Frešer – rześko!
Dobre to były wina. Próbowałem ich w wyjątkowym miejscu, w Mariborze, w sąsiedztwie rosnącej tu najstarszej, winorośli na świecie, nazywanej w Słowenii po prostu „starą winoroślą” (Stara trta). Winiarz, którego wina mnie urzekły, to Matjaž Frešer – człek sympatyczny, przyjacielski i skromny. Rozmowa z nim dała mi sporą frajdę, bo brak było w niej nadęcia, nadmiernego filozofowania czy udawanego natchnienia winem – toczyła się prosto i bezpretensjonalnie.
Matjaž to siódme pokolenie winiarzy w rodzinie. Jest pierwszym winiarzem w swoim regionie, który uzyskał certyfikat produkcji ekologicznej. 16-hektarowa winnica Frešera znajduje się w słoweńskiej Styrii i rozciąga na stromym zboczu na południowym krańcu pasma górskiego Pohorje. Winnice rosną na wysokości od 300 do 480 m. n.p.m., w ekspozycji tej są wystawione na ciągłe wiatry, które redukują nadmiar wilgotności i „schładzają” uprawę.
U Frešera w winnica rosną: pinot noir, laski riesling, rhine riesling, sipon czy sauvignon blanc. Niska wydajność (ok. 1,5 kg owoców z krzewu) jest dla Matjaža priorytetem. Winiarz ma wyczucie i rękę do wina, potrafi doskonale panować nad materią, z którą przychodzi mu się mierzyć. Wina od niego cechuje żywość, lekkość, transparentność i dobra ekspresja użytych w produkcji odmian. Jest dobry kwasowy sznyt i mineralne akcenty. Wszystkie opisywane poniżej wina są certyfikowane jako wina bio.
Importerem win Frešera w Polsce jest firma Pinot.
(5-) Renski rizling „Markus” 2019, Frešer, ZGP Štajerska, Słowenia, 13%
Importer: Pinot
Ładnie zbudowane wino, świetnie łączące świeżość i lekko oleistą, woskową strukturę. Aromatycznie wino jest bardzo zgrabnie i atrakcyjnie rozwinięte. Wyczuć można suszone jabłka, jabłkowe pestki, mango, dojrzałą soczystą gruszkę, wosk, miód lipowy, propolis oraz przełamaną gałązkę tymianku oraz biały pieprz. Ma gładką, przyjemnie dojrzałą fakturę i lekko ziołowe tło. Jest to zgrabne, zbalansowane wino, świetnie układające się na podniebieniu i niosące w sobie dużo soczystego, nasączonego słońcem, słodkiego owocu (wino jest wytrawne). Riesling dający dużo frajdy.
Cena: 181,00 zł
(4+) Laski rizling 2021, Frešer, ZGP Štajerska, Słowenia, 13,5%
Importer: Pinot
Transparentne, ultraświeże, żywe, wytrawne wino. Wyczuwalne zielone jabłko, pestki grejpfrutowe i jabłkowe, biała porzeczka, agrest, trawa cytrynowa, siano, zielony pieprz. Wino ma, lekkość, świeżość i dobry kwasowy nerw. Odświeża i daje sporo przyjemności w degustacji. Bardzo dobre, energetyczne wydanie tej odmiany. Spróbujcie koniecznie.
Cena: 113,00 zł
(5-) Sauvignon blanc 2020, Frešer, ZGP Štajerska, Słowenia, 13%
Importer: Pinot
Chłodne, „szkliste” sauvignon blanc w wytrawnej wersji. Szczupłe, bardzo odświeżające, w „zielonym” anturażu – jest agrest, biała porzeczka, obrana skórka z ogórka, melon, świeżo skoszona trawa, zielony groszek, pietruszka. Wino transparentne, czyste, ładnie prezentujące swoje zielonkawe rejestry. Finisz lekko pikantny (zielony pieprz, liście kafiru) i lekko warzywny. W takie „zielone” powinniście zagrać koniecznie.
Cena: 152,00 zł
(5-) Ritoznojčan 2020, Frešer, ZGP Štajerska, Słowenia, 12%
Importer: Pinot
Ritoznojčan to osobna kategoria stworzona dla słoweńskiego wina, jest to wino białe, cuvee (więcej przeczytacie o tym tutaj). Tutaj kompozycja wygląda następująco: welschriesling 60%, riesling 30%, sauvignon blanc 10%. Jest to smakowita i ożywcza kompozycja. Wyczuwalna biała porzeczka, niedojrzała brzoskwinia, jabłka i agrest. Jest też siano, lekka nuta żywiczna, ziołowa. Ładnie splatają się tu nuty owocowe-zielonkawe i warzywne. Wino jest radosne, żwawe, lekkie i przejrzyste z lekko limonkowymi rejestrami w tle. Jest tu dobra energia, nerw i owocowo-ziołowy sznyt. Czysta przyjemność picia.
Cena: 97,00 zł
(4-) Rumeni muškat 2019, Frešer, ZGP Štajerska, Słowenia, 11%
Importer: Pinot
Półsłodkie wydanie aromatycznej odmiany jaką jest rumeni muškat. Zaiste – muscatowych rejestrów, zarówno w aromacie i smaku, nie brakuje: dojrzałych soczystych gruszek, brzoskwiń, jabłek, oraz ziół, miodu, pestek i gałki muszkatołowej oraz białego pieprzu. Wino jest dość lekkie, kwasowe, gładkie, utrzymane w bardzo przystępnym, stylu. Finisz delikatnie korzenny. Dla miłośników bardziej ogładzonych, przystępnych, mainstremowych, ale ciągle szlachetnych klimatów.
Cena: 145,00 zł
O innych winach słoweńskich możesz przeczytać tutaj.
Mariusz Kapczyński
- redaktor naczelny tego serwisu. Pisze, edukuje, organizuje winiarskie wydarzenia. W 2021 roku wydał nagradzany "Atlas Wina. Polska". Juror międzynarodowych konkursów winiarskich. W roku 2015 wyróżniony przez „Magazyn Wino” nagrodą Grand Prix w kategorii „promocja kultury wina w Polsce”. W roku 2018 został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody Świętego Marcina za „za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”.