Vinisfera

Posłuchaj słoweńskiego wykonania polskiej kolędy

Informacja prasowa /

Vogrsko, 07.12.2022 /

Polska kolęda „Wśród nocnej ciszy” została nagrana przez słoweńskich winiarzy. Mieszkający na stałe w Słowenii bloger, Damian Buraczewski, wraz z zaprzyjaźnionymi winiarzami przygotowali na te Święta muzyczną niespodziankę dla Polaków. Nagrania odbywały się w studio i winnicach w Słowenii. Premiera utworu odbędzie się w sobotę 10.12.2022 o godzinie 19.00 na portalu YouTube.com (@damianburaczewski1830) i Facebook profilu bloga SlovVine (https://www.facebook.com/slovvine).

Słowenia to nie tylko piękne krajobrazy Alp i ciepłe wody Adriatyku. Kraj jest także przepełniony muzyką. Wielu Słoweńców już od dziecka uczy się w szkołach i kółkach muzycznych śpiewu lub gry na instrumencie, popularne są też amatorskie orkiestry i chóry.

W mojej wsi mamy dwa chóry i orkiestrę dętą, która działa nieprzerwanie od 90 lat – mówi Damian. – Muzyka jest tu powszechna. Kilkakrotnie trafiłem na spontaniczne koncerty a’capella w wykonaniu amatorów, czy to w barze, czy w czasie pracy, np. winobrania.

Okazało się, że muzycznych talentów nie brakuje także wśród słoweńskich winiarzy. Tak narodził się pomysł, żeby przygotować tradycyjną polską kolędę. Plan od razu spodobał się Słoweńcom, jednak do zaaranżowania utworu potrzebna była pomoc profesjonalnego muzyka. Do projektu dołączył więc dyrygent orkiestry dętej z Nowej Gorycji, Nejc Kovačič.

Utwór został rozpisany na pięć instrumentów i sześć głosów. Kolędę zaśpiewano w dwóch językach. Pierwsza część jest po polsku, w drugiej możemy wysłuchać wersji słoweńskiej. Główny wokal przypadł Mojcy Štoka z winnicy Štoka. Mojca oprócz pracy w winnicy, zajmuje się także śpiewaniem, a jej utwory można usłyszeć w słoweńskich stacjach radiowych.

Rolę chóru wzięła na siebie rodzina Bric. Jej członkowie od wielu lat śpiewają w lokalnym chórze. Wszyscy z wyjątkiem młodego gospodarza, Žana. On z kolei zagrał na najpopularniejszym w Słowenii instrumencie muzycznym – harmonii diatonicznej. Jej charakterystyczny dźwięk dominuje we wszystkich ludowych pieśniach. Po instrument chętnie sięgają także lokalne zespoły popowe i rockowe.

Przy pianinie zasiadła Staša Berce, córka właścicieli winnicy Posestvo Berce. Polski bloger chwycił za gitarę klasyczną, a bracia z winnicy Moro odpowiadali za sekcję rytmiczną. Damjan Jakončič zagrał na gitarze basowej, a jego młodszy brat Jan, na perkusji. Jan odpowiadał także za nagrania i realizację dźwięku.

Muzycy mają nadzieję, że ich wykonanie spodoba się zarówno w Polsce jak i w Słowenii, i że ich rodacy będą w te Święta nucić polską kolędę.

W razie pytań i dodatkowych informacji prosimy o kontakt z Damianem Buraczewskim:
telefonicznie: +386 68 132 821
mailowo: info@dpb-consulting.eu

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT