Vinisfera

Loara czyli wiosna

Przedstawiamy pięć win z oferty krakowskiego importera Lutomski Wino. Pochodzą one z Doliny Loary, z posiadłości Château de la Presle, gdzie wino produkuje się od pięciu pokoleń. Utrzymane są one w przyjemnym, stylowym wydaniu, Pewien jestem, że wina te zmiękczą Wasze, zatwardziałe przez przeciągającą się zimę, serca.

Przedstawiamy pięć win z oferty krakowskiego importera Lutomski Wino. Wina z Doliny Loary w przyjemnym, stylowym wydaniu.
Wina w Château de la Presle produkuje się od pięciu pokoleń. Działają na 44 hektarach, uprawiają klasyczne dla apelacji (Touraine) odmiany: cabernet franc, chardonnay, côt, gamay, pineau d`Aunis, pinot noir, sauvignon.


Château de la Presle

Wina z tej posiadłości są lekkie, zwiewne, stylistyka ta dobrze wpisuje się w wiosenny czas. Nie można winom odmówić indywidualnego charakteru przy jednoczesnym zachowaniu loarskiej ekspresji. Weźmy na przykład taki cabernet franc. Po prostu mnie ujął bezpretensjonalnością  świeżością i zwiewnością. Pewien jestem, że te wina zmiękczą Wasze, zatwardziałe przez przeciągającą się zimę, serca.


(4+) Sauvignon 2016, Château de la Presle, AC Touraine, Dolina Loary, Francja, 13%

Importer: Lutomski Wino
Nie jest to z pewnością nowozelandzki sauvignon zamknięty w zielonoagrestowej i jabłkowej manierze. Rzecz przedstawia się zgoła inaczej. To wino w innym anturażu. Gęste, wpasowane w rejestry roślinno-warzywne, wiosenne, można wyczuć świeże warzywa (por, pietruszka, szparagi, seler naciowy) plus zielony pieprz, jabłkowe pestki. Jest w nim lekka surowość, pieprzność. Wino zgrabne, gastronomiczne (ze względu na swe gęste warzywne rejestry), wdzięczne w łączeniu, np. ze szparagami czy nowalijkowymi sałatkami. Bierzcie więc i eksperymentujcie.
Cena: 43,50 zł

(4+) Touraine Oisly, Château de la Presle, AC Touraine, Dolina Loary, Francja, 13%
Importer: Lutomski Wino
100% sauvignon w żwawym wydaniu. W aromatach jabłko, agrest, biała porzeczka, jest intensywnie, treściwie i świeżo. W ustach mirabelki, biała porzeczka, gruszka, jabłko. Wino soczyste, o przyjemnej owocowości podkreślonej korzenną nutą białego pieprzu i grejpfrutowych pestek. Odświeżające, z dobrą kwasowością. Ma też lekko oleistą fakturę, ziołowo-pestkowe podbicie. Wypada gładko i naprawdę smacznie.
Cena: 61,80 zł

(4+) Gamay 2016, Château de la Presle, AC Touraine, Dolina Loary, Francja, 12,5%
Importer: Lutomski Wino
Aromaty owocowe, delikatne, zachęcające – wiśnia, maliny, żurawina plus trochę ściółki. Jest to wino lekkie – czereśniowa słodycz owocu niesiona jest ożywczym kwasowo-malinowym tonem i akcentami czerwonego pieprzu. Ta transparentność i bezpretensjonalny styl wina mogą się podobać. Nie ma tu silenia się na oryginalność, bombastyczny ton – dostajemy po prostu zgrabne, potoczyste wydanie gamay.
Cena: 43,50 zł

(4+) Côt 2014, Château de la Presle, AC Touraine, Dolina Loary, Francja, 13%
Importer: Lutomski Wino
Côt czyli malbec w tym wydaniu niesie w kieliszku coś dzikiego, zwierzęcego, nuty piwnicy, stajni, suszonych grzybów, ściółki, dżemu jeżynowego. W ustach wyczuwa się poza tym dużo soku z owoców leśnych, tanin, pestek. Jest też pikantność (suszona papryka, czarny pieprz). Wino lekko szorstklie, zaczepne, trochę w jesiennym klimacie. Nie ma nudy, jest stylowo.
Cena: 43,50 zł

(5-) Cabernet 2016, Château de la Presle, AC Touraine, Dolina Loary, Francja, 12%
Importer: Lutomski Wino
Smaczne cabernet franc. Aromaty owocowe, lekko kwaowe, pestkowe, igliwia i pieczonych kasztanów, pieprzu. Wino zgrabne, uwodzące i po loarsku – lekkie. Są nuty świeżo zerwanych wiśni, fiołków. Jest świetna owocowa soczystość, jagody, jeżyny, trochę ściółki. Współczynnik pijalności, świeżości, zwiewności, ustawiony jest tu bardzo wysoko. Uwierzcie mi – chcecie to pić! Ten cabernet zmiękczy Wasze, zatwardziałe przez przeciągającą się zimę, serca.
Cena: 43,50 zł 

 

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT