Vinisfera

DelSol – tym razem Setubal

Jakiś czas temu opisywaliśmy wina z oferty importera – DelSol. Wtedy w ocenach skupiliśmy się na apelacji Vinho Verde. Od tego czasu importer poszerzył swoje portfolio, między innymi o wina z Włoch. W ofercie pojawiły się też kolejne wina z Portugalii. Tym razem pochodzące z półwyspu Setubal, z winiarni Venancio Costa Lima.

Jakiś czas temu opisywaliśmy wina z oferty importera – DelSol. Wtedy w ocenach skupiliśmy się na apelacji Vinho Verde. Od tego czasu importer poszerzył swoje portfolio, między innymi o wina z Włoch. W ofercie pojawiły się też kolejne wina z Portugalii. Tym razem pochodzące z półwyspu Setubal, z winiarni Venancio Costa Lima. Winiarnia ta proponuje wina białe, czerwone i słodkie (popisowy dla Setubala moscatel).
Oto nasze wrażenia z degustacji.

(3) Casal do Cerrado branco 2013, Venancio Costa Lima, VdR Setubal, Portugalia, 13,5%
Importer: Del Sol Group
Białe, wytrawne wino, utrzymane w prostych, lekkich i owocowych rejestrach. Wykonane z odmian fernão pires i moscatel. Dominują tu delikatne nuty kwiatowe, jabłkowo-gruszkowe oraz cytrusowe: brzoskwini, cytryny, moreli i grejpfruta. W ustach panują podobne rejestry. Lekka, „pestkowo-grejpfrutowa” goryczka dopełnia obrazu całości tego prostego i przystępnego wina.
Cena: 25,00 zł

(3) Casal do Cerrado Tinto 2012, Venancio Costa Lima, VdR Setubal, Portugalia, 13,5%
Importer: DelSol Group
Wino wykonane z odmian castelão i aragonez (czyli tempranillo). Jest to proste, czerwone wytrawne wino z wyrazistym, owocowym podbiciem. Dominują nuty wiśni, pestek, kawy, czekolady, czeresniowego likieru. Finisz lekko taniczny, ziemisty. Niedrogie, wino na co dzień.
Cena: 25,00 zł

(3+) Palmela 2011, Venancio Costa Lima, Palmela DO, Setubal, Portugalia, 14%
Importer: DelSol Group
Na starcie w aromatach i smakach dominują nuty waniliowe, pestkowo-drewniano-ziemiste (wino spędziło 6 miesięcy we francuskim dębie). Wyprodukowane z odmiany castelão. Jest to wino w portugalskim, nowoczensnym wydaniu. Charakterne, beczkowe, nieco nawet agresywne. Dominują owoce leśne, kawa, czekolada. Wino intensywne, raczej do łączenia z jedzeniem.
Cena: 47,00 zł

(4-) Reserva Palmela 2010, Venancio Costa Lima, Palmela DO, Setubal, Portugalia, 14%
Importer: Del Sol Group
Castelão. Korzenne, owocowe, alkoholowo-likierowe. Ma dosadność, wyrazistość smaku i lekko taniczny charakter. Poza tym jest pieprzne, wiśniowe, ziemiste, „drewniane” (leżakuje 8 miesięcy w beczce z francuskiego dębu). Wino zdecydowanie dla miłośników mocnego, dosadnego stylu. Finisz lekko ziołowy, kawowy.
Cena: 67 zł

(4) Moscatel de Setubal, Venancio Costa Lima, DO Moscatel de Setubal, Portugalia, 17%
Importer: Del Sol Group
Coś na słodko. A tu Setubal ma się czym pochwalić. Wzmacniane, słodkie wina z tej apelacji zdążyły już podbić niejedno podniebienie. Są tu typowe aromaty: suszonych owoców (jabłek, moreli,) plus orzechy, miód, kandyzowane skórki owoców tropikalnych i syrop klonowy. W ustach podobnie słodko, soczyście, z lekkim podbiciem kwasowwo-miodowym. Przyjemne, lekko gęste, korzenne. Będzie się Wam podobać.
Cena: 48,00 zł


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT