Vinisfera

„Punkt G”

Oceniamy kilka butelek z Chorwacji z winiarni Galić. Ten winiarski projekt wystartował w 2005 roku, założył go Josip Galić. Winiarnia znajduje się w kontynentalnej części Chorwacji, w apelacji Kutjevo.

Oceniamy kilka butelek z Chorwacji z winiarni Galić. Ten winiarski projekt wystartował w 2005 roku, założył go Josip Galić. Winiarnia znajduje się w kontynentalnej części Chorwacji, w apelacji Kutjevo.


Fot. Galić

W posiadaniu Josipa jest 26 hektarów upraw (owoce są również dokupowane, z powierzchni ok. 30 ha). Winiarnia jest nowocześnie zaprojektowana i wyposażona. Produkcja wynosi około 300 tysięcy litrów. Najważniejszą odmianą jest graševina. Jedne z najbardziej rozpoznawalnych win tej winiarni to „G-točka” czyli „Punkt G”. Łatwo zapamiętać.
Dystrybutorem win Galić w Polsce jest Dolio Vini. Przyjrzyjmy się kilku butelkom.

 

(3+) G-točka bijelo 2015, Galić, Sławonia, Kutjevo, Chorwacja, 12,5%
Importer: Dolio Vini
Grasevina. Aromaty i smaki proste. Budowa transparentna, wino jest bardzo czytelne w przekazie z kieliszka. Dominują akcenty kwiatowe, jabłkowe, mirabelkowe oraz lekko ziołowe tło. Znajdziecie tu też troszkę zielonego jabłka, białej porzeczki, gruszek. Wino lekkie, niezobowiązujące.
Cena: 39,00 zł

(4+) Sauvignon blanc 2016, Galić, Kutjevo, Sławonia, Chorwacja, 12,5%
Importer: Dolio Vini
15 % wina przechodziło około 12. godzin maceracji ze skórkami. Wino ma przejrzysty, świeży charakter, jest lekko warzywne. Da się również wyczuć zielone liście, bez, mirabelki oraz jabłko i niedojrzałą gruszkę. W ustach świeże, wartkie, ale nie pokazujące „nowozelandzkich”, zielonkawo-agrestowych rejestrów. Za to jest tu sporo jabłkowych pestek, limonki oraz pora, liścia kafiru i zielonego pieprzu. Wypada stylowo, ma przyjemną, wyrazistą i dosadną materię, ale jako całość prezentuje się lekko.
Cena: 85,00 zł

(4+) Grasevina 2016, Galić, Kutjevo, Sławonia, Chorwacja, 12,5%
Importer: Dolio Vini
Żwawe i chrupkie wino. Zrobione na świeżej, jabłkowo-agrestowej nucie (plus biała porzeczka i miableki). Wypada lekko, kwasowo, odświeżająco i nowocześnie. Materia wina jest zdrowa, bardzo owocowa, mozna mówić że wino ma „szklisty” charakter, kryształową budowę. Jest też lekko ziołowe podbicie, nuta białego grejpfruta, białej porzeczki. Odświeżające, w tle lekko wyczuwalne siano, suszone kwiaty.
Cena: 66,00 zł


(4+) G-točka crno 2016, Galić, Kutjevo, Sławonia, Chorwacja, 13%

Importer: Dolio Vini
Cabernet sauvignon i merlot (50/50%). Czerwona wersja „punktu G” ma wyraziste aromaty i smaki. Dominują rejestry wiśni, jeżyn, pestek, papryki i ściółki. W ustach wypada treściwie, ma solidną, soczystą strukturę i dobrze zestrojone taniny. Nuty ziołowo-korzenne nadają mu fajnego „śródziemnomorskiego” charakteru (liść laurowy, rozmaryn, żywica, pieprz). Solidna robota. Aż nabiera się ochoty na dobrze zgrillowane, dymne ćevapčići
Cena: 44,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT