Vinisfera

Lokalny smak

Vinisfera postanowiła poddać degustacji piwa z lokalnych browarów. Pamiętać warto, że nierzadko stylistyka tych „małych piw” wychodzi poza rasowy, technologicznie nienaganny styl piw z dużych koncernów. Lokalna jakość nie zawsze jest przy tym równa i powtarzalna. Do niektórych piw można mieć zastrzeżenia. Ale może nie przeciągajmy wstępu. Czas ugasić pragnienie.

Trzeba było to w końcu zrobić. Postanowiliśmy poddać degustacji piwa z lokalnych browarów. Pamiętać warto, że nierzadko stylistyka tych „małych piw” wychodzi poza rasowy, technologicznie nienaganny styl piw z dużych koncernów. Lokalna jakość nie zawsze jest przy tym równa i powtarzalna. Do niektórych piw można mieć zastrzeżenia. Oczywiście przedstawiam tu tylko niektóre z dostępnych na rynku (dobór losowy). Podczas degustacji zachowana została odpowiednia kolejność podawania (słabsze przed mocniejszymi, itd.), porządek poniższej prezentacji jest jednak inny- od najsłabszych do najciekawszych. OK – tyle gwoli wyjaśnień. Czas ugasić pragnienie.


(*+) Rycerz, 6.2% alk, 12.5 ekstr., pasteryzowane

Browar Gościszewo
Mały regionalny browar mieszczący się w miejscowości Gościszewo pod Malborkiem. Powstał jako firma rodzinna w 1991 roku. „Rycerz” ma kolor lekko tombakowy, wpadający w lekkie tony bursztynowe. Nos ujawnia dojrzałe owoce (lekko utleniona pulpa owocowa), suchą bułkę, opadłe liście, skórkę z banana i ziemniaka, skrobię i łupiny z bobu. Usta płaskie, mało zaczepne i nierasowe. Brak czystości, wyrazistości smaku i goryczki a tym samym ciekawego finału.


(*+) Premium, alk. 5,5%, niepasteryzowane

Browar Kormoran (www.bk.com.pl)
Słaba, szybko znikająca, piana, aromaty lekko rosołowo-warzywne, niezbyt złożone ani wyszukane. Piwo zgaszone, mało zachęcające, słabe – zarówno w nosie i ustach, bez goryczki. Płaskie i nijakie.

(**) Racibor, 5.7%, pasteryzowane,
Browar Racibórz (www.browar-raciborz.pl)
Jak głosi informacja wykonane wedle receptury mistrza Kaufmanna. A co niesie degustacja? Słabą, szybko znikającą w pokalu pianę. Kolor słomkowy. Aromaty banana, suchej trawy, w nosie wypada dość prosto i naturalnie, ale też i niezbyt czysto (jakby stara landrynka, zleżała słoma). Poza tym lekkie owocowe tony cytryny i gruszki. Usta dość płaskie, średnio gęste, z nikłym chmielowym tłem. Piwo trochę mało rasowe, brak wyrazistego kolorytu smaku i charakteru. Czeka się na dobitniejszy akcent goryczki. No i finał nie jest do końca czysty.

(**+) Pilsweiser 5.2% alk., 12% ekstr., pasteryzowane
Browar Grybów (www.browar.grybow.pl)
Piwowarskie tradycje Grybowa sięgają XVII wieku – w tym czasie na tym terenie funkcjonowało siedem browarów. Współcześnie produkowany tu pilsweiser ma kolor gęsty, lekko bursztynowy. Po nalaniu piana jest niezbyt intensywna, wyczuwa się jęczmienny zacier, piwniczne klimaty (stara beczka, kamienie), a także herbatniki, miód gryczany, spieczona skórka pączka. Usta miękkie, gładkie lekko karmelowe, z lekkim tonem czekolady. Dojrzałe owoce, „słodki” aromat kwiatów, lekko kandyzowane skórki, orzechy. Jest dość przystępne, z lekką goryczką. Generalnie lepiej wypada w aromatach, w ustach – jest w strukturze pewna dziura, brak wykończenia i pełni.

(**+) Kasztelan, 5.7%, niepasteryzowane
Browar Sierpc (www.browarkasztelan.pl)
Słaba, lekka pianka, szybko znikająca. Aromaty lekko chmielowe, trochę świeżego jajka, ale też beczka po kiszonych ogórkach i koper, siano, w tle trochę owoców. Usta miękkie, lekko kremowe, gładkie w podobnych tonach co w nosie. Całość lekko landrynkowa, płaska, ma za mało goryczki, finał  dość krótki i trochę sztuczny. Wodniste. Brak szczypiącego kubki smakowe CO2.

(***-) Zdrojowe, 4.4%, 10.2 ekstr
Browar Konstancin (www.browar-konstancin.pl)
Słaba piana, złociste, lekko mętne (naturalnie?), wygląda gęsto, ekstraktywnie, w nosie czuć chleb z masłem, chmiel, żurek, suche liście. W ustach, akcent goryczki, za mało dwutlenku węgla – wydaje się przez to zbyt wodniste, płaskie, finał krótki lekko akacjowy. Przydałoby się więcej świeżości. Dość optymalne, ale bez wielkiej rewelacji. Za krótkie i płaskie, choć jest goryczka. Trzy gwiazdki z dużym minusem.

(***) Dawne, 7 %, 14.1 ekst.
Browar Konstancin (www.browar-konstancin.pl)
Złotawy kolor, piana – umiarkowanie gęsta. Jest miękkie, miodowe, toffikowe, mleczne, lekko budyniowe (waniliowe), trochę piwniczne (beczka po ogórkach). Jest tu pewna kwasowość i akcent goryczkowy (ogryzek, pestki) i coś „mocznikowego”. Finał niezbyt czysty, ale skoro jest to piwo „dawne”… Punkcik za swojski styl.


(***) Świeże, 7%

Browar Kormoran (www.bk.com.pl)
Jasnosłomkowa barwa, piana dość obfita. Aromat niezbyt rozłożysty – mąka, kukurydza, rdza, piwnica, jest trochę roślinne, drewniane. Mimo deklaracji na etykiecie oczekiwałbym jednak lepszej świeżości – więcej gazu, goryczki, żwawości. Trudno z niego wykrzesać więcej niż trzy punkty.

(***) Izerskie jasne, 5.5%, 12 ekst., pasteryzowane
Browar Czarnków (www.browar-czarnkow.pl)
Klasyczny złocisty kolor, powstaje drobna, czysta średnio trwała piana. Aromat lipy, kwiatów polnych, nieco mlecznej czekolady. Usta trochę pustawe, ziołowo-polne, nieco piwniczne, jest trochę chmielowo, ale płasko mało intensywnie. Posmak szybko znika, piwo mało charakterne i mało ambitne. Zdecydowanie najlepiej wypada w tym browarze „Noteckie”.

(***+) Noteckie jasne naturalne, 5,5%, 12.1 ekstr. pasteryzowane
Browar Czarnków (www.browar-czarnkow.pl)
Regionalny browar w Czarnkowie należy ciągle do Skarbu Państwa. Piwo Noteckie nalewane jest do coraz rzadziej widywanej butelki 0.33 ml (typu „bączek”, „beczułka” lub „granat ręczny”). Średnio intensywna pienistość. W aromatach na początku miód, karmel (generalnie dominują aromaty słodkie, lekko herbatnikowe). W ustach niezbyt złożone, ale przyjemne – wyraźny, akcent razowego, ciemnego chleba, kwiatów, miodu spadziowego, toffi ciasta. Ekstraktywne, z charakterem choć oczekiwałoby się jednak więcej goryczki. Sporo ciemnych nut. Finał ok. Całkiem poukładane. Zachowany tu został pewnego rodzaju lokalny styl, który wybija się poza przemysłową stylistykę.

(****-) Janów Premium, alk. 5.6%, pasteryzowane
Browar Janów Lubelski (www.browar-janow.pl)
Klasyczna metoda warzenia, polski chmiel z Lubelszczyzny. Otrzymujemy czysty i ładny kolor. Piana jest jasna i całkiem treściwa. Aromaty czyste, przyjemne i świeższe niż w poprzednich piwach. Znajdujemy nuty miodu lipowego, grzanek, bułki, rumianku, dżemu z „jasnych” owoców (morele, brzoskwinia), w sumie sporo słodkiej atmosfery. Usta miękkie, lekkie, chmielowe, z akcentami słodyczy i delikatnej goryczki. Brakuje trochę dopracowania w finale (odrobinę pustawe), ale ma to coś. Podsumowując – świeże, czyste lekkie, z ładnie zaznaczoną goryczką i długim finałem.

(****) Noteckie, 5.5%, 12.1 ekstr.  niepasteryzowane
Browar Czarnków (www.browar-czarnkow.pl)
Tu również kultowa butelka 0,33 ml. Piana dobra, dość gęsta i stosunkowo długo utrzymująca apetyczny kożuszek. W pokalu widoczna dobra praca bąbelków. Aromat czysty, ciekawy, zachęcający. Aromaty miękkie, owocowo-kwiatowe, lekko karmelowe. Usta delikatnie kremowe, z lekką goryczką. Czuje się banany, gruszki, suszone jabłka i lekkie klimaty ziołowe, np. tymiankowe. Nie należy go pić zbyt zimnego, żeby nie „zamykać” aromatu i struktury piwa.  Przydałaby się tu lepsza, intensywniejsza goryczka i długość, ale całokształt niezły. W sumie nie dziwi, że Piwo Noteckie w 2006 roku zostało wpisane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na polską Listę Produktów Tradycyjnych.

(****) Mazowieckie, 6.0%, 12.1 ekstr.
Browar Konstancin (www.browar-konstancin.pl)
Dobra, dość gęsta i długie piana, jasnożółty kolor. W aromacie przyjemnie piwnie, chmielowo,  
jest też masło, tłusta śmietana, biszkopt, tytoń, mokre siano, pszenica. Miękko, bezpiecznie, może za mało charakternie – smaki utrzymane w podobnych tonach jak aromaty. Lekko słomkowe. Ma lekkość, gładkość, wykonane z umiarem. Posmak przyjemny, gładki, z akcentem goryczki.

(****) Acan, 5.5%
Browar Staropolski (www.browarstaropolski.pl)
Pianka drobna i gęsta, dość długo się utrzymująca. Aromat miodowo-gorczycowy, chleb, suche liście, ekstraktywny. Usta – niezła pienistość, akcenty goryczki, gruszka, suszone jabłko, pestki, sucha bułka, orzeszki ziemne, akcenty miodowe, dojrzały banan, akacje. Świeżo, goryczkowo, ma pewną żwawość i długość finału. Ekstrakt i przyjemna faktura. Naprawdę niezłe, jest interesująco, z pomysłem. Ciekawie się rozwija, jest tu jakiś styl.


(****) Naturalne, 6%, 12.5 ekstr.

Browar Gościszewo (www.browargosciszewo.pl)
Żółty, nasycony kolor, niezła pienistość – gęsta, długa piana. Aromaty miodowe, piernikowe – ciastka imbirowe, drożdżowe, chleb razowy, kasza gryczana, zachęcające, słodowe, lekko korzenne. Usta podobnie – przyjemnie czysto, lekko słodkawo, nie ma zbyt dobitnego zaznaczenia goryczką, zachowuje świeży lekko kwaskowy styl. Przyjemne.

(****) Lubuskie jasne naturalne, 6.2%, 13.1 ekstr.
Browar Witnica, (www.browar-witnica.pl)
Złoty kolor, przyjemna piana, miękkie zachęcające, czyste i równe. Niebagatelne aromaty owocowe: kaszka bananowa, truskawki, wiśnie, śmietana, wanilia, masło, gładkie i kremowe z chmielowym tłem. Usta słodkawe, wyważone, delikatne z tonami owocowymi i orzechowymi, jest też sucha trawa, orzechy i trochę kwiatów lipy. Za mało CO2, co nieco spłyca smak. Można lubić lub nie taki miękki styl, ale wszystko jest tu na miejscu.

(****+) Ciechan, Wyborne, 6.2%, 12.1 ekstr. niepasteryzowane
Browar Ciechanów (www.ciechan.com.pl)
Kolor lekki żółciutki, lekka piana szybko znikająca. Klasyczne aromaty drożdży bretanomyces – w tle wyłowić można grzyby, beczkę po kiszonej kapuście, stajnię, nawóz, później pojawiają się owocowe klimaty (morele, mirabelki). Jest niebanalnie. W ustach przyzwoita pienistość, trochę szorstkie – w ustach też wyczuwalny bret – nie dyskwalifikuje to tego piwa, raczej nadaje mu charakteru. Chmielowy finał, z jakby pszeniczną kwaskowością – ładny, pełny  i bardzo „rasowo-piwny”. Rubaszne i dobre.

c.d.n.

Tekst: Mariusz Kapczyński

Piwa zostały nabyte w interesującym, dobrze zaopatrzonym sklepie piwnym „Maria” w Krakowie (ul Kobierzyńska 61). Tutaj znajdziecie opinie o sklepie.

Skala ocen:
(******) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(*****) – bardzo dobre, piwo z dużą klasą
(****) – dobre, interesujące
(***) – całkiem niezłe, przyzwoite
(**) – słabe
(*) – odpuścić, piwo z wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT