Piątek, 22 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 20-10-2021
 
Proszę czekać, trwa ładowanie mapy.

Banach Winnica Szczyrzycka
 
2020-04-30

Banach Winnica Szczyrzycka znajduje się w samym środku Beskidu Wyspowego. Z jej południowego stoku rozpościera się widok na liczne szczyty, które tworzą charakterystyczne wyspy. Są to od wschodu Kostrza, dalej Łopień, Mogielica, Śnieżnica, Lubogoszcz, Ciecień, Księża Góra i Grodzisko. Winnica położona jest na wysokości 370 do 390 m n.p.m. Spadek terenu waha się miedzy 10 a 12%.


Beskid Wyspowy pomaleńku rośnie w winiarska siłę

Tradycja uprawy winorośli na ziemiach szczyrzyckich sięga kilku wieków wstecz. Świadczy o tym fakt, że jedna z działek należących do klasztoru o.o. Cystersów ze Szczyrzyca do dzisiaj nazywana jest „winnicą”.
Banach Winnica Szczyrzycka zajmuje aktualnie powierzchnię 0,75 ha, a docelowo będzie obejmować 1 ha. Powstają w niej wina białe i czerwone, wytrawne oraz półwytrawne. Produkowane są z następujących odmian: rondo, regent, seyval blanc oraz solaris. W przyszłości będą produkowane jeszcze wina z odmian johanniter oraz hibernal.
Bardzo dużo uwagi przykładamy do wyprodukowania wysokiej jakości owoców. Dorodny  owoc gwarantuje nam wysokiej jakości wino. Już na samym początku wegetacji jeszcze przed kwitnieniem wykonujemy selekcje latorośli pozostawiając te w najlepszej kondycji. Następnie usuwamy zbędne pędy (pasierby). W sierpniu wykonujemy selekcję gron pozostawiając te najdorodniejsze, a następnie usuwane są liście aby grona dostały jeszcze więcej słońca.Termin zbioru owoców jest określany w sposób bardzo precyzyjny i zależny od tego jakiego typu wino chcemy uzyskać.
Właścicielem winnicy jest dr inż. Przemysław Banach prowadzący równocześnie winnicę Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Garlicki Lamus.
Aktualnie wina można zakupić bezpośrednio w winnicy oraz w Eko – Farmie Pogorzany 8.

Kontakt do winnicy:
e-mail:
banachprzem@gmail.com
kom. 600 55 45 05