Vinisfera

Kakhuri Gvinis Marani – pod okiem generała dywizji

Winiarnia Kakhuri Gvinis Marani położona jest w Kachetii. Założona została w 1995 roku – emerytowany generał dywizji i były wiceminister obrony Nugzar Kevkhishvili – rozwinął i na nowo ukształtował projekt winnic założonych przez jego ojca. W 2007 roku winiarnia przeszła modernizację (i dalej się rozwija, powstają nowe budynki). Kakhuri Gvinis Marani ma szerokie portfolio (około 20 etykiet, w tym wina z kwewri i destylaty).

Winiarnia Kakhuri Gvinis Marani położona jest w Kachetii. Założona została w 1995 roku – emerytowany generał dywizji i były wiceminister obrony Nugzar Kevkhishvili – rozwinął i na nowo ukształtował projekt winnic założonych już przez jego dziadka. W 2007 roku winiarnia przeszła modernizację (i dalej się rozwija, powstają nowe budynki). Kakhuri Gvinis Marani ma szerokie portfolio (prawie 30 etykiet, w tym wina z kwewri i destylaty), w Polsce dostępne są wybrane wina.


Winnice Kakhuri Gvinis Marani

Kakhuri Gvinis Marani działa na około 500 ha. Winnice uprawiane są na cenionych obszarach upraw: Tsinandali, Teliani, Akhasheni, Mukuzani, Manavi i Gurjaani. Uprawia się zarówno lokalne, jak i europejskie odmiany winorośli.
Firma mocno nastawiona na eksport, odnosi w tej materii sporo sukcesów. W Polsce reprezentowana jest przez firmę Transnuss.

Kontakt:
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe
„TRANS-NUSS” Ewa Zahor
21-504 Rokitno 55C
telefon(+48 83) 345 30 26
telefon/fax: (+48 83) 345 32 40
e-mail: firma@transnuss.pl
internet: www.transnuss.pl


(4+) Rkatsiteli qvevri 2014, Kakhuri Gvinis Marani, Kahetia, Gruzja, 13%

Importer: Transnuss
Tradycyjne wino produkowane w amforach (kwewri). W aromatach i smakach pigwa, gruszka, cukierki karmelowe, toffi, kawa z mlekiem, opadłe liście, suszone jabłko. Pedał kwewrowego gazu nie jest tu dociśnięty do końca, nie oczekujcie super bursztynowych, esencjonalnych, „pomarańczowych” rejestrów. To raczej miękkie, przystepne wprowdzenie w świat win z kwewri, wino ma niezłą strukturę, wyraźnie zaakcentowane taniny, rejestry suszonych owoców, orzechów i siana. Idealne, np. do pulpecików indyczych, w sosie borowikowo-śmietanowym, czy orzechów i suszonych owoców.
Cena: 82,00 zł


(4) Saperavi 2017, Kakhuri Gvinis Marani, Kahetia, Gruzja, 13%

Importer: Transnuss
Przyjemne, szczere wino, ukazujące fajną, przyjemną stronę sapervi – wina świeżego, owocowego, niezbyt ciężkiego, z nutami owoców leśnych (jeżyn, tarniny, głogu), a także śliwek, granatu i wiśni oraz akcentami kwiatowymi (fiołki). Jest to wino zgrabne, o przyjemnej kwasowości. Jest w pełni wytrawne, ma nieagresywne taniny, lekko pestkowy i ziemisty charakter. W tle da się wyczuć grafit, dym. Nie jest to wino skomplikowane, ale może się spodobać. Jest zrobione prosto, uczciwie.
Cena: 39,00 zł

(4+) Mukuzani 2014, Kakhuri Gvinis Marani, Kahetia, Gruzja, 13%
Importer: Transnuss
Saperavi w bardziej dojrzałym, intensywnym wydaniu. Wino o intensywnej owocowości – gładkie i dotarte. Ma dojrzałe akcenty igliwia, lasu, mchu, owoców jałowca, wędzonej śliwki, gorzkiej czekolady, ziemi, pestek, pieczonych kasztanów, dymu. Wino dotarte, bardzo esencjonalne. Ma sporo soczystości, troszkę akcentów beczkowych. Ładnie zaakcentowaną owocową głębię smaku. Smaczne, czysto zrobione wino.
Cena: 58,00 zł

(3+) Pirosmani semi dry 2017, Kakhuri Gvinis Marani, Kahetia, Gruzja, 12,5%
Importer: Transnuss
Półwytrawne saperavi. Korzenne, z akcentami wiśniowymi, pestkowymi, śliwkowymi, czekolady dymu, kawy, lukrecji. Ma niezłą koncentrację, korzenno-ziołowe akcenty. Przyzwoita kwasowość nadaje mu owocowej świeżości. Fajne.
Cena: 42,00 zł

(3) Alazani valley semi-sweet 2017, Kakhuri Gvinis Marani, Kahetia, Gruzja, 12,5%
Importer: Transnuss
To nie jest „mój” segment win, ale patrząc możliwie obiektywnie – jest w nim duzy potencjał na polskim rynku. Ta kategoria cały czas ma wielu zagorzałych zwolenników. W tym winie mamy sporo owocowości (konfitury malinowej, wiśni, jeżyn), wykonanie jest przyzwoite, ale jak na moje podniebienie jest tu za dużo cukru… Miłośnicy stylu nie powinni być jednak zawiedzeni.
Cena: 36,00 zł

(4) Kindzmarauli 2017, Kakhuri Gvinis Marani, Kahetia, Gruzja, 12,5%
Importer: Transnuss
Kindzmarauli to apelacja, która uchodzi za gruzińską półsłodką klasykę. Wyczujemy tu sok czereśniowy, wiśnie w czekoladzie, dym, lukrecję, wędzoną śliwkę, konfiturę jeżynową. Wino jest niezbyt ciężkie, lekko pieprzne, ma dość lekkie taniny i przyjemnie wpływającą na całość struktury kwasowość. To wino wykonane porządnie, z charakterem. Trzyma styl kindzmarauli.
Cena: 52,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT