Vinisfera

Miody pitne z oferty TiM – ocena

Niedawno opisywaliśmy miody z Pasieki Jaros. Tym razem do naszego warsztatu degustacyjnego trafiły miody z oferty firmy TiM. W pełnej gamie klasowej – od czwórniaka przez trójniaki dwójniaki aż do najbardziej cenionej klasy – półtoraków.

Niedawno opisywaliśmy miody z Pasieki Jaros. Tym razem do naszego warsztatu degustacyjnego trafiły miody z oferty firmy TiM. W pełnej gamie klasowej – od czwórniaka przez trójniaki, dwójniaki, aż do najbardziej cenionej klasy – półtoraków.
Obok Spółdzielni Pszczelarskiej Apis (której miody pitne opiszemy już wkrótce), na rynku polskim spółka TiM jest drugim największym producentem tego typu alkoholi. Rocznie TiM dostarcza na rynek ponad 400 tys. litrów miodów pitnych. W ostatnim czasie odnotowuje wzrost popytu na poziomie kilkunastu procent…
Więcej o polskich miodach pitnych możesz przeczytać tutaj.

Podane ceny: przybliżone, detaliczne.

(3-) Czwórniak „Perła w Koronie”, TIM, Bielsko Biała, Polska 11%
Dystrybucja: TiM
Lekko tombakowy kolor, aromaty trochę „sztywne”, nieco plastikowe. Wiadomo, „czwórniak” to najlżejszy i najbardziej „wodnisty” miód, ale tutaj brakuje mu trochę wyważenia. W tle jest lekka „aptekarska” nuta plus akcenty goździkowo-gryczane. Ma się wrażenie, że wątłość czwórniaka starano się tu wesprzeć korzeniami i ziołami. Dla masowego odbiorcy.
Cena: 16,50 zł


(3+) Trójniak „Kasztelański”, TIM, Bielsko Biała, Polska 13%
Dystrybucja: TiM
Miód o nie męczącej, gładkiej i lekkiej słodyczy. Są gryczano-żywiczne nuty, można nawwet rzec, że jest to lekka nuta „wytrawna”. Wydaje się bardziej pełny i ekstraktywny niż poprzednik, akcenty gorczycowo-gryczane, spadziowe. Trudno wypowiadać się w tym miejscu o wyjściowej jakości miodu, jako bazowego materiału, ale efekt jest dość przyzwoity, choć z lekko sztuczną nutą w finiszu.
Cena: 17,60 zł

(3) Trójniak „Kasztelański”, TIM, Bielsko Biała, Polska 13% (kamionka brązowa)
Dystrybucja: TiM
Kolor bursztynowy. Aromaty toffi, karmelu, ściółki, piwnicy. Poza tym jabłko z pieca, cynamon, karmel, korzenie, goździki. W smaku proste, nie do końca czysto-miodowe, lekko przejrzałe. W finiszu lekko korzenna nuta. Technicznie – całkiem solidne wykonanie.
Cena: 22 zł


(3+) Trójniak „Kasztelański”, TIM, Bielsko-Biała, Polska, 16% (kamionka 1l)
Dystrybucja: TiM
Aromaty i smaki kajmaka, karmelu, propolisu, suszonych jabłek. Panują tu klimaty proste, cukierkowe, nie do końca transparentne. W ustach miodowe, woskowe, proste i lekko owocowe (szuszone owoce). Delikatna sodycz. Miód dość lekki. W finiszu cukierki „krówki”. Na uwagę zasługuje efektowna, pękata kamionkowa butelka. Świetny pomysł na prezent. Cena: 54 zł

(3+) Trójniak „Kasztelański”, TIM, Bielsko Biała, Polska 13% (kamionka piaskowa)
Dystrybucja: TiM
Kolor ciemnosłomkowy. Aromaty miodu lipowego i wielokwiatowego, gruszki w syropie i nalewki pigwowej. W ustach wypada lekko i całkiem zgrabnie. Jest dojrzałe jabłko, soczysta brzoskwinia. Dość przyjemny i smaczny miód, choć materiał wyjściowy znowu wydaje się trochę „sztuczny”. Brak mu trochę równej struktury, wypełnienia i odpowiedniego, bardziej konsekwentnago finiszu, który spiąłby całość. Ale miód trzyma swój styl.
Cena: 25 zł

(3+) Trójniak „Piwnica Klasztorna”, TIM, Bielsko Biała, Polska 13%
Dystrybucja: TiM
6 miesięcy leżakowania. Aromaty moreli, pieczonej marchewki, mlecznej czekolady, mieszanki korzeni, gryczanego miodu. W ustach wypada dość lekko, świeżo – są tonacje przejrzałego jabłka, pestek, rodzynek. Miód w budowie swej trochę pustawy, ale smaczny. Dobrze robi mu odświeżający, kwasowy akcent w finiszu.
Cena: 17,20 zł

(3+) Trójniak „Złota Pasieka”, TIM, Bielsko Biała, Polska 13%
Dystrybucja: TIM
W wyglądzie aromacie, smaku – jest lekki. Aromaty są miodowe, słomy, skorki z mandarynki, lekko korzenne, herbata lipowa. W ustach lekki gładki prosty. Nuty owocowe mieszają się tu z miodowymi. Umiarkowana słodycz. Smaczny, mimo że trochę sztuczny. Jest lekkie wrażenie niezbalansowania (może z powodu dodanego destylatu, fruktozy?).
Cena: 13,40 zł

(4+) Dwójniak „Kasztelański”, TIM, Bielsko Biała, Polska 16%
Dystrybucja: TIM
Kolor ciemnozłoty. Aromaty moreli i brzoskwini, słomy, plus nuty miodowo-ziołowe.
W ustach tony żywiczne, nalewki na pędach sosny, mocnej słodkiej hetrbaty, rodzynek i suszonych moreli. Ekstraktywny, korzenny, tłusty i intensywny w smaku.
Cena: 22,60 zł

(4+) Półtorak „Rex Honestus”, TIM, Bielsko Biała, Polska 16%
Dystrybucja: TIM
Kolor bogaty, gęsty, ciemnobursztynowy, aromaty bogate i różnorodne –  apteki, spadziowego miodu, korzeni, sklepu kolonialnego, prażonych orzechów, szuszonych fig i daktyli. W ustach sporo podobnych rejestrów, dominują prażone orzechy, kandyzowane owoce. Miód ten ma wyrazistą „podpalano-dymną” nutę – czekolady, kawy, karmelu, syropu na kaszel. Finisz lekko pikantny, korzenny i żywiczny.
Cena: 64 zł

Mariusz Kapczyński

Oceny miodów pitnych z Pasieki Jaros znajdziesz tutaj.

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – całkiem niezłe, przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT