlotte, Julie i Valentin to czwarte pokolenie zajmujące się winem. Winiarnia znajduje się w Avize. Rodzina posiada 12 hektarów organicznych upraw winnic. Powstające tu szampany gadatliwym – każą zamilknąć, milczącym – przemówić.

Portugalsko brzmiące nazwisko Was nie myli, przodek obecnych właścicieli – Manuel De Sousa, przybył do Szampanii z Portugalii. Sam pochodził z prowincji Bragas niedaleko Porto. Do Francji rzuciły go wichry I wojny światowej. Dziś właścicielem jest jego potomek Erick de Sousa, jego troje dzieci – Charlotte, Julie i Valentin to czwarte pokolenie zajmujące się winem. Winiarnia znajduje się w Avize, w samym sercu regionu Côte des Blancs. Posiadają 12 hektarów organicznych upraw winnic (certyfikacja w 2007 roku). Od ponad niemal dwóch dekad prowadzone są one w zgodzie z metodami biodynamiki – rodzina była pod tym względem jedną z pierwszych w Szampanii (w samym Côte des Blancs byli pionierami). W 2013 roku otrzymali certyfikat organizacji Demeter.


Rodzina w komplecie (fot. De Sousa)

W uprawach 70% zajmuje chardonnay, 25% pinot noir, resztę – pinot meunier. Powstaje 10 różnych cuvee. Część winnic to wspaniałe, stare 70-letnie krzewy. Gleby są podorywane, aby zapewnić dobrą „wentylację” i przywrócić życie mikroorganizmom. W niektórych winnicach używa się koni – Vidoc i Capucine to ukochane konie Julie, wykorzystywane przy pracach w winnicy.


(fot. De Sousa)

Wina bazowe, fermentowane są na dzikich drożdżach, trafiają na 10 miesięcy do burgundzkich beczek, gdzie przechodzą fermentacje malolaktyczną, dojrzewają nad osadem, butelkowane są bez klarowania, stabilizacji. Po dégorgement wina jeszcze przez minimum rok dojrzewają w butelce. W winiarni w użyciu jest również jajo drewniane o pojemności 22 hl, wykonane z dębu pochodzącego z Cognac. Rodzina ceni sobie styl win uzyskanych tą metodą – w jaju powstaje wino Cuvee 3 A (w jego skład wchodzą owoce z trzech różnych Grand Cru: Avize, Ay, Ambonnay). W sumie de Sousa produkuje 10-12 tysięcy butelek wina rocznie.


Najmłodsze pokolenie winiarzy – Valentin De Sousa (fot. M. Kapczyński)

Côte des Blancs słynie z kredowej gleby, która zapewnia szampanom elegancję i mineralność. Potencjał ten rodzina w pełni wykorzystuje. Wina są finezyjne, wykonane precyzyjnie, uwodzące, niebanalne, mineralne, autentyczne, o głębokim rysie terroir. Wymieniać mógłbym jeszcze długo… Jest w nich naprawdę wysublimowany styl i chłodna elegancja. Degustacja daje masę przyjemności, satysfakcji z obcowania z wyjątkowymi winami oraz budzi niekłamany szacunek za wykonaną pracę.

O ile mi wiadomo szampanów tych nie ma w Polsce. Żywię głęboką nadzieję, że to się niedługo zmieni.

Kontakt:
Érick De Sousa
12 Place Léon Bourgeois – 51190 Avize
Telephone : +33 (0) 3 26 57 53 29
E-mail :
contact@champagnedesousa.com
www.champagnedesousa.com


(4+) Tradition brut, De Sousa, Szampania, Francja, 12,5%

50% chardonnay, 40% pinot noir i dodatek pinot meunier. 7 g cukru. Wyczuć można siano, kwiaty, nuty mineralne (kamieniste), żywe i cytrusowe. W ustach świetnie ustawiona kwasowość, akcenty woskowe, jabłkowe, gruszkowe, trochę ziół, słoność. Są bardzo lekkie taniny, dobre wyważenie. Wino lekko drożdżowe, ma delikatną owocową „słodycz”. W tle pieczone jabłka, orzechy, masło. Odświeżające, z mineralną końcówką. To wino paradoksu – dużo treści, ale podanej w super lekki sposób. 

(5-) Blanc de blanc Brut reserve, De Sousa, Szampania, Francja, 12,5%
Chardonnay. Kupaż 2-3 roczników, 25% stanowią wina ze specjalnych rezerw. Wino delikatne i zbalansowane. Są tu kamienne, piaskowe nuty. Również akcenty bardziej drożdżowe, chlebowe, podbite słonawymi rejestrami. Wino miękkie, ale niosące spory powiew wiosennej owocowo-kwiatowej świeżości. Jednocześnie jest podbite subtelną nutą drożdżową, świeżego chleba, masła, bułek. W ustach wartkie, z dobrą kwasowością i obfitymi drobniutkimi bąbelkami. W tle nuta dymna, karmelowa, pięknie układająca się w tle. Eleganckie, indywidualne wino, lekko zaokrąglone. Finisz lekko pestkowy, ziołowy. Świetna, długa końcówka znowu grająca na języku tę wspaniałą, słoną melodię.



(4+) Brut rose,
De Sousa, Szampania, Francja, 12,5%
Dość nietypowe połączenie, spodziewać by się można wina z pinot noir a tutaj wymieszano soki 90% chardonnay i 10% pinot noir. Zawartość cukru 7 g. Kolor bardzo lekki, delikatnie łososiowy. Wino i w aromatach i w smakach utrzymane w bardziej prostych rejestrach, ale są one wyważone, transparentne i zachęcające. Wino jest żywe i kwasowe, pełne owocu (czerwony grejpfrut, maliny, żurawina, rabarbar, czerwony grejpfrut, jarzębina). Dobrze pracujące bąbelki. Finisz żwawy i odświeżający. Jest energia.

(5+) Cuvee 3A extra brut, De Sousa, Szampania, Francja, 12,5%
Dlaczego 3 x A? Wyjasniałem to wyżej, ale powtórzmy: 50% owoców (chardonnay) pochodziło z Avize, wioski sklasyfikowanej jako Grand Cru, 25% Aÿ, również Grand Cru (pinot noir), oraz 25% z Grand Cru Ambonnay. Wino fementowane i dojrzewane w awangardowym „pojemniku” – drewnianym jaju. Wyczuć można drożdże, chleb, orzechy, morele. Szampan ma dojrzałość, wyważenie, elegancję. Owocowa głębia wsparta słonymi nutami. Jest lekko tostowe, dymne, orzechowe, pestkowe. Poza tym, jest po prostu eleganckie i bardzo długie. Wyrazisty mineralny sznyt i kwasowość dają tu solidną podstawę. Finezyjnie.


(5+) Umami Grand cru,
De Sousa, Szampania, Francja, 12,5%
60% chardonnay plus pinot noir. Owoce pochodzą ze starych winnic. 8 lat dojrzewania. Jest to wino wyborne – wycofane lecz eleganckie, niesie rejestry curry, miodu, imbiru, suszonych kwiatów. Kusi skoncentrowną owocowością, egzotycznymi przyprawami i wyraźnie słonym tłem. Jest długie, finezyjne i uwodzące. Cóż, była to niezmącona niczym zbędnym, bachiczna przyjemność smakowania każdego łyku.


(6-) Grand cru blanc de blanc milessime 2010,
De Sousa, Szampania, Francja, 12%
Wino sytuujące się pośrodku między subtelną mineralnością a dojrzałością. Dyskretne nuty drożdżowe (nie skórka, ale środek chleba), sherry, lekko pieczone jabłka, pestki, kruszonka, krakersy, wiosenne kwiaty. Nagrzany słońcem kamień w winnicy, zioła i oczywiście sól. Nie będę się tu więcej rozpisywał.

 

(6-) Mycorhize Grand Cru, De Sousa, Szampania, Francja, 12,5%
Chardonnay, pochodzące ze starej winnicy, zasadzonej w 1940 roku. Winnica prowadzona jest biodynamicznie, uprawianatylko pracami ręcznymi i przy pomocy konia, winifikacja w dębowych beczkach. Wino wycofane, o skromnej elegancji, energetyczne, pełne roślinnych, kwiatowych, leśnych, łąkowych nut. Super eleganckie, energetyczne, pełne naturalnej ekspresji, nut wapiennych, muszli, morskiej soli, polnych ziół, świeżo przypieczonej skórki chlebowej. Wino pisane kamieniem i solą. Odpadłem przy nim. Jest po prostu świetne. Zwięzłe i piękne jak najlepsze haiku.

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT