Vinisfera

Notatki z kieliszka (18)

W kolejnym pakiecie ocenionych przez Vinisferę win znajdziecie butelki z hiszpańskiej firmy Bodega Terras Gauda, gruzińskie nowości z portfolio Marani 1915. Poza tym prezentują się także firmy Adex Wina (wina z Włoch), Chateau Pierre (Francja), Prados (Francja, Hiszpania, Słowenia) oraz MJA Distribution (Rumunia, Francja, Czarnogóra).

Wina do oceny przesłała nam bezpośrednio winiarnia Terras Gauda producent wina w hiszpańskiej Galicji (apelacja Rias Baixas), niedaleko miejscowości O Rosal. Na 70 hektarach uprawiają głównie albariño i loureiro oraz rzadkie caino blanco.
Jednak na tym nie wyczerpują się możliwości tego producenta. Należy wspomnieć, że winiarnia ta wchodzi w skład większego projektu – Grupy Terras Gauda. Jest to stosunkowo młody projekt, z 1989 roku, do którego należą także Bodegas Pittacum z D. O. Bierzo, oraz Rosaleira i Quinta Sardonia z Ribera del Duero.
Dwa lata temu miałem okazje poznać niektóre wina z tej grupy podczas targów ProWein. Przyznać trzeba, że wydania win są solidne. Cechuje je dobra budowa, ekstraktywność, przejrzystość stylu i zachowany charakter odmian. Dystrybutorem Terras Gauda w Polsce jest Vininova (wina dostępne w Polsce mają podaną cenę).

(4-) Abadia De San Campio Albariño 2011, Terras Gauda, Rias Baixas, Hiszpania, 12.5%
Albariño w czystej postaci. Wino świeże intensywne , utrzymane w arcytropikalnej manierze – sporo tu łatwo wyczuwalnej owocowości ananasa, brzoskwini, grapefruitowych pestek i skórki z cytryny. Jest także soczysty melon i mango. Wino ma sporo aromatyczności i owocu, dobrze trzymające pion świeżości – bardzo zgrabnie wykonane, gładkie, nieskomplikowane i naprawdę smaczne. Wino trzeba pić świeże, jest do szybkiego wypicia a nie dłuższego przechowywania. Dobre do sałatek z owocami morza.
Cena: 74 zł

(4+) O Rosal 2011, Terras Gauda, DO Rias Baixas, Hiszpania, 12.5%
Mineralne, ciekawie zinterpretowane albariño z dodatkiem odmiany loureira oraz caiňo blanco. Wapienne i ziołowe rejestry – to podstawowe i pierwsze skojarzenia. Klimaty w kieliszku panują gęste, świeże, całość wypada z nerwem. Wino świeże, przyjemne i ekstraktywne, ma gładkość, ale i lekko szarpiący nerw kwasowości. W finale zioła, papierówka, melon. Wypada młodo i żywo. Bardzo porządnie zbudowane wino, owocowe, w tropikalnej manierze (ananas, świeża brzoskwinia, pomarańcze) oraz akcent asparagusowy i balsamiczny. Masa tu owocu i dobrej kwasowości. Długie, gęste i zbalansowane. Porządna robota. Bardzo dobre do letnich, lekkich dań warzywnych i ryb. No i fajna etykieta na tym winie jest. Cena: 84 zł

(4+) La Mar 2010, Terras Gauda, D.O. Rías Baixas, Hiszpania, 12.7%
Bardzo fajne, ciekawe zestawienie odmian: 85% caino blanco, 10% albarino, 5% loureiro. Wino z akcentami morskimi (mineralne, lekko słone). Ma solidne i przyjemne owocowe podbicie (gruszka klapsa, dojrzałe jabłka, pigwa). Wino jest przyjemnie odświeżające, krągłe, solidnie obudowane owocowością, ma dość długi, intensywny i lekko ziołowy finisz. Naprawdę bardzo przyjemne, kontaktowe wino.
Cena: ?

(3+) Quinta Sardonia 2007, Quinta Sardonia, VdT, Castylia y Leon, Hiszpania, 15%
Dość liczne zestawienie odmian (tinto fino 52%, cabernet sauvignon 26%, merlot 9% oraz syrah, petit verdot, cabernet franc, malbec) oraz 16 miesięcy w beczce, to główny pomysł na to wino. Otrzymano w efekcie zdecydowane, bardzo owocowe, mocno soczyste i lekko korzenne jego wydanie. Wielkiej finezji tu nie ma, ale wykonanie jest uczciwe. Spodoba się tym, którzy cenią sobie silną ekspresję owocu, gładkość tanin, pieprzność i korzenne tło.
Cena: ?

(4-) Pittacum 2007, Bodegas Pittacum, DO Bierzo, Hiszpania, 14.5%
Odmiana mencia ze swoich rodzinnych stron czyli Bierzo. Święci ona w ostatnich latach triumfy i zyskuje na popularności. Wino gęste, smoliste, alkoholowe, choć nie pozbawione kwasowości. Sporo tu dzikości, zwierzęcych klimatów, jest surowy sok z buraków, nuty pieczarek, warzyw i podbicie piżmowe. Oprócz tego w ustach dodatkowo likierowo-wiśniowe niemal czekoladowe (gorzka, mocna czekolada) oraz akcenty kawowe, drewniane (osiem miesięcy we francuskim i amerykańskim dębie). Wino o mocnej posturze, agresywne, ziołowe. Warto je z godzinę wcześniej przelać do karafki. Znacznie je to łagodzi, ogładza chropawe kanty. Cena: 69,90 zł

(3+) Pittacum Aurea 2007, Bodegas Pittacum, DO Bierzo, Hiszpania, 14%
Sporo tu mięsistej owocowości żywicy, beczki, eukaliptusa oraz fiołkowego tła. Wino pełne dojrzałego owocu, dżemowo-likierowej nuty. Wypada kwasowo-smoliście, trochę przyciężkawo, w zbyt przejrzałych tonacjach. Ma gęstość, pylistość (niefiltrowane) i mocarną, nieco męczącą fakturę. Dobrze sparować je z cięższym jedzeniem, np. wieprzowiną mięsnym w grzybowych sosach.
Cena: ?

*** Chateau Pierre

(4-) Les Rotissants 2009, Domaine de la Perruche, AC Samur, Dolina Loary, Francja, 13.5%

Importer: Chateau Pierre
Wino od małego importera z Gliwic. Mieszkającego w Polsce Francuza, który nieco rozczarowany ofertą win francuskich na polskim rynku, zdecydował się na własny import. Stopniowo poszerza ofertę również o wina musujące. Proponowane tu Les Rotissants z Domaine de la Perruche (apelacja Samur) zjednuje podniebienie dobrą struktura i owocowością. W aromatach mamy wanilię, dojrzałą antonówkę, gruszkę, pigwę, dojrzały ananas. Wino bardzo naturalne, może nawet nieco staromodne, ale jest  dojrzałe i bezpieczne w piciu. Finisz korzenny (suszony rumianek, glina, pestki z jabłka).

*** Firma Marani 1915 elastycznie stara się uzupełniać swoje gruzińskie portfolio i ma nowe propozycje na polski rynek – zarówno w zakresie przystępnych, komercyjnych win jak i w bardziej ambitniejszych obszarach. Oto te nowości.

(4-) Kakheti, Marani, Kahetia, Gruzja,13%

Importer: Marani 1915
Wino w 100% wykonane z typowej gruzińskiej białej odmiany rkatsiteli. Wino macerowano i fermentowano na skórkach, co nadało mu typowego charakteru: nasycony ciemnosłomkowy kolor,  aromaty i smaki: przejrzałego jabłka i gruszki, suchych liści, kwiatów polnych, rumianku oraz białego pieprzu, ziaren słonecznika, pigwy i korzeni. Wino cechuje niska kwasowość, gładkość i miękkość przy jednoczesnym zachowaniu solidnej struktury i cielistości. Przystępne, dobrze nawiązujące do gruzińskich tradycji. Warto spróbować. Cena zachęca.
Cena: 25 zł

(3+) Pirosmani rose, Marani, Kahetia, Gruzja, 13%

Importer: Marani 1915
Półwytrawne, wykonane z saperavi. Kolor lekki i delikatny. Łagodne owocowe nuty poziomek, malin śmietany i jogurtu truskawkowego. W smaku delikatnie i owocowo. W ustach wypada lekko, bezpiecznie, z delikatną owocowością  i przyjemną kwasowością. Całość złagodzona delikatnym, resztkowym cukrem. Wino wypada świeżo, gładko i prosto. Wyrobionych konsumentów wina może nie specjalnie zaskoczy, ale początkujących może zachęcić.
Cena: 35 zł

(3) Alazani Valley Rose, Marani, Kahetia, Gruzja, 12,5%
Importer: Marani 1915
Półsłodkie, wykonane w oparciu o saperavi. Bardzo delikatny kolor. Dominują śmietankowo-landrynkowo -truskawkowe rejestry. Wino lekkie, w kompotowo-słodkawych rejestrach. Krągłe, miękkie i nieagresywne wino. Wolę wina różowe w wytrawnych wersjach i na mój gust przydałoby mu się więcej odświeżającej kwasowości, ale z drugiej strony – można temu winu wróżyć komercyjne sukcesy i powodzenie na imprezach typu „u cioci na imieninach”. Kto wie, może przy pomocy właśnie tego wina, uda się niektórym z Was zażegnać opory zatwardziałego niewieściego serca… Cena: 35 zł

(5-) Satrapezo Mtsvane 2010, Marani, Khetia, Gruzja, 13,5%
Importer: Marani 1915
Po wcześniejszym, podobnym winie z oferty – Satrapezo Rkatsiteli, przyszedł czas na inną odmianę. Rdzennie gruzińska mtsvane przyrządzona została na klasyczną gruzińską modłę – wino dojrzewające przez pół roku na skórkach, w glinianych amforach – kwewri. Wino ma słomkowy kolor i delikatną aromatyczną nutę siana, kwiatów polnych i ziół. Ma gęstość materii i solidny kościec. Dużo tu pestki, grapefruita, dojrzałej gruszki, owocowego suszu oraz akcentów waniliowego cukru i drewna. W smakach pojawiają się dodatkowo lekkie akcenty orzechowe, waniliowe oraz suszonych ziół. Wino dojrzewało również przez 5 miesięcy w nowych beczkach, co nieco „przykryło” surowy charakter kwewri (osobiście wolałbym słabszego użycia beczki lub krótszego w nich dojrzewania, albo wykorzystania beczek w drugim lub trzecim użyciu). Wydaje się, że czas będzie temu winu sprzyjał – skonsoliduje i wygładzi strukturę, zyska ono lepszą integrację. To połączenie tradycji i nowoczesności może się spodobać.
Cena: 110 zł

*** Adex Wina

(3) Merlot del Garda 2010, Azienda Agricola Pigno, Veneto, Włochy, 12%
Importer: Adex Wina
Jest to merlot lekki, kwasowo-wiśniowy i troszkę pestkowy. Wino zwyczajnie proste, sycące i owocowe. Klasyczny przykład butelki, która jest uzupełnieniem dań codziennej kuchni. Jedno z tych win, które się popija się przy grillu i podczas niezobowiązujących spotkań.
Cena: 29 zł

(4-) Valpolicella classico DOC 2010, Degani, Veneto, Włochy, 12.5%
Importer: Adex Wina
Smacznie, dość lekko i ciekawie wykonane wino. Dominują typowe aromaty owocowe – owoców leśnych (jagody, jeżyny, tarnina), wiśni, pestek, poza tym jest lekko pieprzne i smoliste. Sporo tu owocu, ale nie ma nachalności, wszędobylskiej przesady (typowej dla wielu współczesnych win). Ta „valpa” wypada młodo, lekko, prosto i zwyczajnie smacznie. Dobrze jest dać jej odetchnąć, przewietrzyć – przelać wcześniej do karafki. No i ta cena…
Cena: 27 zł

(3-) Ca` bussin Valpolicella 2009, Boscaini, DOC Valpolicella, Włochy, 12%
Importer: Adex Wina
Valpolicella w innych rejestrach. Złożona z corviny 30%, corvinone 40%, rondinelli 30%. Jest tu kompot z wiśni, pieczone mięso, zioła, i mieszanka owoców, ale całość wypada trochę blado, mniej stylowo, jest zagrane na troszkę zbyt cienkiej nucie. Nie do końca przekonujące. Brak mu odpowiedniego wypełnienia, szlachetności materii, balansu.
Cena: 41 zł

(4+) Rabel bianco 2011, Cagliero Langhe, Langhe DOC, Piemont, Włochy, 13.5%
Importer: Adex Wina
Białe, ciekawe wino z odmiany arneis. Jest żywe, kwasowe, dobrze napięte winnym nerwem. Wszystkie elementy wina bardzo sensownie i konsekwentnie poukładane. Z owoców jabłko, biała porzeczka, agrest i dobre podbicie cytrusowe. Przyjemna, szparagowo-jabłkowa faktura.
Finisz lekko ziołowy. Przyjemnie odświeżające. Może podobać się mineralność i przejrzystość tego wina, jędrny owoc, krzepka konstrukcja. Pije się naprawdę przyjemnie. Smaczne i apetyczne wino.
Cena: 49 zł

(4) Catarratto 2010, Pianadeicieli, IGT, Sicilia, 12.5%
Importer: Adex Wina
Wino z ciekawej, stosunkowo słabo znanej u nas sycylijskiej odmiany cataratto. Otrzymujemy tu gęste, soczyste, jabłkowo-gruszkowe wino, z mocnym podbicie ziołowym (estragon, tymianek). W smaku są też lekkie tonacje warzywne, suszone jabłka, gruszki. Wino o dojrzałym, pełnym i krągłym charakterze, jest on przy tym dobrze skontrowany kwasowością. Ciekawe wino, powinno świetnie sprawdzić się w kuchni – jego gęstość, tłustość i faktura świetnie je tam lokują. Dobra cena.
Cena: 37 zł


(4-) Gaglioppo 2010, Statti, IGT Calabria, Włochy, 13%

Importer: Adex Wina
Antyczna – mniej u nas znana, a przecież ciekawa – odmiana gaglioppo, dała tu wino o wyraźnym aroniowym charakterze, z mocno leśnym klimatem oraz kwaskowym tłem owoców dzikiej wiśni. Wino jest wyraziste, taniczne, ale zachowujące umiar i ogólnie niezbyt ciężki styl. Zachowuje jednak chropawość i surowość owocu. Sprawdzi się jako dobra kontra do grillowanych mięs i ciężkich sosów.
Cena: 39 zł

*** Prados

(3+) In Vino Erotico Blanc 2010, Vignerons de Cers Portiragnes, Coteaux du Libron, Langwedocja, Francja, 13.5%
Importer: Prados
Sympatyczne zestawienie sauvignon blanc, chardonnay, viognier. Dominują aromaty dojrzałej gruszki, pigwy, melona i słodko pachnących kwiatów. Wino rozwinięte, dość gęste, woskowe. W ustach dojrzałe, jabłkowo-grapefruitowe, z akcentem rumianku i lipy, z lekką pestkową goryczką. Proste, esencjonalne wino, krągłe, z lekką kwasowością, łatwe w piciu – jak znalazł do kurczaka duszonego w warzywach.
Cena: 38 zł

(3+) In Vino Erotico Rouge 2009, Vignerons de Cers Portiragnes, Coteaux du Libron, Langwedocja, Francja, 13.5%
Importer: Prados
Czerwony odpowiednik wina powyżej. Tu mamy do czynienia z kupażem syrah, merlot, cabernet sauvignon. Wino jest mocno owocowe, leśne z wyrazistym garbnikiem. W tle lekkie klimaty przyprawowe – suszona papryka, czerwony pieprz. Pije się.
Cena: 38 zł


(3 +) Pisuerga Tempranillo 2009, Bodegas Pisuerga , VdT Castilla y Leon, Hiszpania, 13%

Importer: Prados
Tempranillo. Wino w prostej owocowej manierze. Gładkie, owocowe, leśne. Podpalane grafitowo-żwirowe, z trochę wysuszającymi taninami, dobre do dań z grilla. Wino akuratne – ani agresywne ani zbyt „blade”. Poszukiwacze owocowych, pełnych, lekko beczkowych win będą zachwyceni. Przystępna cena i uczciwe wykonanie idą tu w parze.
Cena: 34 zł

(3+) Verdejo 2010, Vega Pisuerga, DO Rueada, Hiszpania, 13%
Importer: Prados
Dominują tu aromaty kwiatów, dojrzałej papierówki, ziaren słonecznika, ziół. Jest też lekko mleczny i melonowy rejestr. Delikatna, przyjemna kwasowość. Dość lekkie i niewymagające wino – zgrabne, nie przeciążone wysokim alkoholem. Pije się lekko, przyjemnie, nuty z asparagusa, zielonych liści, ziół, jabłka i polnych kwiatów oraz zielony pieprz w finale. Gładkie proste, przyjemne, bardzo wakacyjne wino.
Cena: 33 zł


(5+) Paderno 2007, Korenika & Moškon , Slovenska Istra, Primorska, Słowenia,14%

Importer: Prados
Długa maceracja gron z odmiany malvazija dała tu świetne efekty. Kolor głęboki, słomkowo-tombakowy. Bogactwo i intensywność aromatów: morele, gruszki, miód, kwiaty, konfitura pomarańczowa, rodzynki (lekka nuta w tle przywodząca na myśl botrytis). W ustach niebywale treściwe – akcent bardzo dojrzałej gruszki, brzoskwiń, syropu pigwowego, lipowego miodu oraz lekko żywicznego i korzennego tła. Bogactwo elementów spina w całość dobra, intensywna kwasowość. Wino zbalansowane, z długim finiszem. Jest złożone, bogate i sycące, do dłuższych kieliszkowych kontemplacji. Jeśli zbyt długo nurzacie się w winiarskich banałach, to wino może przemówić wam do sumienia.
Cena: 77 zł

*** MJA Distribution

(3) Feteasca Neagra 2009, Cramele Recas, Rumunia 14.5%

Importer: MJA Distribution
Feteasca neagra to klasyka rumuńska, jedna z najciekawszych odmian tego kraju. Tutaj otrzymujemy ją w wydaniu ofensywnym, mocnym. Dominują nuty drewniane, korzenne apteczne i trochę surowe. Kawa, pestki, żwir, całość domknięta alkoholową nutą.
Cena: 40 zł

(3-) Cocosul dintre Pinot Noir 2011, Caramele Recas, Viile Timisului, Rumunia, 13.5%
Importer: MJA Distribution
Półwytrawny pinot. Nie dla wszystkich będzie przekonujący. Leśny, mocno korzenny, alkoholowy i warzywny, są też maliny, czerwony pieprz i jeżyny. W sumie wino proste, owocowe, ale nierówne, bez balansu, z pustawym i alkoholowym finiszem.
Cena: ?


(3=) Castel Huniade 2011, Cramele Recas, Viile Timisului, Rumunia, 14%
Importer: MJA Distribution
Wino półwytrawne. Merlot w mariażu z feteasca neagra. Jak dla mnie, jest to mezalians. Wino generalnie prezentuje się w winiarskiej półnucie, nie ma wychyleń – ma być bezpiecznie w piciu, owocowo, nieskomplikowanie. Pewnie znajdzie zwolenników, ale podczas panelowej degustacji wypadło mocno kontrowersyjne.
Cena: ?

(3-) Chateau Roquefort Saint Martin 2007, AC Corbieres, Francja, 13,5%
Importer: MJA Distribution
Kupaż carignan, syrah, grenache i cinsault. Wino wykonane w nieco ospałych klimatach. Oprócz borówek, jeżyn, znajdziemy tu aromaty zwierzęce, rustykalne, nuty znoszonej skóry, ziemi, czarnego pieprzu i dobrze wypieczonego tosta. Lekko kwasowy finisz.
Cena: ?

(4-) Crnogorski Rose 2010, Plantaże, Czarnogóra, 13%
Importer: MJA Distribution
Przyjemne, czarnogórskie wydanie różowego wina. Klimaty panują tu zacne i takie, jak na przyjemne wino różowe przystało. Aromaty i smaki jeżynowo-malinowo-jagodowe plus truskawka i lody waniliowe. Wino jest kwasowe, smaczne, żwawe. Ma porządną, owocową strukturę. Widać tu dobry koncept na przyjemne wino do luźnego, niezobowiązującego popijania.
Cena: ?


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – całkiem niezłe, przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT