Vinisfera

Niemieckie wina z oferty Amazis

Jakiś czas temu ocenialiśmy ciekawe wina greckie wprowadzone do oferty firmy Amazis, tym razem oceniamy wina niemieckie, z Palatynatu, z winiarni Schäfer.

Jakiś czas temu ocenialiśmy ciekawe wina greckie wprowadzone do oferty firmy Amazis, tym razem oceniamy wina niemieckie z Palatynatu, z winiarni Schäfer. Ma ona długą historię.
Edgar Schäfer założył swoją winiarnię butelkującą wino w 1948 roku. Jednak tradycje produkcji wina w tej rodzinie sięgają w historię znacznie głębiej, jest to kilkaset lat. Dzisiejsze winnice znajdują się w Mussbach, na południowy-zachód od Neustadt. Winiarnią kieruje Edgar Schäfer i jego syn – Frank. Najnowszy etap modernizacji winiarni zakończył się w roku 2003. Uruchomiono wtedy salę do kulinarnych i winiarskich degustacji. Winiarnia ciągle rozbudowuje i poszerza ofertę enoturystyczną. Ich wina są czytelne, zrobione na dobrym, nowoczesnym poziomie.

Z kolei firma Amazis zajmuje się, m.in. importem i dystrybucją win jakościowych. W jej winiarskiej ofercie do tej pory znajdowały się wina morawskie (Chateau Bzenec, Habanske Sklepy, Vino Mikulov, Pavlov), a także wina z Tarasów Dunaju, włoskie, hiszpańskie i portugalskie. Niedawno pojawiły się wina greckie a teraz – niemieckie.

Ocenione poniżej wina znajdują się w przedziale cenowym 35-40 zł brutto.

(3+) Riesling Classic 2013, Weingut Schäfer, Pfalz, Niemcy, 12%
Importer: Amazis
Proste i świeże wydanie rieslinga. W ustach orzeźwiające, grejpfrutowo-limonkowe, z akcentem pieprznym i pestkowym. Nieskomplikowane, ale i zarazem treściwe wino z typowym dla odmiany owocowym i kwiatowym charakterem. Ma lekko ziołową końcówkę i przyzwoitą kwasowość.

(3+) Sauvignon blanc 2014, Weingut Schäfer, Pfalz, Niemcy, 11,5%
Importer: Amazis
Nowocześnie wykonane sauvignon blanc. Sporo tu nut świeżych i „zielonych”: łodyżek, skoszonej trawy, zielonego jabłka, agrestu. To ten typ win, którymi bez problemu ugasicie pragnienie i które na co dzień towarzyszą wam w codziennych posiłkach. Żwawe, z lekko  mentolowym i pieprznym finiszem.

(4) Riesling „Herrenietten” Limit trocken 2014, Weingut Schäfer, Pfalz, Niemcy, 13%
Importer: Amazis
Wino wypada wytrawnie, tropikalnie i świeżo. Ma niezłą strukturę, w ustach prezentuje się treściwie, dość gęsto. W nosie tropikalne – wyraziście anansowe, ale jest też mango, marakuja, grejpfrut i limonka. Riesling na przyzwoitym poziomie, przede wszystkim bardzo owocowy, lekko pieprzny, świeży.

(4+) Riesling „Alte reben” Limit 2014, Weingut Schäfer, Pfalz, Niemcy, 13%
Importer: Amazis
Wytrawne i rasowy riesling. Jest przyjemny, zbudowany delikatnie, o kruchej, zwiewnej i mineralnej treści. Nie jest zbyt rozbuchany, epatujący bogactwem aromatów i smaków, ale właśnie w tym umiarze, delikatności, zwięzłości można znaleźć jego atrakcyjność, zjednującą bardziej wymagające podniebienia. Warto spróbować.
Dobra cena.

(4+)  Weissburgunder „Herzog” Limit 2014, Weingut Schäfer, Pfalz, Niemcy, 13,5%
Importer: Amazis
Aromaty siana, korzeni, białego pieprzu, zasuszonych kwiatów. Są nuty jabłkowe (papierówka) oraz typowe dla pinot blanc akcenty korzenno-pestkowo-mleczne. Całość  przyjemnie i konsekwentnie zbudowana. Charakter owocowy i lekko korzenny. Wino utrzymane w ryzach i typowym dla odmiany charakterze.

(4+) Spatburgunder „Mandelgarten” Limit 2012, Weingut Schäfer, Pfalz, Niemcy, 13,5%
Importer: Amazis
Dojrzałe i przyjemnie „dotarte” przez czas dojrzewania, wino. Aromaty leśne i lekko ziemiste (żołędzie, jagody, ściółka, grzyby, mech) oraz wędzone mięso, suszona papryka. Poza tym wiśnie, pieprz, trochę skóry i korzennych przypraw. W ustach proezentuje się konsekwentnie, podobnie. Jest w finiszu, lekko przydymione, „przypieczone”, korzenne. Dobra cena.

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT