Vinisfera

„Lukus” czyli roztoczański smak

Przedstawiamy serię win z Roztocza, z Winnicy Gronowscy. Winnica jest w bazie Vinisfery, mieliśmy już okazję opisywać wina z poprzedniego rocznika. Z kolejnym rocznikiem wina „Lukus” winiarnia pokazała stabilny charakter i jakość. Oto efekt degustacji.

Przedstawiamy serię win z Roztocza, z Winnicy Gronowscy. Winnica jest w bazie Vinisfery, mieliśmy już okazję opisywać wina z poprzedniego rocznika.
Z kolejnym rocznikiem wina „Lukus” winiarnia pokazała stabilny charakter i jakość. Wina są świeże, pod kątem technologicznym wykonane sprawnie, czysto. Są bardzo zachęcające, podobnie jak i sam region, do którego odwiedzenia bardzo gorąco Państwa zachęcamy.


(3+) Lukus białe wytrawne 2016, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 13%

Wytrawne, lekko surowe, powściągliwe w ekspresji owocu. Jest tu niezła kwasowość, wino przyjemnie odświeża podniebienie. Wypada owocowo, czysto i prosto. W tle biała porzeczka, mirabelka, agrest. Wino na start, aperitifowe.

(4-) Lukus białe delikatnie wytrawne 2016, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 13%
Intensywny aromat jabłka, mirabelki, białej porzeczki. W ustach świeże, miękkie, o złagodzonej strukturze, dobrze obliczone na komercyjny efekt. Jest tu przyjemna owocowość, kwasowość, lekko trawiasty ton. To może być łagodne wprowadzenie w świat polskiego wina. W finiszu ma delikatną korzenność, nawet pikantność.

(4+) Lukus białe półwytrawne 2016, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 14%
Przyjemnie zaskakujące wino półwytrawne. Niesie ono oleiste nuty słonecznika, białego pieprzu, orzechów laskowych, śmietany. Ma gęstość, intensywność koloru, aromatu i smaku. Wyczuć można siano, jesienne liście, biały pieprz, nasiona słonecznika, lekką korzenność. Aż ciśnie się na usta pytanie – czy aby nie było tu krótkiego kontaktu moszczu kontakt ze skórkami? Zaraz to sprawdzimy. [Sprawdziliśmy – wino było macerowane przez 5h].

(4) Lukus czerwone wytrawne 2016, 12%
Dużo tu gęstej, wyraźnej, mocnej owocowości – wiśnia z pestką,  pieczone kasztany, ziemia, żołędzie, przypalone drewno. W ustach intensywne, wyraziste. Są pestki, taniny, owoce jałowca, jeżyny, mokra ściółka. W finiszu wino lekko chropawe, ziemiste i pikantne (pieprz, czerwona suszona papryka). Jest też trochę soku z buraka i żurawiny. Wino w fazie ciągle dość młodej i intensywnej. Ma potencjał, daje nadzieję na przyzwoitą ewolucję w butelce.


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT