Firma Marani oficjalnie reprezentująca w Polsce gruzińską winiarnię Telavi Wine Cellar od wielu lat gości na polskim rynku i przyzwyczaja nas do stabilnej, zróżnicowanej i solidnie zbudowanej oferty. Styl win jest tu nowoczesny, dobrze skrojony na europejskie standardy, przy jednoczesnym zachowaniu sensownej polityki cenowej. Oto nowości w ofercie.
Firma Marani oficjalnie reprezentująca w Polsce gruzińską winiarnię Telavi Wine Cellar od wielu lat gości na polskim rynku i przyzwyczaja nas do stabilnej, zróżnicowanej i solidnie zbudowanej oferty. Styl win jest tu nowoczesny, dobrze skrojony na europejskie standardy, przy jednoczesnym zachowaniu sensownej polityki cenowej.
Oto seria nowości i nowych roczników w ofercie Marani.
Kontakt (biuro):
Marani
ul. Gromadzka 1,
05-806 Sokołów (k.Warszawy)
Numer tel. 22 350 94 48
tel. kom. +48 503 154 123
marani@marani.com.pl
(4+) Tsinandali 2017, Marani, Telavi Wine Cellar, Kachetia, Gruzja, 13%
Importer: Marani
80% rkatsiteli plus mtsvane. Częściowo wino dojrzewało przez kilka miesięcy w beczkach francuskich. W aromatach pestki słonecznika i z jabłka, gruszka, suszone zioła. Jest też lekka nuta waniliowa, skórek jabłkowych, rumianku. W ustach wino jest lekkie, przyjemnie cytrusowe, są również nuty jabłek, mirabelek oraz suszonych kwiatów. Bardzo przyjemnie oddany charakter tsinandali – kręgosłup daje tu rkatsiteli, za lekkość i świeżość odpowiada mtsvane.
Cena: 35,00 zł
(4) Tvishi 2018, Telavi Wine Cellar, Racza-Lechkhumi, Gruzja, 11%
Importer: Marani
100 % tsolikauri. Tradycyjne półsłodkie wino białe, pochodzące z górskiego regionu Racza-Lechkhum. Jest delikatne, wyważone i kwasowe. Tsolikauri jest odmianą dającą wina bardziej kruche, lżejsze. Tu otrzymujemy ją w wersji półsłodkiej, ale jest to wino o nienachalnej słodyczy – bardzo lekkie, przyjemnie okraszone górską świeżością. Są tu delikatne akcenty gruszki, papierówki, pigwy, rumianku, kwiatów lipy i białego pieprzu. Osobiście wolę wytrawne wersje tsolikauri, ale myślę, że to wino zjedna sobie niejedno podniebienie.
Cena: 50,00 zł
(3+) Gemieri blanc b.r., Telavi Wine Cellar, Kachetia, Gruzja, 12%
Importer: Marani
Na to białe, półwytrawne wino złożyły sie trzy odmiany: tsolikauri, mtsvane i rkatsiteli. Dominują aromaty dojrzałej gruszki, pigwowca, oleju rzepakowego, siana i białego pieprzu. W ustach owocowe, o miękkiej fakturze. Znać tu jesienne jabłka, pigwowca, pestki grejpfruta. Finisz delikatnie korzenny. Proste, przystępne wino.
Cena: 35,00 zł
(4+) Mtsvane/Kisi „Kondoli” 2018, Telavi Wine Cellar, Kachetia, Gruzja, 13%
Importer: Marani 1915
Jedne z najpopularniejszych gruzińskich odmian białych – mtsvane i kisi (zrobione w proporcji pół na pół), weszły w udaną komitywę. Otrzymujemy wino świeże, zgrabne o średniej wadze. Aromaty są przyjemne, zgrabne, złożone głównie z nut owocowych. Poza tym znajdziemy tu akcenty świeżego masła, siana, polnych kwiatów, orzechów laskowych, gorczycy, papierówek, trochę jesiennych jabłek. Całość delikatnie oleista, o przyzwoitej strukturze, lekkiej goryczce i przyjemnej kwasowości.
Cena: 45,00 zł
(5-) „Satrapezo” 10 qvevri 2015, Telavi Wine Cellar, Kachetia, 13%
Importer: Marani 1915
100% rkatsiteli wykonane w amforach – qvevri. Wino w pełni klarowne, o jasnosłomkowej barwie i o aromatach lekko kandyzowanych owoców, skórek z jabłek, pestek, masła, orzechów laskowych, siana, rumianku, polnych ziół, słomy. W ustach postawne, o dobrym, owocowo-korzennym kręgosłupie. Jest wyraziste, delikatnie dymne, ma wyczuwalne taniny. Wino jest wyważone, dojrzałe, dobrze dotarte przez czas dojrzewania. Finisz lekko orzechowy i waniliowy (wino dojrzewało prawie rok w dębowych beczkach). To bezpieczny, bardziej nowoczesny styl win robionych w amforach.
Cena: 115,00 zł
(4-) Gemieri red b.r., Telavi Wine Cellar, Kachetia, Gruzja, 12,5%
Importer: Marani 1915
Wino czerwone półwytrawne. To dość nietypowa kompozycja trzech odmian: alexandrouli, saperavi i malbec. Słowo „giemieri” w języku starogruzińskim oznaczało „smaczne” i kojarzone było ze słodyczą. Choć wino ma lekki resztkowy cukier to również sporo ciała i owocowej materii, która tę cukrową tonację dość solidnie łagodzi. Wybija się soczystość jeżyn, wiśnie z pestką, aronia, korzenne, lekko ziołowe, nuty. Finisz delikatnie pieprzny i czekoladowy.
Cena: 45,00 zł
(3+) Akhasheni 2017, Telavi Wine Cellar, Kachetia, Gruzja, 11,5%
Importer: Marani 1915
100% saperavi. Półsłodkie, o świeżym, żywym kolorze. Wino o bardzo owocowej, słodkawej i prostej materii. Są jeżyny, wiśnie z pestką, śliwki w czekoladzie, nalewka jeżynowa. Jest w nim coś lukrecjowego likierowego, cukru nie ma tu za dużo. Finisz lekko kawowy, jagodowy, dymny. Wino jest proste, lekkie i niemęczące. Podajcie do niego ciasto czekoladowe z wiśniami – powinno wtedy przyjemnie zagrać na podniebieniu.
Cena: 45,00 zł
(4+) Mukuzani 2017, Telavi Wine Cellar, Kachetia, Gruzja, 14%
Importer: Marani
Saperavi z cenionej apelcaji Mukuzani. Jest gęste, mocno owocowe – tego właśnie powinniśmy spodziewać się po saperavi. Jest to wersja dojrzała, treściwa, pełna dojrzałych owoców leśnych a jednoczesnie korzenna, lekko ziemista, tytoniowa, ziołowa i pieprzna. Nie brak tu charakteru, akcentów grafitu, spalonego drewna, żywicy. Idealne do szaszłyków, długo podsuszanych i wędzonych wędlin.
Cena: 53,00 zł
(4+) Khvanchkara 2017, Telavi Wine Cellar, Racha-Lechkhumi, Gruzja, 14%
Importer: Marani
Najbardziej rozpoznawalne wino z mikroregionu Racza, oparte o dwie typowe odmiany – aleksandreuli 50% i mujuretuli 50%. Jak na ten klasyczny gruziński typ wina przystało, całość struktury i cukru wypada przejrzyście i lekko. Słodycz jest nienachalna. Są wiśnie w likierze, nalewka jeżynowa, dym pestki, kawa, woda różana, maliny, żurawinowy sok, pestki granartu. W tle prezentuje się delikatnie kwiatowo, ziołowo. Słodycz wyważona, skontrowana kwasowością, lekką taniną. Wino – sprawdziłem to wielokrotnie – bardzo elastyczne w kuchni, udanie łączy się z szaszłykami czy gulaszem z drobiowych żołądków.
Cena: 75,00 zł
(4+) Kindzmarauli 2018, Telavi Wine Cellar, Kachetia, Gruzja, 11,5%
Importer: Marani
Kolejne tradycyjne półsłodkie wino gruzińskie, tym razem z Kachetii, oparte w stu procentach o saperavi. Jest bardziej konkretne, cięższe. Wyczuwalna intensywna soczystość owoców (maliny, jeżyny, wiśnie, czarna porzeczka, ale też i suszona żurawina). W ustach ponadto wyczuwalny dym, wędzona śliwka, ziemia, tytoń, pieczone kasztany. Wino jest korzenne, przprawowe, ale z drugiej strony nie jest przeciążone, zachowujące umiar, wyważenie. Dobrze łączączy prostotę z ciekawym stylem.
Cena: 50,00 zł
(4+) Saperavi „Kondoli” 2017, Telavi Wine Cellar, Kachetia, Gruzja, 14%
Importer: Marani 1915
100% saperavi. Ładna, przystępna ekspresja odmiany. Wino jest dojrzałe, pełne soczystego ciepłego owocu, podbitego nutami ściółki, szyszek, lukrecji. Jest w nim lekka pikantność, ziemistość, nuty dymne, śliwkowe, kawowe. Ma wyraźne, ale niezbyt agresywne taniny. Czarny pieprz i jagody w finiszu. Dobre do gulaszu, steka, dojrzewających wędlin.
Cena: 70,00 zł
(5-) Saperavi „Satrapezo” 2016, Telavi Wine Cellar, Kachetia, Gruzja, 14%
Importer: Marani 1915
Wino zrobione w qvevri, niefiltrowane, dojrzewało 24 miesiące w nowych francuskich beczkach. Jest dojrzałe i intensywne, grafitowo-ziemiste, pikantne. Wyczuć można jagody, wiśnie z pestką, aronię, mokry tytoń. W ustach treściwe, sporo w nim nuty pieprznej, dymnej, leśnej (igliwie, mech, kora, szyszki). Wino z charakterem, jego owocowa faktura wsparta jest przyzwoitą kwasowością i taninami. W tle siano, czarny pieprz.
Cena: 115,00 zł
Mariusz Kap©zyński
Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”