Vinisfera

Kwewri w Dolinie Baryczy

Takie projekty śledzimy bardzo uważnie. Winnica de Sas (znajdziesz ją w naszej bazie) to projekt założony w 2006 roku na terenie Parku Krajobrazowego dolinie Baryczy. Rośnie tu sporo vitis vinifera (bazę stanowi gewürztraminer, jest też riesling, pinot noir, pinot gris), ale znajdziemy oprócz tego np. kilka rzędów regenta. Ciekwaostka – robi się tu wina w kwewri – glinianych amforach zakopanych w ziemi.

Takie projekty śledzimy bardzo uważnie. Winnica de Sas (znajdziesz ją w naszej bazie) to projekt założony w 2006 roku na terenie Parku Krajobrazowego dolinie Baryczy. Od początku postawiono na w pełni profesjonalne działania. Posadzono sporo vitis vinifera (bazę stanowi gewürztraminer, jest też riesling, pinot noir, pinot gris), ale znajdziemy oprócz tego np. kilka rzędów regenta. W sumie winnice zajmują 3 hektary.


Winnica de Sas (fot. arch. winnicy)

Część win poddawana jest fermentacji na dzikich drożdżach. W tych naturalistycznych działaniach  uwagę zwracają również wina robione w kwewri – glinianych amforach zakopanych w ziemi. Amfory wykonał Gruzin, artysta żyjący w Polsce. W winnicy są aktualnie cztery kwewri – dwie nowe i dwie już „pracujące”
Właściciele kładą spory nacisk na maksymalnie naturalną produkcję (zminimalizowanie lub wykluczenie użycia SO2, lekka filtracja, spontaniczna fermentacja). Wina dopiero niedawno wprowadzono do sprzedaży. Są głównie sprzedawane są na miejscu, również we wrocławskim sklepie Epimarket oraz dostępne w kilku wybranych restauracjach. W ofercie winiarni znajduje się również cydr. Warto też wspomnieć, że w winnica prowadzi działalność enoturystyczną (6 pokoi 2-osobowych) i kulturalno-popularyzatorską (degustacje, koncerty, pikniki).
 
Jakość win, jak na rynkowy debiut, jest bardzo obiecująca. Mają one indywidualny charakter i naprawdę ciekawą stylistykę. Pozostaje czekać na kolejne roczniki i wyniki eksperymentów. Trzymamy kciuki!

Kontakt:
Winnica de Sas
Czeszyce 9
56-320 Krośnice

e-mail: zuberdesas@gmail.com
Mob: +48 535 991 882
Tel: +48 71 384 56 90

(3+) Cydr „Japko”, Winnica de Sas, Dolina Baryczy, Dolny Śląsk, Polska, 5,5%
Jak zapewnia producent, jest to w 100 % naturalny cydr, wykonany z jabłek deserowych, pochodzących z sadów Dominika Pochodyły. Cydr jest niefiltrowany, bez barwników i środków konserwujących. Jest lekko mętny, w kolorze delikatnie słomkowy. Po nalaniu pojawia się drobna intensywna pianka, jednak o dość krótkim żywocie na powierzchni. Wysycenie całkiem niezłe, na brak CO2 nie można narzekać. Smak przystępny, prosty niezbyt złożony (szarlotka, siano, gruszka), o wyraźnym resztkowym cukrze i lekko pestkowym tle. Bardziej komercyjne, ogładzone i przystępne wydanie cydru.

(4+) Milvus Parus 2015, Winnica de Sas ,Dolina Baryczy, Dolny Śląsk, Polska, 10%
Podstawę (85%) stanowi gewürztraminer, resztę – riesling. Winifikacja konwencjonalna. Wino wykonane zgrabnie, ma zachęcające aromaty i smaki. Jest jabłko, biała porzeczka, agrest i sporo gruszkowego rejestru. Wino czyste, zrobione równo, ma delikatny osad (wina w tej winiarni są bardzo lekko filtrowane). Ma przyjemną owocowość, szczypiącą kwasowość. Zwięzłe i świeże, zachowuje wyraźną strukturę. Pije się z przyjemnością.

(5-) Grus 2014, Winnica de Sas, Dolina Baryczy, Dolny Śląsk, Polska, 10%
100 % pinot gris, fermentowane na skórkach, na dzikich drożdżach. Kolor delikatnie malinowo-ceglasty. Aromaty bardzo naturalne – malinowy krzew, jabłko malinówka, żurawina. W ustach kwasowe, wypadające szczerze i bezpretensjonalnie. Smaczne i czyste. Jest kwasowe, żywe, o fajnej, esencjonalnej owocowości. Znajdzie się tu i czerwony pieprz i jarzębina i malinówka. Smaczne i niebanalne wino naturalne (powstaje bez użycia siarki, jest tylko lekko filtrowane). Niestety, w zapasach pozostały już niewielkie ilości butelek.


(5-) Kvevri Milvus 2015,
Dolina Baryczy, Dolny Śląsk, Polska, 12%
100% gewürztraminer, fermentowany i dojrzewający przez osiem miesięcy na skórkach w kwewri, a później przez pół roku w tanku. Wino bez dodatku SO2 i środków klarujących, przechodzi spontaniczną fermentację. Udało się tą drogą uzyskać dobre wino, utrzymane w poetyce win naturalnych z amfor. Kolor jest ładny, nasycony, herbaciany. Aromaty gęste, intensywne, niosące nutę orzechów, herbaty, suchej skórki z pomarańczy, curry i innych orientalnych przypraw. W ustach treściwe, taniczne, z korzenną kasztanowo-orzechową nutą. Jest nugat, karmel, mokry tytoń, keks, suszone morele. Ma dobrą owocową materię i dobre taniny. To udane, stylowe wino. Czekam na otwarcie kolejnych kwewri.


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

ZapiszZapiszZapiszZapisz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT