Vinisfera

Poznajcie Ancymona!

Wino powstało z dwóch „siostrzanych” odmian solaris i solira. Trzeba zaznaczyć, że o ile solaris cieszy się sporym powodzeniem, o tyle solira nie jest szczególnie w Polsce znana. Ancymon fermentowany był na dzikich drożdżach, powstał bez dodatku siarczynów. Kontakt ze skórkami wynosił 15 dni.

Ładna nazwa dla nieoczywistego wina. Słowniki synonimów podpowiadają, że ancymon to: zbereźnik, figlarz, żartowniś, psotnik, drań, urwis, łotrzyk, nicpoń, wisus, obwieś, hultaj, łobuz, ladaco, łobuziak, łajdaczyna, łajdus, wesołek, urwipołeć, huncwot, łapserdak, swawolnik… Sporo w tych określeniach racji, bo z takim właśnie urwisem mamy tu do czynienia. To kolejne polskie wino o barwie bursztynowej, nowość w portfolio dolnośląskiej Winnicy L’Opera. Można uznać, że jest to kolejny dowód na to, że dłużej macerowane wina zyskują u nas na popularności. Nic dziwnego, polscy winiarze ciągle eksperymentują, szukają nowych wyzwań. 
Jeśli chodzi o użyte odmiany to nie kojarzę podobnego zestawienia. Wino powstało z dwóch „siostrzanych” odmian solaris i solira. Trzeba zaznaczyć, że o ile solaris cieszy się sporym powodzeniem, o tyle solira nie jest szczególnie w Polsce znana (o ile mi wiadomo tylko L’Opera ma ją w swoich uprawach). Ancymon fermentowany był na dzikich drożdżach, powstał bez dodatku siarczynów. Kontakt ze skórkami wynosił 15 dni. Powstało jedynie 531 butelek wina.

(4) Ancymon 2018, Winnica L’Opera, dolnośląskie, Polska, 13%
Wino o herbacianym kolorze ze sporą zawartością owocowej materii, przeplatającymi się w aromacie i smaku nutami suszonych moreli, pestek słonecznika, jabłkowych pestek, dojrzałych gruszek, czerwonej herbaty, oraz mieszanki ziół i orientalnych przypraw. W tle swoją muzykę gra nie najgorsza kwasowość (na moje podniebienie mogłaby być nieco wyższa) i dobrze zaakcentowana goryczka. Jest w nim trochę surowości, niepokornej chropowatości. To propozycja dla poszukiwaczy ciekawostek, nowych smaków. Przydałaby się tu nieco lepsza integracja, zespolenie poszczególnych elementów, ale miłośnicy mniej typowych klimatów, lekkich freaków odnajdą się w tej stylistyce bez problemu.
Cena: ok. 80,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT