Vinisfera

Kindzmarauli Marani – powrót

Z przyjemnością odnotowałem wiadomość, że na polski rynek powróciły wina od gruzińskiego producenta Kindzmarauli Marani. Jeszcze kilka lat temu wina te cieszyły się sporą popularnością i zdążyły znaleźć w Polsce swoich wiernych fanów. Jednak poprzedni importer najpierw zwolnił, później spauzował a na koniec zaprzestał działalności. Trochę mi było szkoda… Na szczęście wina te powróciły.

Z przyjemnością odnotowałem wiadomość, że na polski rynek powróciły wina od gruzińskiego producenta Kindzmarauli Marani. Jeszcze kilka lat temu wina te cieszyły się sporą popularnością i zdążyły znaleźć w Polsce swoich wiernych fanów. Jednak poprzedni importer najpierw zwolnił, później spauzował a na koniec zaprzestał działalności. Trochę mi było szkoda…
Na szczęście wina powracają. Ich importem zajęła się warszawska firma D&M Alkohole Świata, która ma plany rozpowszechniać je w różnych częściach kraju (wyłącznym dystrybutorem na południu Polski jest Winnacja).

Słów kilka o samym producencie. Kindzmarauli Marani to spory producent, ale trzymający równy i solidny poziom. To duży plus, bo w Gruzji nie jest to regułą… Ta nowoczesna winiarnia powstała w 2003 roku, znajduje się w najważniejszym regionie winiarskim – Kachetii, w słynnym okręgu Kindzmarauli. Mają prawie 450 hektarów upraw, doświadczonego enologa i pomysł na wina. W uprawach dominują – co ważne – lokalne odmiany (winiarnia może poszczycić sie wielką kolekcją odmian endemicznych, szkółkę uprawia się tuż obok winiarni), choć znajdziemy też niewielkie nasadzenia odmian miedzynarodowych. Produkują też destylat – chachę
Uwadze Państwa te gruzińskie wina polecam. 

(3) Tsinandali 2013, Kindzmarauli Marani, Kachetia, Gruzja, 13%
Importer: D&M Alkohole Świata
Jedna z najpopularniejszych apelacji dla win białych. Tutaj użyto odmiany rkatsiteli i mtsvane. W aromatach gruszka z syropu, rumianek, siano, lenkroda. W ustach dominują jabłkowe nuty, są też skórki z cytryny, biszkopt. Wino proste, zbudowane na lekkich owocowych tonach. Łatwe w piciu, z umiarkowaną kwasowością. 
Cena: 37,00 zł

(5-) Kakhetyan Royal White 2012, Kindzmarauli Marani, Kachetia, Gruzja, 14%
Importer: D&M Alkohole Świata
Udana kombinacja lokalnych odmnian: rkatsieteli, mtsvane, kakhuri, khikhvi, kisi. Kolor głęboki, lekko bursztynowy, z pomarańczowym refleksem. Aromaty propolisu, jabłkowych pestek, suszonych skórek z cytryny, rumianku. W ustach gęste, pieprzne, mocno nasycone taninami – są akcenty herbaciane, orzechowe, warzywne, pestkowe, suszonego jabłka, moreli, siana. Sporo typowo „pomarańczowych” akcentów. Bardzo rasowe, kachetyjskie wino. Trzeba znać. Cena: 59,00 zł

(3+) Alazani semi sweet 2013, Kindzmarauli Marani, Kachetia, Gruzja, 14%
Importer: D&M Alkohole Świata
Produkcja półsłodkich win w Gruzji jest bardzo głęboka. To wykonano z saperavi, charakteru mu więc nie brakuje. Aromaty leśne, lekko dżemowe. Są jeżyny, powidła, wiśnie, skóra, pieprz. W tej pikantnści i korzenności kryje się troche słodkawego tła, które wraz z akcentem mięsistej wiśni dopełnia obrazu całości. Piłem kiedyś to wino do mocno pieprznych żeberek z rusztu – pasowało jak ulał.
Cena: 42,00 zł

(4+) Kvareli 2011, Kindzmarauli Marani, Kvareli, Kachetia, Gruzja, 14%
Importer: D&M Alkohole Świata
Czerwone wytrawne. Bazą jest tu saperavi (90%) oraz inna lokalna odmiana – budeshuri. Wino jest soczyste i treściwe, dużo tu wiśniowej materii, korzeni, kawy, pieprzu. W ustach korzenie, znoszona skóra, cygaro, sok czereśniowy. Równe i gęste, z korzenną końcówką. Tak sobie degustuję i myślę: „Donieście mi tu soczystego, grillowanego wieprzowego szaszłyka! A rychło!”.
Cena: 44,00 zł

(4) Mukuzani 2009, Kindzmarauli Marani, Mukuzani, Kachetia, Gruzja, 14%
Importer: D&M Alkohole Świata
100% saperavi z uznanej apelacji. Aromaty jagód, drzewa cydrowego, mokrego tytoniu, wiśni. W ustach delikatne, o przyjemnej owocowości, bardzo ładnie rozwinięte, z dotartymi taninami. Wyważone i zgrabnie już ułożone wino. Główny jego trzon stanowi owocowość, ale saperavi tu nie odpuszcza – wszystkie typowe dla niego pieprzno-korzenne, pestkowe nuty bez problemu tutaj znajdziecie. 
Cena: 59,00 zł


(4+) Saperavi Barrel select 2009,
Kindzmarauli Marani, Kachetia, Gruzja, 14%
Importer: D&M Alkohole Świata
Dwa lata w beczkach. Wino jest ze wszech miar pieprzne, korzene, lekko podwędzone i „mięsne” (prosciutto). W ustach wyraziście owocowe (dużo wiśni, jeżyn, morwy). W tle da się wyczuć pieczone kasztany. Nie brak mu esencjonalności i lekko skórkowo-pestkowej chropowatosci. Finisz – pieprzny. To wino jest niczym stateczny przemarsz lekkozbrojnych wojsk po Waszym podniebieniu. Nie da się tego „pochodu” nie zauważyć, na pewno zrobi wrażenie! 
Cena: 59,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT