Vinisfera

Mtevino – gruzińskie wina już w Polsce

Mtevino to nowy producent na mapie gruzińskiego wina. Marani znajduje się we wsi Kashmi w dystrykcie Sagarejo, 40 km od Tbilisi. Produkuje się tutaj wina zarówno metodą konwencjonalną, jak i tradycyjną – w zakopanych w ziemi amforach (qvevri). Za technologiczną stronę produkcji odpowiada Tornike Chakhvadze. Winiarnia bazuje na owocach zarówno własnych jak i kupowanych, w starannie wybranych lokalizacjach. Dominują tu typowe dla Kachetii odmiany: rkatsiteli, mtsvane, saperavi.

Mtevino jest przygotowane na przyjęcie turystów

Winiarnia jest gotowa na przyjęcie turystów. Organizuje się wycieczki, zwiedzanie winnicy i marani, degustację win. Mtevino dysponuje hotelem, restauracją, salą konferencyjną.

Od zeszłego roku wina te mają oficjalnego, wyłącznego dystrybutora w Polsce – gruzińsko-polską firmę: Mtevino Europe Sp. z o.o. z Krakowa (strona i sklep internetowy ruszą wkrótce).
Wina z Mtevino są przystępne w stylu, utrzymane w dobrych cenach.


* podane przybliżone ceny „na półce”

rkatsiteli

(4) Rkatsiteli 2019, Mtevino, Kachetia, Gruzja, 13%
Importer: Mtevino Europe
Wyczuwalne jabłka, biała porzeczka, zioła (siano, tymianek, rumianek), orzechy laskowe, zielone oliwki. W ustach gładkie, niezbyt ciężkie, osadzone głównie na owocowych rejestrach. W ustach jest wytrawne, przystępne, świeże, lekkie, z przyzwoitą kwasowością i wygładzającą strukturę owocową dojrzałością, która uznać można za swoistą „słodycz” wina, choć jest ono – powtórzmy – w pełni wytrawne. W finiszu zaznacza się ziołowe, lekko pestkowe podbicie.
Cena: 33,00 zł

mtsvane_qvevri

(4+) Mtsvane qvevri 2019, Mtevino, Kachetia, Gruzja, 12,5%
Importer: Mtevino Europe
Wino z qvevri. Kolor przyjemny nasycony, herbaciany średniego nasycenia. Aromaty owocowe, idą z nimi w parze smaki. Styl niezbyt ciężki, przystępny, wyważony. Wyczuwalne słoma, rumianek, obierki i pestki jabłkowe, suszone morele, suszone daktyle i figi, rodzynki, dojrzała gruszka. Wino jest treściwe, o mocnej owocowej podstawie i wyrazistych, ale dobrych, nieagresywnych taninach. Gastronomiczny styl, świetnie sprawdzi się w kulinarnych połączeniach – z wieprzowymi szaszłykami, królikiem duszonym w śmietanie, kurczakiem w sosie śmietanowo-czosnkowym czy tłustych wędzonych ryb słodkowodnych.
Cena:

rkatsiteli_mtsvane_qvevri

(3) Saperavi 2019, Mtevino, Kachetia, Gruzja, 13,5%
Importer: Mtevino Europe
W aromatach i smaku wyczuwalne: wiśnia z pestką, tarnina, aronia, owoc jałowca, czarny pieprz, wedzone śliwki, jeżyny. Jest to wino układająco sie prosto, nie brakuje mu wyrazistego charakteru saperavi. Jest dość soczyste, ale też z chropawe, ma lekko suchawe taniny i lekko alkoholową końcówkę. Do pikantnych kiełbasek z rusztu będzie pasowało jak ulał.

Cena: 33,00 zł

saperavi_mtevino

(4) Saperavi Khasimi 2019, Mtevino, Kachetia, Gruzja, 13,5%
Importer: Mtevino Europe
Saperavi zrobione z owoców pochodzących z cenionej dla tej odmiany mikrozony – Khashimi, uważa się wina z niej pochodzące za bardziej dojrzałe, cieliste, złożone i intensywne w aromacie i smaku. I w tę stronę właśnie to saperavi podąża. Wydaje się, że jest bardziej „słoneczne”, że ma lepszą owocową koncentrację i esencjonalność. Wyczujemy wiśnie z pestką, smołę, ściółkę, nalewkę wiśniową, dżem z jeżyn i dobrze zaakcentowane taniny. 
Cena: 49,00 zł

mukuzani

(4+) Mukuzani 2019, Mtevino, Kachetia, Gruzja, 14%
Importer: Mtevino Europe
Saperavi w przyzwoitym, treściwym i soczystym wydaniu. Są wiśnie z pestką, konfitura z jeżyn i aronii, pieprz, wędzona śliwka, likier z czarnej porzeczki, gorzka czekolada, smoła, owoce jałowca, fiołki, akcenty kawy i mokrego drewna. Jest też owocowa „słodycz” i dojrzałość oraz alkoholowy akcent w tle. Bardzo rozsądne wydanie saperavi, nie brak mu soczystości i charakteru.
Cena:

saperavi_mtevino (2)

(3) Alazani Valley red 2019, Mtevino, Kachetia, Gruzja, 12,5%
Importer: Mtevino Europe
Saperavi w przystępnym, masowym stylu, dla miłośników gatunku czyli win z resztkowym cukrem. W kieliszku wyczujemy sok z wiśni, dżem z jeżyn, wędzoną śliwkę, jagody, trochę czekoladowych i dymno-ściółkowych akcentów. Wszystko to podane na prostych, niewyszukanych, łatwych rejestrach.
Cena: 32,00 zł

kindzmarauli

(4) Kindzmarauli 2019, Mtevino, Kachetia, Gruzja, 11%
Importer: Mtevino Europe
Półsłodka klasyka z Kachetii. To oczywiście saperavi. W aromatach i smakach konfitura z malin, melasa z owoców granatu, wiśnie, truskawki, dym, wiśnie w czekoladzie, wędzona śliwka. Słodycz wyczuwalna jest tutaj nieznacznie, jest niemęcząca, wypada nianachalnie. Wino elastyczne w kuchni – nada się do deserów (np. cista czekoladowego), ale próbowałem go też z mięsem, np. szaszłykami – i pasowało. Dziwne? Wypróbujcie sami.
Cena: 48,00 zł

saperavi_qvevri

(4) Saperavi qvevri 2019, Mtevino, Kachetia, Gruzja, 13%
Importer: Mtevino Europe
Saperavi z qvevri w bardzo konkretnym, charakternym wydaniu. W aromatach i smakach wyczujemy dym, jałowiec, czarny pieprz, pestki wiśniowe, pulpę owoców leśnych. Taniny są wyraźne, ostro podkręcające skórkowo-pestkową materię i owocowość wina. W tle lekka nuta alkoholowa. Finisz pieprzny, lekko dymny i jagodowy.
Cena: 85,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT