Vinisfera

Nowy cydr na polskim rynku

Na rynku pojawiła się kolejna edycja „cydru jabłkowego” produkowanego przez firmę Wini. Prowadzący ja Krzysztof Winnicki jest sadownikiem w trzecim pokoleniu, jak sam przyznaje – cydrami zainteresował się cztery lata temu. Po trzech latach amatorskiej produkcji i po namowie bliskiego grona znajomych zapadła decyzja, aby pojawić się na rynku oficjalnie.

Na rynku pojawiła się kolejna edycja „cydru jabłkowego” produkowanego przez firmę Wini. Prowadzący ja Krzysztof Winnicki jest sadownikiem w trzecim pokoleniu, jak sam przyznaje – cydrami zainteresował się cztery lata temu. Po trzech latach
amatorskiej produkcji i po namowie bliskiego grona znajomych zapadła decyzja, aby pojawić się na rynku oficjalnie. Z powodów prawnych produkcja musiała zostać przeniesiona do zaprzyjaźnionego winiarza, od którego wynajmowane sa zbiorniki na cydr.
Cydr powstaje własnych owoców dostępnych w gospodarstwie. Nastawy robione są tylko na świeżo wyciśniętym moszczu. Po fermentacji cydr leżakuje aby się
wyklarował i po okresie około 3-4 miesięcy jest pasteryzowany i filtrowany, na koniec jest dodawany cukier. Następnie cydr jest rozlewany do butelek. Fermentuje do końca, uzyskując około 5,5% alkoholu. Cały projekt dotyczący „Cydru jabłkowego” jest reliazają pomysłu Krzysztofa Winnickiego. Efekt jest uzyskany na podstawie prób, błędów, doświadczeń. Warto wspomnieć, że w tej chwili leżakuje też nastaw na cydr wytrawny (przeznaczony do kegów), w fazie dojrzewania jest też cydr lodowy.

WINI Krzysztof Winnicki
Dębe 41a
05-140 Serock

Profil na Facebooku – tutaj

(3+) Cydr Jabłkowy dry, WINI, Krzysztof Winnicki, Dębe, mazowieckie, Polska, 6%
Cydr zrobiony z odmian: boskop, kortland, idared. Pierwsze nuty aromatu rozpoznacie bez problemu – biała oranżada, landrynki, oranżadka w proszku. Poza tym pojawiają się nuty słodkiej mirabelki, brzoskwini. W ustach właściwie wytrawny, choć jest delikatnie „słodki” owocem, lekko landrynkowy. Ta w smaku zaakcentowana słodycz, nie jest bardzo męcząca, zaledwie łagodzi smak. Chciałoby się tu lepszej transparentności jabłkowego smaku, lepszej ekspresji owocu oraz więcej ekstraktu (materia jest nieco pustawa). Jest to niezobowiązujący, bardzo prosty i komercyjny cydr. Trzeba docenić starania rzemieślniczego cydrownika, ale na pewno jest tu parę rzeczy do poprawienia. Z pewnością warto byłoby poeksperymentować z innymi, rasowymi odmianami jabłek. No i warto też pomyśleć nad nazwą. „Cydr jabłkowy” to masło maślane.
Cena: ok. 28,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

ZapiszZapiszZapisz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT