Vinisfera

Krakó Slow Wines – naturalnie winebar!

Krakowski winebar Krakó Slow Wines już otwarty. Projekt ten powstał z połączenia fascynacji i poszukiwania win źródłowych, pierwotnych, wykonanych naturalnie z lokalnych odmian. Pasją zaś okazało się odkrywanie dawnych, zapomnianych siedlisk winiarskich Europy Środkowej i Wschodniej.

Idea Krakó Slow Wines powstała w głowach dwóch osób: Janusza Jarosza i Pawła Woźniaka. Pierwszy – to kolekcjoner, koneser i restaurator zafascynowany kulturą i filozofią kulinarną wieloetnicznej tradycji austro-węgierskiej, drugi – po kilkunastu latach handlu winem założył własną firmę Winnacja, zajmującą się głównie winami z Gruzji i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Krakó Slow Wines – to zarówno nowa kolekcja win jak i nowe miejsce w Krakowie – winebar i sklep LIPOWA 6F w Krakowie.


Winebar Krakó Slow Wine w Krakowie, przy ul. Lipowej 6F ruszył pełną parą (fot. Michał Zięba, Studio Proste)

Projekt powstał z połączenia fascynacji i poszukiwania win źródłowych, pierwotnych, wykonanych naturalnie z lokalnych odmian, z wielkim szacunkiem i pokorą. Pasją zaś okazało się odkrywanie dawnych, zapomnianych siedlisk winiarskich Europy Środkowej i Wschodniej.
Jak zapewniają właściciele: „Idea „Slow Wine” wpisuje się w nurt Slow Food’owy. I podobnie jak zamierzeniem Slow Food’u jest przywracanie świadomości prawdziwego jedzenia, tak też naszym celem jest powracanie do źródeł i istoty prawdziwego wina. Symbolem tego jest „Krakó” – czyli po węgiersku Kraków – tak nazywa się wzgórze w regionie Tokaj-hegyaljai, na którym rodzina Wille-Baumkauff uprawia odmianę furmint, z której powstaje wino Pendits Furmint Krakó. Wino, które może okazać się doskonałym przyczynkiem do dyskusji o współczesnej estetyce wina, zwłaszcza wina, tzw. naturalnego. Chcemy pokazać, że wino naturalne może być czyste, wzniosłe, trwałe, o długiej i ewoluującej strukturze, jak Furmint Krakó – a niekoniecznie mętne, pomarańczowe i na granicy wady. Wzgórze Krakó jako siedlisko ma być jednocześnie zwornikiem między naturą i kulturą i ucieleśnieniem naszych idei.”


Tylko wina naturalne… (fot. Michał Zięba, Studio Proste)

Win w ofercie Krakó Slow Wines na tym początkowym etapie jest niemal pół setki. Znajdziecie tu, m.in. wina od wspomnianego tokajskiego producenta Pendits, czy butelki z innego węgierskiego regionu Somló, od jednego z moich ulubionych producentów – Karoly Kolonicsa (jego wina opisywaliśmy tutaj). Cieszy też obecność win z Egeru, autorskich, pochodzących od prawdziwego mistrza – Tamasa Póka. W ofercie KSW są też wina z rumuńskiej posiadłości Nachbil oraz od gruzińskich producentów, robiących tradycyjne wina w kwewri (np. Nika Bakhia, Archil Guniawa). Oferta będzie sukcesywnie poszerzana.
Miejsce jest przyjazne, wnętrze przytulne i dobrze zaprojektowane. W KSW odbywać się będą kameralne koncerty, degustacje, spotkania z winiarzami i ludźmi z branży.

Dane kontaktowe:
Adres:
Krakó Slow Wines
ul. Lipowa 6 F,
30-704 Kraków

Czynne:
Pon: 10:00 – 18:00
Wt. – Sob.: 10:00 – 22:00
Niedz.: 10:00 – 20:00

Tel: 669 225 222
E-mail:
wino@krakoslowwines.pl
Strona internetowa:
www.krakoslowwines.pl

Oto niektóre próbowane przeze mnie wina: 

(3+) Sauvignon blanc 2012, demi sec, Nachbil, Satu Mare, Rumunia, 13%
Importer: Winnacja/ Krakó slow wines
Półwytrawne, gładkie i owocowe wino. Są śliwki lenkrody, jabłka. Wino jest kwasowe, przystępne, lekko zielone i troszkę surowo-drożdżowe. W tle świeży ogórek, melon, gruszka. Wino proste, z agrestowym finiszem. Wolałbym wersję tego wina bez cukru resztkowego, ale niektórym właśnie to może się spodobać.
Cena: 44 zł

(4+) Tokaj Furmint Krakó 2011, Pendits, Tokaj, Węgry, 12,5%

Importer: Winnacja/ Krakó slow wines
Pendits od 2011 roku jest posiadłością działającą wedle zasad biodynamiki (winiarnia należy do zrzeszenia Demeter). Otrzymujemy tu trochę nieokrzesanegofurminta (fermentowany na naturalnych drożdżach), który z początku jest nieco „dziki”, ale czas przynosi doroczynną zmianę. W kieliszku pokazują się ciekawe nuty – furmintowe, orzechowe, migdałowe. Wino jest kwasowe, korzenne, ciekawe (kruszonka, szarlotka, pestki) i złożone. Dajcie mu czas a w aromatach ujawni się wosk, propolis, kawa, seler, pietruszka, skwarki słoniny…. To szczere, naturalne wino. Ciekawie wypada z kozimi serami…
Cena: 85 zł

(4) Rigópohar 2011, Tamas Pók, Eger, Wegry, 13,5%
Importer: Winnacja/ Krakó slow wines
Mamt tu odmiany furmint i harslevelu, które Pók chętnie wprowadza do egerskiego świata wina. Jest delikatne, choć glicerynowe i gęste (lekko wyczuwalna beczka). Mocno gruszkowe (lekko słodkawe), ziołowe. Są ziarna słonecznika, suche liście, miód, rumianek, masło, pestki. Jest długie, intensywne i korzenne. W sumie wino cięższej wagi, gastronomiczne, nowoczesne, może na pewien sposób „nowoświatowe”.  Powinno dobrze sprawdzić się do królika duszonego w śmietanie.
Cena:

(3+) Negykezes 2010, Tamas Pók, Eger, Węgry, 12%
Importer: Winnacja/ Krakó slow wines
Wino piwniczno-warzywne, sa tony ziemiste, buraczane, lekko chropawe. W ustach wiśniowe, pestkowe, z nutą popiołu i ziół. W ustach lekkie, wrzosowe, ziołowe. Łatwo przyswajalne dla podniebienia, wyważone. Choć spędziło 18 miesięcy w beczce – nigdy byście go o to nie podejrzewali. Jest lekka i przyjemna kwasowość. Jest to przyzwoite i zbalansowane wino, ale bez poważniejszej głębi.
Cena: 45 zł

(4+) Kekfrankos Nagygalagonayas 2009, Tamas Pók, Eger, Węgry, 13%
Importer: Winnacja/ Krakó slow wines
Wino zwiewne, delikatne, lekko malinowe, leśne. W ustach kruche, ma styl i elegancję. W smaku sporo jeżyn, czarnej porzeczkiu, trochę żywicy, ziół. Poukładane i ciekawe wino. W tle owoce jałowca, dziczyzny, żołędzi. Wino zgrabne, jędrne, z nerwem. Bardzo przyjemne, egerskie klimaty.
Cena: 98


W Krakó Slow Wines wina nie brakuje… (fot. Michał Zięba, Studio Proste)

(4+) Kekfrankos Nagy-Eged 2009, 13,5%
Importer: Winnacja/ Krakó slow wines
Zupełnie inny styl niż wino omówione wyżej. Więcej tu owoców – jeżyn, wiśni, jagód. Wino jest bardziej dosandne, pełne (beczka) z nutą śliwki i kminku. Jest żwawe i charakterne, ma sporo ziemistego podbicia. Jest wyraziste, intensywne, ale jednoczesnie zachowuje umiar i balans. Finsiz – stara skóra, pieprz, korzenie. Całość soczysta, owocowa, gęsta i dobrze „spięta” kwasowością.
Cena: 98 zł

(5) Voros Hazasitas, Pajdos 2009, Pók
Importer: Winnacja/ Krakó slow wines
Na wino złożyło się sześć egerskich szczepów i na dobrą sprawę mogłoby być nazwane bikaverem.  Jest wyważone, aż gęste od owoców leśnych, poza tym nuty lakieru, wulkanicznej ziemi, ziół. Jest  intensywne, eleganckie, pełne szlachetnej materii. Finisz: pieprz, warzywa, łodygi roślin, korzenie (ziele angielskie). Wypada stylowo i intensywnie – wino po przełknięciu przez parę minut grać będzie jeszcze długą melodię na Waszym podniebieniu. A melodia ta przypominać będzie atak polskich szwoleżerów pod Samosierrą… 😉
Cena: 120 zł

(4+) Pinot Noir 2008, Nachbil, Satu Mare, Rumunia, 13%
Importer: Winnacja/ Krakó slow wines
Pinot malinowy i jeżynowy, leśny. Może podobać się jego zbalansowanie, nienachalnosć. Wino wykonane z pełną kulturą i enologicznym wyczuciem. Jest  smaczne, owocowe i korzenne. W finale wypada zgrabnie, delikatnie. Trzeba spróbować.
Cena:

(4+) Tokaj Furmint 2009 sweet, Pendits, Tokaj Węgry, 13,5% (0,375 ml)

Importer: Winnacja/ Krakó slow wines
Słodycz skontrowana jest tu jędrną, wyrazistą kwasowością. Dominują nuty miodowo-karmelowe, propolisowe. Wino jest dobre, gęste i najzwyczajniej w świecie smaczne. Są suszone owoce, brzoskwinia z syropu, galaretka cytrynowa i wiele innych bakjaliowych klimatów. Smakowite i gładkie.
Cena: 69 zł

Tekst: Mariusz Kapczyński
Zdjęcia: Michał Zięba, Studio Proste

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT