Vinisfera

El Catador – hiszpańskim tropem (II)

Całkiem niedawno opisywałem i chwaliłem wina z oferty El Catador i cieszyłem się z nawiązania współracy. Czas na część drugą… I tym razem nie szczędzę dobrych słów. Nadesłane do oceny wina cechuje niebanalny styl, indywidualny charakter.

Całkiem niedawno opisywałem i chwaliłem wina z oferty El Catador i cieszyłem się z nawiązania współracy. Czas na część drugą. I tym razem nie szczędzę dobrych słów. Nadesłane do oceny wina cechuje niebanalny styl, indywidualny charakter. W tych butelkach sporo się dzieje i zwyczajnie – nie ma nudy.

El Catador bazę ma w Warszawie, w mieście działają trzy punkty sprzedaży, ale nawiązano też współpracę ze sklepami partnerskimi.

A teraz – przystąpmy do działań zaczepnych i sprawdźmy co w kieliszku.

(5-) La Ola 2017, Victoria Ordóñez, DO Sierras de Sierras de Málaga, Hiszpania, 13%
Importer: El Catador
Pedro Ximenez (z niewielkim dodatkiem malaga moscatel) pochodzących z niewielkich lecz wiekowych upraw (wiek winorośli 30-100 lat) rosnących na ubogich, pełnych minerałów glebach. Przez 10 miesięcy wino dojrzewało nad osadem drożdży. Jest to PX podany w świeżej, szczupłej, słonawej wersji – wypada nietypowo, soczyście i kwasowo. Idealnie wpisuje się w falę zainteresowania nurtem win z mniej znanych apelacji hiszpańskich (pisał o tym niedawno na łamach Vinisfery, Marek Bieńczyk). Jest w tym winie przyjemna materia owocu (cytryna, mirabelka, niedojrzała morela, biała porzeczka) i delikatnie ziołowe podbicie. Jest też w nim jakiś morsko-piaskowy rys (przysięgam, że nie poddałem się sugestii etykiety!). Smakuje to wino wybornie, miałem cały czas nieodparte wrażenie, że jest ono pełne odżywczych witamin, minerałów i zdrowych kalorii.
Cena: 85,00 zł

(5-) Microcósmico 2018, Bodegas Frontonio, IGP Valdejalón, Aragonia, Hiszpania, 13,5%
Importer: El Catador
To klasyczne wino, w wydaniu single estate. Powstało jako garażowa winiarska propozycja – wynik współpracy Fernando Mora MW i Mario Lopeza Francisca. Jest to 100% macabeo pochodzącego ze starych, nie nawadnianych winnic. Można zaryzykować twierdzenie, że jest to wino dwóch warstw. Pierwsza: konkretna, lekko oleista, korzenna, pełna orzechów laskowych, masła, pieprzu i ziaren słonecznika. Druga, też ciekawa – delikatniejsza, lekko mineralno-słona, która intrygująco ożywia i ubogaca warstwę pierwszą. Obydwie ładnie się przenikają, wzajemnie dodaja wartości, czyniąc wino naprawdę niebanalnym. Można czerpać radość płynącą ze splotu obydwu warstw lub każdej z osobna. Nie wiem czy z lekka schizofrenicznie nie przesadziłem tu z metaforyzacja przekazu, ale jak spróbujecie wina – na pewno złapiecie o co mi chodzi. A że powinniście spróbować, nie mam najmniejszej wątpliwości.
Cena: 65,00 zł

(5-) The flower and the bee 2017, Coto de Gomariz, DO Ribeiro, Hiszpania, 13,5%
Importer: El Catador
Odmiana sousón 100% (w Portugali znana jako vinhão), pochodząca z tarasowych winnic rosnących na granitowych glebach. 4 miesiące dojrzewania w beczkach. Jest bogato: mokry tytoń, mech, igliwie, wiśnia z pestką, aronia i czarna porzeczka, a także liść laurowy. Wino potrzebuje czasu w dekanterze i kieliszku. Im dłużej z nim przebywałem, pozwalałem mu odetchnąć, otworzyć się, tym moje uznanie dla niego rosło – ujawniały się intensywniejsze nuty jeżyn a także kwiatów czarnego bzu, fiołków, smoły, dymu. Ma niezłe taniny, soczystość oraz kwasowość spinającą wszystko w dobrze skomponowaną całość. Bardzo sensualne wino – tak, nie zawaham się użyć tego słowa. Jest równe, szczodre i uczciwie zrobione, wypadające przekonująco i stylowo. Jest długie a jego posmak regularnie i uparcie wraca niczym, zapewne znana Wam, nieśmiertelna fraza: „W odpowiedzi na nową politykę Facebooka informuję, że z dniem dzisiejszym…”.
Cena: 59,99 zł

(4+) Telescópico 2015, Bodegas Frontonio, VdP Valdejalón, Aragonia, Hiszpania, 13,5%
Importer: El Catador
Aragońskie wydanie garnachy. Wino ładnie dojrzałe i wyprofilowane zarówno w aromatach i smakach. Wyczujemy czarną porzeczkę, las po deszczu, wiśnie z pestką, żywicę, ziołowo-korzenne rejestry (liść laurowy, rozmaryn, mięta) wędzonkę, dym, czerwony pieprz, mech. Wszystko przyjemnie okraszone pieprznością i wzmocnione dobrą, wyważoną kwasowością. Spodoba się Wam równy, zbalansowany styl, wyraziste, ale solidnie wypolerowane taniny, ma pewną subtelność i nienachalną elegancję.
Cena: 89,00 zł

(4+) El Sender 2017, LaFOU, DO Terra Alta, Katalonia, Hiszpania, 14%
Importer: El Catador
Garnatxa negra i syrah. Aromaty w bardzio transparentnym, soczystym, owocowym stylu. Są świeżo zerwane wiśnie, czereśnie, jałowiec i pieprz kajeński, trochę akcentów warzywnych i ziemistych, maliny, soczyste jeżyny, trochę ściółki. Wino utrzymane w gęstych, ciemnych rejestrach, lekko dymne i pestkowe, solidnie opanierowane w taninach. Ma klarowność stylu, dojrzałość owocu i świetny współczynnik pijalności. Ta świeżość, struktura ustawiona w pionie, dzięki zaczepnej kwasości i świeżości owocu może się spodobać. Bierzcie je!
Cena: 65,00 zł

(5-) Castro Ventosa Valtuille 2017, Raul Perez, DO Bierzo, Hiszpania, 13,5%
Importer: El Catador
Raul Perez to postać nietuzinkowa, możecie o nim poczytać tutaj. Tu mamy do czynienia z bodaj jedną z najbardziej docenionych w ostatnich latach hiszpańskich odmian – mencia (z niewielkim dodatkiem alicante bouschet i innych odmian). Zrobiona jest indywidualnie, dziko i z lekka nieobliczalnie. To wino dla miłośników niekontrolowanych odlotów i poszukiwaczy mniej typowych wrażeń w kieliszku, gdzie lekkość i finezja w przedziwny sposób mieszają się z „chłopskością”, naturalnością i bezpretnesjonalnością. Nie wiem czy uznałbym Raula za najlepszego winiarza na świecie (niektórzy nadają mu takie miano), ale swawoli i autorskiej ręki do win mu nie brakuje. Jest tu mieszanka owoców leśnych wsparta – wyraźnie, ale nienachalnie – taninami i lekko warzywną goryczką. Sa nuty ziemi, igliwia, starej skóry oraz korzeni. To wino swoistych paradoksów. Kojarzycie Marka Lanegana, amerykańskiego wokalistę ze Seattle? Znany jest jako frontman zespołu Screaming Trees czy Queens of the Stone Age. Matta Murphy (amerykański gitarzysta bluesowy) okreslił jego głos jako „chropowaty jak trzydniowy zarost, a jednocześnie miękki i giętki jak skóra na mokasynach”. Mam coś podobnego z tą mencią. Wino daje szybką radość i satysfakcję, niczym dostęp do szybkiego wifi bez hasła.
Cena: 55,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT