Vinisfera

Degustujemy. Oktan Energy – Wina

Oceniamy pakiet win z oferty firmy Oktan Energy – Wina. Jest to bardzo ciekawa – a pod względem stylu i charakteru –  iście wybuchowa mieszanka. Mamy tu i rzadko spotykaną odmianę izraelską argaman, niemęczące wina z Prioratu, tannata z Argentyny i parę innych ciekawych propozycji, np, z Włoch. Zresztą, sprawdźcie sami.

Oceniamy pakiet win z oferty firmy Oktan Energy – Wina. Jest to bardzo ciekawa a pod względem stylu i charakteru –  iście wybuchowa mieszanka. Mamy tu i rzadko spotykaną odmianę izraelską argaman, niemęczące wina z Prioratu, tannata z Argentyny i parę innych ciekawych propozycji, np, z Włoch. Zresztą, sprawdźcie sami.

(4+) Chardonnay 2013, Cicchitti, Mendoza, Argentyna, 14,5%
Importer: Oktan Energy – Wina
5 miesięcy dojrzewania w beczkach. Kolor tombakowo-złoty. Aromaty bardzo dojrzałe, biszkoptowe, niosą tony gruszki z syropu, soku z pomarańczy, suszonych skórek owoców tropikalnych. W ustach przyjemne, soczyste, nie męczące. Wino gęste owocem i mandarynkową skórką, jest tu soczysta, dojrzała brzoskwinia, morele oraz delikatne waniliowe tło. Jest to chardonnay dość nieoczywiste (inne niż typowe „waniliaki” z Nowego Świata), w stylu przypominające nieco „pomarańczowe” wino. Uwadze Państwa polecam. Cena: 42,00 zł

(4) Pinot Noir 2011, Cicchitti, Mendoza, Argentyna, 13%
Importer: Oktan Energy – Wina
Całkiem niezły pinot. Poukładany prosto, ale ze smakiem. Budowa dość szczupła, lekko koścista. Sporo tu owoców leśnych, ściółki, grzybów, igliwia, ziemi, dymu, spalonego drewna, jałowca i pieprzu. Nie jest to co prawda klasyczny, delikatny burgundzki styl, ale jest tu gładko miękko i ciekawie. Spor nut owocowych, ale też mniej typowych, za to wyrazistych i z charakterem: grafitu, tuszu, ziemi.
Cena: 42,00 zł

(4) Tannat 2013, Cicchitti, Mendoza, Argentyna, 14%
Importer: Oktan Energy – Wina
Dojrzały, gęsty, bardzo soczysty. Sporo tu nut owoców czarnego bzu, aronii, czarnej porzeczki oraz jałowca, czekolady i dymu. Wino dostatnie, obfite owocem, o gładkiej, miłej podniebieniu fakturze, lekko tylko zarysowanej taninami. Taka soczysta budowa uczyniła go przystępnym i atrakcyjnym dla wielu.
Cena: 42,00 zł

(4+) Cabernet sauvignon 2013, Cicchitti, Mendoza, Argentyna, 14,5%
Importer: Oktan Energy – Wina
Wino gęste owocem. Klasyczne wydanie caberneta. 12 miesięcy w beczkach. Przyjemna, sycąca nuta owocowa – wiśni, jeżyn, jagód i aronii, skontrowana akcentem dymnym oraz taninami i lekką goryczką. Wino poukładane, bardzo solidnie zrobione. Ma wszystkiego pod dostatkiem, jest ekstraktywne i uczciwie zrobonie.
Cena: 42,00 zł

Barkan

(3+) Chardonnay reserve „winemaker choice” 2013, Barkan, Górna Galilea, Izrael, 14%
Importer: Oktan Energy – Wina
Intensywnie słomowy kolor, aromaty wanilii, gruszki, migdałów, orzechów laskowych. W ustach miękkie i owocowe. Całość struktury jest podbita wyraźną nutą beczkową: waniliowo-maślano-orzechową. Wino przystępne, z dobrą strukturą. Koszerne.
Cena: 60,00 zł


(4 +) Cabernet Sauvignon special reserve 2011, Barkan, Górna Galilea, Izrael, 13,5%

Importer: Oktan Energy – Wina
Wzorcowy wręcz przykład nowoczesnego caberneta. Wyraźnie owocowe tony, utrzymane w typowej nucie czarnej porzeczki, owoców leśnych, aronii i kawy, spalonego drewna (18 miesięcy w beczkach). W ustach mocno dojrzałe, gęste, owocowe (dżem jeżynowy, nalewka wiśniowa). Sporo też nut porzeczkowo-wiśniowych i dymnych. Dojrzałe taniny i korzenny finisz dopełniają obrazu całości. Wino koszerne.
Cena: 60,00 zł

(5-) Eitan Assemblage 2009, Barkan Górna Galilea, Izrael, 13,5%
Importer: Oktan Energy – Wina
Gładko, delikatnie, miękko, aksamitnie. To pierwsze skojarzenia przy degustacji tego wina. Wszystko kojarzy się z aksamitną i dojrzałą  owocowością. Jest czarny bez, tarnina, jeżyny, konfitura wiśniowa oraz słodkawa czekoladowa nuta z akcentem wędzonej śliwki. Jest dojrzałe, owocowo-soczyste, wypada gładko, z przyjemnymi, dotartymi taninami. W finiszu kawa, mokry tytoń. Chcecie się położyć na tym miękkim egzotycznym i ekskluzywnym dywanie smaku? Polecam. Cena: 190,00 zł

(5-) Argaman single vineyard 2012, Rehasim Dovev, Górna Galilea, Izrael,13%
Importer: Oktan Energy – Wina
Bardzo smaczna koszerna ciekawostka. Wino z właściwie jedynej odmiany izraelskiej – argaman (krzyżówka miedzy carignan i souzao). Jest ułożone, zbalansowane i treściwe. Ma bardzo leśne aromaty i smaki. Jest zwięzłe, na swój sposób szczupłe, eleganckie. W tej powściągliwości skrywa się sporo eleganckiego słodkiego owocu, ziół, kwasowości, tanin i ogólnie rzecz ujmując – zachęcającej, bardzo apetycznej budowy. Utrzymane w lekko nowoświatowym sznycie, ale wypada czysto, elegancko, smacznie. Może spodobać się Wam jego intensywność, gęstość a z drugiej strony – powściągliwość, delikatność. Zwięzłe i smakowite. Warto spróbować. Cena: 100,00 zł


Hiszpania

(4) Crianza 2011, Finca Monica, DOC Rioja, Hiszpania, 13,5%
Importer: Oktan Energy – Wina
Pamiętając dokonania wielu nowoczesnych winiarni z Rioja wino wypada zaskakująco lekko, nie ma przejrzałości, nadmiernej koncentracji, niepotrzebnego „wzmacniania” nową beczką (choć przez rok dojrzewało w amerykańskim dębie) czy obciążenia alkoholem. Wino wypada całkiem, hmmm – normalnie. Sporo owocu wiśni, pestek, tytoniu, delikatnej nuty mentolowej i lekkich tanin. Tempraillo w niezobowiązujący wydaniu.
Cena: 33,00 zł


(5-) Finca el Puig 2010, DOCa Priorat, Hiszpania, 15%

Importer: Oktan Energy – Wina
Wina z Prioratu potrafią zmęczyć. Wiecie – przejrzałość owoców, nadmierna koncentracja, wszedobylska likierowa i konfiturowa struktura, podbita mocnym alkoholem. Tutaj jest trochę inaczej. Owszem, winu nie brakuje owocu i struktury, ale nie jest przedobrzone. to kompozycja grenache, cabernet sauvignon i syrah pochodzących ze starych, stuletnich winnic. Prym wiedzie soczysta, kwaśna wiśnia z pestką, akcent czekolady, ziół, skóry, pieprzu, krwi, grafitu oraz ton mineralny (kamieni i ziemi). W ustach podobnie – dodatkowo mamy tu soczystość i lekką chropawość owoców leśnych, pukładane, balsamiczne i tytoniowe nuty. Dobry balans i dyskretna elegancja. Dużo degustacyjnej frajdy.
Cena:
110,00 zł

Włochy

(3+) Primitivo Salento IGP 2013, Secondo Passo, Apulia, Włochy, 13%
Importer: Oktan Energy – Wina
Proste, niezobowiązujące, ale poukładane i sensownie wykonane. Nie za mocne, nie za ciężkie a przy tym proste – śmiało i bez kompleksów startujące do nozdrzy i do ust. Są tu nuty owocowe, leśne, jagodowo-wiśniowe. Finisz lekko taniczny, pestkowy, ale nei agresywny. Przyzwoite wino za dobrą cenę.
Cena: 25,00 zł

(4+) „Di Lupo” Amarone della Valpolicella Classico DOC 2009, Villa Malena/Corte Mary, Veneto, Włochy, 15,5%
Importer: Oktan Energy – Wina
Styl nie przeciążony, nie przeekoncentrowany, nie duszący. Domnują akcenty jałowca, ściółki, wędzonego mięsa, suszonej papryki, tytoniu, znoszonej skóry. Są też nuty śliwkowe, pieprzne, lekko ziemiste. Wyważone wino. Przy tej stosunkowo lekkiej konsktrukcji wysoka zawartość alkoholu jest nieodczuwalna – jest dobry balans. Wino równe, lekkie, proste, ale i atrakcyjne.
Cena: 110,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT