Vinisfera

Josef – nie daruję ci tych nocy

Nie wiedziałem czego się po tych winach spodziewać… Ostatecznie okazało się, że nie do końca było łatwo. Były to wymagające, angażujące degustacje, które „przeciągały” mi się czasem do późnej nocy. Wiedziałem, że winiarz to zatwardziały naturalista, wiedziałem że robi wina nietuzinkowe i wymagające, ale zadanie okazało się trudniejsze niż podejrzewałem. Przygotujcie się więc na prawdziwą jazdę bez trzymanki.
Josef (a właściwie Luca Francesconi) działa od 2004 roku, pracuje na prawie 6 hektarach winnic, znajdujących się w gminach Cavriana i Ponti sul Mincio – na południowej stronie jeziora Garda (w regionie Lombardia). Josef zarówno w winnicy jak i w winiarni konsekwentnie stosuje biodynamikę (bez certyfikacji) i generalnie uznać trzeba, że jest to winiarz zdecydowanie stawiający na niskointerwencyjne metody produkcji wina.
Winnice rosną na wysokości od 100 do 200 metrów nad poziomem morza, dominujące w nich gleby to morenowe gliny i bazalty. Francesconi skupiony jest na lokalnych, w niektórych przypadkach – bardzo rzadkich, odmianach winorośli. W uprawach znajdziemy, np. odmiany: rossanella del garda, negrara trentina, rondinella, garganega czy lugana.
Ze strony promocyjnej wszystko oparte zostało tu na wycofaniu, oszczędności i minimalizmie – wystarczy spojrzeć na stronę internetową tego producenta.

..

Czego oczekiwać od degustacji tych win? Jak można się spodziewać, to styl, który odpowiadał będzie miłośnikom wiejskich, rustykalnych klimatów, z wyczuwalną w niektórych butelkach lotną kwasowością; to wina, które przez mniej otwartych winopijców mogą być uznane za trudne czy wręcz kontrowersyjne. Ja sam zmagałem się z nimi a pisanie o nich nie przychodziło zbyt łatwo (Josef, nie daruję ci tych nocy!). Ale warto było.
Ich analiza organoleptyczna to ciekawe doświadczenie. Mechanizm degustacji zdaje się tu odwrócony – są to wina, które przejmują degustującego we własne posiadanie i bawią się nim. Przygotujcie się zatem na niezrozumienie, wątpliwości, dyskusyjne sznyty – wina są bezkompromisowe, momentami sporne, nieoczywiste, wymykające się konwenansom. To propozycja dla gniewnych, poszukiwaczy win spoza mainstreamemu i wszelkiej maści winomańskich freaków.
Ich degustacja to zaproszenie do dyskusji, degustatorskiej autoanalizy. Sprawdźcie się.
Importerem tych win jest Vinoteka 13.

c8c50791-8f2d-46e1-afd3-77b4fc9fdca5

(5-) Garganega frizzante, Josef, IGT Alto Mincio, Lombardia, Włochy, 12,5%
Importer: Vinoteka 13
Oznaczenie butelki – jak widzicie – właściwie żadne. Samo wino ma delikatny kolor lipowego miodu. Aromaty są nieoczywiste, o mocnym korzennym podbiciu. Wino jest mętne, z solidnie pracującymi bąbelkami. Poza tym pestkowe, o wyraźnie żywiczno-korzennym podbiciu. Jest też: biały pieprz, mieszanka suszonych ziół, gorzka pomarańcza, liście geranium, suszona skórka cytryny, migdały, orzechy laskowe. Nietypowe, na swój sposób wyjątkowe wino, o dużym potencjale gastronomicznym (np. do królika duszonego w śmietanie, polędwiczki wieprzowej w sosie śmietanowo-grzybowym). Na pewno na swój sposób wino kontrowersyjne i dyskusyjne, ale z drugiej strony to jedno z najbardziej indywidualnych, niepokornych win z bąbelkami jakie miałem okazję pić w ostatnim czasie.
Cena: 119,00 zł

Josef isidro agricola

(4+) Isidro Agricola 2019, Josef, IGT Alto Mincio, Lombardia, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Wino białe, mętne, z wyraźnym osadem, dobrze poddać je dekantacji. Co ważne – dajcie mu trochę czasu w dekanterze lub kieliszku – odwdzięczy się. Użyto odmian: slarina, prugnolo gentile, rossanella del garda. Owocową podstawę tworzą tu maliny, jeżyny, dzika kwaśna wiśnia. Jest też trochę ziemistego, pestkowego i ściółkowego tła. Jest to wino średniej wagi z lekko rustykalnym podbiciem. Wiele w nim naturalności, takiego prawdziwie „chłopskiego” stylu, nie silącego się na elegancję, ale prezentującego intrygująco. Poza tym podobać się może jego lekkość i świeżość. Jest ze wszech miar niebanalnie. Ważna jest tu dobra temperatura podawania. Ja postawiłem na 13-14 stopni C.
Cena: 145,00 zł

Josef isidro agricola

(4+) Isidro Agricola rosso 2020, Josef, IGT Alto Mincio rosso, Lombardia, Włochy, 11,5%
Importer: Vinoteka 13
Młodszy rocznik wina powyżej. Tak samo mętne, o średnim nasyceniu barwą. Aromaty jałowca, wiśni z pestką czarnego pieprzu, jagód i kwiatów budleji. Jest też delikatna pieprzność, korzenność i delikatna faktura. Jest to wino lżejsze, ubrane w przyjemny owocowy kubraczek i oparte o przyjemną kwasowość. Lekko „pyliste” w strukturze, z nutą ziół (estragon, rozmaryn, szałwia) i delikatnym pestkowym finiszem. Fajne.
Cena: 145,00 zł

Josef isidro agricola

(5-) Isidro Agricola rubino 2016, Josef, DOC Garda Colli Mantovani rubino, Lombardia, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Ciemnokrwisty, nasycony kolor. Wyczuwalne posępne aromaty mokrej ziemi, ściółki, mchu, grzybni, czarnego pieprzu, suszonej papryki, mchu, dymu, wędzonki. Są też nuty przejrzałej wiśni, dżemu jeżynowego, kawy oraz tytoniu. Wino z czasem rozwija się w kieliszku. Jest specyficzne. W swej „dzikości” nie daje się okiełznać zmysłom, „ucieka” z kieliszka, zda się, że to nie my je ogarniamy, ale to ono stawia warunki i robi tu własne show. Jest stosunkowo lekkie, delikatne. W swej chropowatości i nieoczywistości atrakcyjne.
Cena: 259,00 zł

bez etykiety

(4+) Vino bianco 2020, Josef, Lombardia, Włochy, 14,5%
Importer: Vinoteka 13
Wino właściwie bez oznaczenia (z przodu cały biały kartonik, właściwie brak głównej etykiety…). Wino – zda się – zrobione na pełnym luzie. Ma kolor mocnej herbaty. W aromatach i smakach sporo się dzieje – po prostu wolna amerykanka. Odnajdą się tu wszyscy fani win barwy bursztynu, lotnej kwasowości i „naturalizującego” rozpasania – są suszone daktyle, figi, rodzynki, herbata, pasta do butów, karmel, sok z agrestu, pestki, jałowiec, pieprz, stara piwnica, pieczone kasztany i wiele innych. Przy swej dzikości i pewnym nieokrzesaniu, jest zaskakująco przystępne, ze „słodyczą” owocu, równe, gęste i atrakcyjne owocowością. W tej mętności znaleźć można dużo pozytywnej i atrakcyjnej winnej substancji.
Cena: 145,00 zł

rubiono josef

(5-) Rubino 2018, Josef, DOC Garda Colli Mantovani, Lombardia, Włochy, 15%
Importer: Vinoteka 13
Cabernet sauvignon, merlot, rondinella, rossanella del garda. Miękkie, dojrzałe, soczyste i pełne słonecznego ciepła wino. Konfitura z malin, jeżyny, wiśnie z pestką, aronia, ściółka, mech, igliwie, żywica, zioła (rozmaryn, tymianek), czarny pieprz, kropelka dziegciu, jałowca i nut aptecznych. Na dokładkę – dobra kwasowość i dotarte taniny. Alkohol niemal niewyczuwalny. Nieoczywiste, pełne owocowości i korzenno-leśnych akcentów wino. Dużo ciekawych rejestrów. Powiadam więc – zaglądnijcie do tego lasu po deszczu. Nie pożałujecie.
Cena: 125,00 zł

rubiono josef

(5) Isidro Agricola Rubino 2015, Josef, DOC Garda Colli Mantovani, Lombardia, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Wykorzystane odmiany: cabernet sauvignon, merlot, rondinella, rossanella del garda. Czas łaskawie, wręcz pięknie obszedł się z tym winem i pokazuje, w które miejsce może dotrzeć wino opisane chwilę wcześniej. Jest rozwinięte, atrakcyjne, dojrzałe.
Ma gęsty, nasycony purpurą kolor. W aromatach i smakach są: wiśnie w likierze, wędzona śliwka, tytoń, żywica, jałowiec, drzewo balsamiczne, humidor, ziemia, sosnowa kora, czarny pieprz, popiół, pieczone kasztany i sporo innych rejestrów. Wino ma delikatne garbniki i lekko korzenny finisz. Jest w nim życie, nerw i potencjał na dalsze dojrzewanie. W tym szaleństwie Josefa jest jakaś metoda…
Cena: 125,00 zł

Josef isidro agricola

(4+) Isidro Agricola Rosso 2020, Josef, IGT Alto Mincio, Lombardia, Włochy, 11,5%
Importer: Vinoteka 13
Na wino złożyły się po równo odmierzone trzy odmiany 33% slarina, 33% rossanella del garda, 33% sangiovese (wszystkie ze starych winnic). Wino jest stateczne, wygładzone, o miękkim stylu i swoistej, dyskretnej „chłopskiej” elegancji. W aromatach ściółka, jagody, maliny, wiśnie, jeżyny, jałowiec, pieprz, żywica oraz trochę lotnej kwasowości. W ustach miękkie, owocowe, delikatne. Oprócz mieszanki owoców leśnych jest trochę żywicy, tytoniu, warzywnych akcentów, umiarkowanej kwasowości i nienachalnych tanin. Wypada lekko, przystępnie a jednocześnie stylowo.
Cena: 145,00 zł

Mariusz Kapczyński

- redaktor naczelny tego serwisu. Pisze, edukuje, organizuje winiarskie wydarzenia. Wydał nagradzany "Atlas Wina. Polska". Juror międzynarodowych konkursów winiarskich. W roku 2015 wyróżniony przez „Magazyn Wino” nagrodą Grand Prix w kategorii „promocja kultury wina w Polsce”. W roku 2018 został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody Świętego Marcina za „za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”.

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT