Vinisfera

Między zakrętką a korkiem

5% światowej produkcji win nie nadaje się do spożycia z powodu wad pochodzących z korka. Dbając o jakość swoich win wielu producentów win na świecie wprowadziło metalową nakrętkę, jako alternatywę dla korka.
Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady połowa win światowej produkcji będzie zamykana właśnie przy pomocy nowoczesnych i praktycznych zakrętek.
Zakrętki jako alternatywę dla korka wprowadzono w 1959 roku. Do najważniejszych argumentów przemawiających za wprowadzeniem zakrętek jest fakt, iż pozwala ona właściwie dojrzewać winom czerwonym i białym. Rozwiązanie to ułatwia przechowywanie (pozycja stojąca) i otwieranie butelki oraz zabezpiecza wino przed dostaniem się do niego niepożądanych zapachów.

Do zakręcanych butelek od dawna rozlewano wina likierowe, jak porto, czy sherry, przy czym chodziło tu głównie o możliwość ponownego zamknięcia wina po otwarciu butelki – mówi Wojciech Bosak*, ekspert z Instytutu Wina – Dzięki temu technologia szczelnych metalowych zakrętek, chroniących wino przed utlenieniem, zarażeniem i obcymi zapachami już kilka lat temu była dobrze dopracowana (tzw. system Stelvin).
Szacuje się, że aż 5% win wysyłanych do sprzedaży nabywa złych cech właśnie z powodu korka. Przyczyną jest grzybica powstająca w wyniku bielenia korków w chlorze. W ułamku procenta przypadków może to doprowadzić do powstania trójchloroanizolu, który sprawia,że wino zyskuje nieprzyjemny posmak mokrej tektury, lekko słodkawej pleśni, czy popsutych grzybów. Zdarza się też, że korek w źle przechowywanym winie (butelka stoi zamiast leżeć, więc płyn nie zwilża korka) po prostu wysycha i z czasem wino kwaśnieje. Tego ryzykanie ma w przypadku win zamykanych metalową nakrętką. Badania wykazały, że trunki przechowywane w ten sposób nawet przez 10 lat niczego nie traciły, ale zyskiwały, tak jak pozostałe wina dojrzewające z wykorzystaniem naturalnego korka. Według Wojciecha Bosaka zakrętka jest idealnym rozwiązaniem w odniesieniudo aromatycznych win białych, które w zakręcanych butelkach znacznie dłużej zachowują świeży, owocowy charakter.
Wyniki porównawczych degustacji „w ciemno”, organizowanych zarówno wśród konsumentów, jak i wśród profesjonalnych znawców wina pokazują, że także lżejsze wina czerwone w owocowym, nowo światowym stylu, które nie są przeznaczone do dłuższego przechowywania lepiej znoszą transport i sklepową półkę pod zakrętką, niż pod korkiem mówi Wojciech Bosak.

Wpływowa brytyjska organizacja konsumencka Which? zaaranżowała ostatnio testy
na 16 różnych winach z tradycyjnymi korkami i zakrętkami. Wynik? Białe wina z zakrętkami wydawały się bardziej rześkie i bardziej żywe niż te zamykane korkiem. Czerwone wina pokazały mniej różnic, ale żadne z win zakręcanych nie miało wad.

Dyskusyjna pozostaje przydatność zakrętki w przypadku tradycyjnych win przeznaczonych do długiego leżakowania, zwłaszcza czerwonych. Wielu degustatorów wskazuje na redukcyjne tony, jakie pojawiają się w winach dłużej przechowywanych w zakręcanych butelkach. Bierze się to stąd, że zakrętka znacznie lepiej chroni przed dopływem tlenu, niż korekzaznacza Wojciech Bosak.

Obecnie prawie wszystkie australijskie i nowozelandzkie wina zamykane są metalowymi zakrętkami. Tylko w ciągu ostatnich 4 lat (od 2002 do 2005 roku) liczba zakręconych butelek wzrosła tam z 15% do 75%.
Również w wielu krajach europejskich, nawet tych tradycyjnych, wino bardzo dobrej jakości w zakręcanych butelkach  już nikogo nie dziwi. Najwięksi i najbardziej wpływowi producenci na świecie postawili na zakrętki.
W Szwajcarii sprzedaje się aż 80% tamtejszych win w zakrętkach. Coraz częściej
spotyka się także białe wina z zakrętką pochodzące z południowej Francji, północnych Włoch, Niemiec czy Austrii.

Na jesieni 2007r. na rynku polskim pojawi się pierwsze wino w zakrętce dostępne w szerokiej dystrybucji. Będzie to przedstawiciel popularnej rodziny win australijskich Jacob’s Creek.

Wino Jacob’s Creek produkowane jest od wielu lat w winnicach Orlando Wyndham w dolinie Barossa nad rzeką Jacob’s Creek na południu Australii. Dzięki doskonałemu klimatowi, wina Jacob’s Creek charakteryzują się niezwykle przyjemnym bogatym owocowym aromatem. Dzięki stałości australijskiego klimatu, w przeciwieństwie do win pochodzących z Europy, wina te są o wiele mniej zależne od kaprysów pogody – zawsze charakteryzuje je doskonały smak i aromat.

informacja prasowa: Multi Communications
zdjęcia:  ©  Vinisfera

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT