Vinisfera

Rekord Cavy

Rok 2007 był dla win Cava rokiem rekordowym. Sprzedaż win musujących Cava w Polsce wyniosła prawie 235 tysięcy butelek. To 18,1% wzrostu w stosunku do roku ubiegłego. Sprzedaż win Cava na świecie w roku 2007 wyniosła aż 224 miliony butelek.

R
ok 2007 był dla win Cava rokiem rekordowym. Sprzedaż win musujących Cava w Polsce wyniosła prawie 235 tysięcy butelek. To 18,1% wzrostu w stosunku do roku ubiegłego. Sprzedaż win Cava na świecie w roku 2007 wyniosła aż 224 miliony butelek.

18 lutego br. Consejo Regulador del Cava, oficjalny organ nadzorując proces produkcji win Cava i jednocześnie gwarant ich oryginalności i jakości, zaprezentował dane eksportowe i lokalne.
Na pierwszym miejscu, pod względem konsumpcji Cava w Europie, wciąż znajdują się Niemcy, gdzie sprzedaż wyniosła 41 milionów butelek. Wielka Brytania jest druga pod względem sprzedaży, z 5 % wzrostem w stosunku do roku 2006 i 32,7 milionami sprzedanych butelek Cava. Na 3. miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, gdzie sprzedano 14 milionów butelek, i tym samym zanotowano wzrost na poziomie 8,4 %. Na 4. miejscu znalazły się Belgia i Luksemburg ze sprzedażą sięgającą 6,2 miliona i 51% wzrostem. Francja – jeden z najtrudniejszych rynków dla Cava – odnotowała 25 % wzrost z 2,5 milionami sprzedanych butelek. Ta ilość plasuje Francję na 7. miejscu. Polska zajęła w rankingu 27. miejsce, z 18,1 % wzrostem i konsumpcją wynoszącą prawie 235 tysięcy butelek. Generalnie, w krajach europejskich, gdzie wyraźnie dostrzegalny jest trend picia droższych win Cava, odnotowano wzrost sprzedaży wynoszący 2,6%. Całkowita sprzedaż w krajach europejskich w 2007 roku wyniosła 126 milionów butelek. Stanowi to 56% całej światowej konsumpcji Cava. Z tego 75 % wypijanych jest w Unii Europejskiej, gdzie rocznie eksportuje się 94 miliony butelek Cava. Na hiszpańskim rynku, sprzedaż liczona w Euro wzrosła dzięki konsumentom pijącym droższe wina Cava. Ta tendencja spowodowała jednak spadek ilości sprzedanych butelek – ze 101 milionów w 2006 roku do 98 milionów w roku 2007. Światowa sprzedaż Cava pozostaje na stałym poziomie 224 milionów butelek.

Wina Cava powstają głównie w regionie Penedés, w Katalonii (Hiszpania). Wytwarzane są tradycyjną metodą drugiej fermentacji, która zachodzi już w butelce podczas dojrzewania, dzięki czemu możliwe jest naturalne tworzenie się bąbelków. Metoda ta zwana jest także szampańską (tożsama dla produkcji Champagne we Francji). Cava to „Wino Jakościowe Produkowane w Określonym Regionie Geograficznym”. To oficjalne rozwinięcie może być używane tylko w odniesieniu do win, które UE zaklasyfikowała do kategorii AOC (Appellation d’Origine Contrôlée) i IPR (Regulated Origin).
Obecnie w regionie Penedes współistnieje 266 wytwórni win Cava (bodegas), które oferują aż 1300 różnych win CAVA. Różnorodność ta to w dużej mierze zasługa niepowtarzalnej dla każdego rodzaju wina mieszanki powstałej z różnych odmian winogron (coupage) oraz skład mieszanki, którą uzupełnia się ubytek wina powstały po usunięciu osadu w trakcie II fermentacji (Dosage). Skład obu mieszanek jest tajemnicą każdego producenta win CAVA. Ilość cukru zawarta w dosage decyduje o charakterze wina – wytrawny, półwytrawny, półsłodki.

Różnorodność win CAVA jest ogromna, a bogactwo otrzymywanych smaków sprawia, że pasują one do wielu potraw. Tradycyjnie kojarzone z owocami morza, rybami, drobiem, a przede wszystkim z deserami, różne typy win CAVA wydobywają z dań najrozmaitsze smaki otwierając tym samym drogę do tworzenia nowoczesnychi zaskakujących kompozycji kulinarnych.

Produkcja
Roczna produkcja win CAVA wynosi 224 miliony butelek. Hiszpanie wypijają 98 milionów, a 126 milionów butelek idzie na eksport. Wzmianki literackie pokazują, że wino musujące produkowano w Katalonii od co najmniej XIV wieku, ale wino CAVA wyprodukowano dopiero w XIX wieku. Po raz pierwszy wyeksportowano je na początku XX wieku. Szybki rozwój eksportu przypadł na lata 70-te i wciąż wzrasta – CAVA staje się coraz bardziej popularna na całym świecie.

Region Penedés i odmiany winogron
To, co odróżnia CAVA od win musujących tworzonych w innych regionach świata – czyniąc je jedynymi w swoim rodzaju i nadając im niepowtarzalną tożsamość – to szczególny rodzaj gleby, ciepły klimat i oczywiście szczepy winogron, a także sposób, w jaki reagują na warunki właściwe dla regionu Penedés (40 km na południe od Barcelony – Katalonia, Hiszpania). Region położony jest na nizinie otoczonej górami i prawie w całości pokryty jest winnicami. Życie mieszkańców toczy się w małych wioskach skupionych wokół dwóch miast. Jedno z nich – Sant Sadurni d’Anoia – nazywane jest stolicą win CAVA, gdyż w gminie tej wytwarza się ich ponad 75%. Region Penedés jest wyjątkowy, ponieważ tylko tu winogrona tradycyjnie używane do produkcji CAVA rosną razem. Są to 3 odmiany białe: Macabeo, która daje winu owocowość, elegancję i harmonię, Xarel.lo wzbogacająca jego osobowość i strukturę i Parellada wnosząca od siebie aromat i świeżość. Tradycyjne odmiany winogron oferują producentom ogromny potencjał smakówi aromatów, dzięki czemu mogą oni wydobywać z win złożoność i głębię oraz charakterystyczne orzeźwienie. Podejmowane są także udane próby z innymi szczepami, takimi jak Pinot Noir i Chardonnay, dzięki którym możliwe jest wyrażenie unikalnego charakteru
hiszpańskiego terroir.
Co sprawia, że region Penedés jest tak dobry dla produkcji win CAVA?
Powodów jest wiele, ale najważniejsze z nich to klimat i topografia regionu. Temperatury są tu łagodne, średnio 12-14°C, a tutejsze winogrona dobrze rosną na różnych wysokościach. Opady deszczu ograniczają się do jesiennych i wiosennych burz, a niezbędna do wzrostu wilgoć dostarczana jest wraz z letnią rosą. Wieją tu łagodne nie niszczące owoców wiatry, a gruba warstwa gleb gliniastych i wapiennych dobrze zatrzymuje wodę.
W rejonie niższym (Bajo), położonym przy linii brzegowej, gdzie panuje gorący klimat, a gleba jest zarówno wapienna, jak i gliniasta, rośnie odmiana Xarel.lo, odporna na botrytis. W chłodniejszych, wyższych partiach (Medio), na które przypada 60% zbiorów, uprawiane są szczepy Macabeo i Parellada. W zasadzie wszystkie odmiany dobrze rosną na tej wysokości. Jednak stałe dążenie do doskonałości i do wydobywania z winogron różnych smaków skłania do eksperymentowania z różnymi wysokościami. Chardonnay i Pinot Noir mogą rosnąć wyżej (800 m), ale na stokach skierowanych na południe, gdzie nie są narażone na przymrozki. Winnice rozciągają się w Penedés od 200 do 800 m n.p.m. Pofalowany pagórkowaty krajobraz regionu obfituje w mikroklimaty, w których panują warunki odpowiednie dla uprawy różnych odmian winorośli. Wiele winnic ma południowo-wschodnie nachylenie, co sprzyja dojrzewaniu winogron.

Tradycja i pasja

W erze globalizacji i produkcji masowej, kiedy to produkty – podporządkowane idei przetrwania na rynku – pozbawione są ludzkiego wymiaru i indywidualności, zadziwiająco duża liczba winnic i winiarni CAVA pozostaje w rękach tych samych rodzin od pokoleń – w przypadku niektórych z nich tradycja produkcji wina sięga XVI wieku, a nawet wcześniej.

Sposób, w jaki rodziny opowiadają o winie, winobraniu, swych ostatnich przedsięwzięciach i przyszłości, świadczy o głębokiej pasji i odpowiedzialności, które są potężną siłą motywującą. Każdy producent wina, mały czy duży, pracuje z myślą o rozwoju, chce osiągać więcej, wprowadzać w życie idee zmierzające do udoskonalania wina CAVA. Innowacje dotyczą albo obecnej jakości, czyli tego, jak zachować tradycyjny charakter danej winiarni, albo opierają się na całkiem nowych pomysłach np. naukowych badaniach tego, co z daną odmianą winorośli można jeszcze zrobić w warunkach panujących w danej winnicy (terroir).

Proces produkcji CAVA

I etap metody szampańskiej => wino bazowe (fermentacja w kadziach)

Transport winogron z winnic.
Transport musi odbywać się szybko i ostrożnie, bo przekłada się to na jakość owoców. W bodedze winogrona poddawane są komputerowej analizie poziomu kwasowości, zawartości cukru, garbników.

Tłoczenie. Do produkcji wina wykorzystywany jest tylko sok z winogron (moszcz) najwyższej jakości, czyli ten pochodzący z pierwszego tłoczenia.

Pierwsza fermentacja.
Pierwsza fermentacja odbywa się w kadziach w kontrolowanej temperaturze 13-18 ºC.
 
Kupażowanie.
Z win pochodzących z różnych odmian winogron (a także z różnych winnic lub roczników) przygotowywana jest mieszanka stanowiąca o niepowtarzalności tworzonego wina Cava: zawartość alkoholu, klarowność, poziom słodyczy, kwasowość, smak, zapach. Mieszanka jest tajemnicą każdego producenta i wykonywana jest pod kontrolą enologów.
Filtrowanie
Proces czyszczenia eliminujący zmętnienia powstałe w procesie fermentacji.
 
Stabilizacja.
Przed drugą fermentacją wino stabilizuje się poprzez wychłodzenie.
 

II etap metody szampańskiej => wino musujące Cava (fermentacja w butelkach)

 Dodanie drożdży i cukru. Do wina bazowego dodawane są drożdże i cukier (z wyłączeniem Brut Nature) w celu wywołania drugiej fermentacji w butelce. Wino rozlewane jest do butelek zamykanych potem korkiem lub mocnym kapslem.
Dojrzewanie i druga fermentacja.
Butelki układa się poziomo w wielu warstwach w piwnicy, gdzie panuje temperatura 10-12°C sprzyjająca powolnej kilkumiesięcznej fermentacji – minimum 9 miesięcy. Wydzielający się w jej trakcie dwutlenek węgla rozpuszcza się w winie i sprawia, że wino pieni się po otwarciu butelki.
 
Obracanie butelek
W trakcie drugiej fermentacji w sposób naturalny tworzy się w winie osad, który należy usunąć. Butelki układa się na specjalnych stelażach i stopniowo doprowadza do pozycji „do góry nogami”, czyli szyjką w dół. Osad powoli zbiera się w szyjce butelki. Jeszcze niedawno manewrowanie butelkami odbywało się ręcznie – pracownik przez miesiąc codziennie przekręcał butelki o ćwierć obrotu.
 
Usuwanie osadu poprzez zamrożenie
Szyjkę butelki zamraża się poprzez zanurzenie w roztworze soli o temperaturze – 25°C Butelkę odkorkowuje się i usuwa się z niej kostkę zamrożonego osadu.
 
Dosage
Ubytek wina powstały po usunięciu osadu uzupełnia się tzw. dosage, którego dokładny skład jest tajemnicą każdego producenta win Cava. Ilość cukru zawarta w dosage decyduje o charakterze wina – wytrawny, półwytrawny, etc.:

Brut Nature – bez cukru

Extra Brut – do 6 g / 1 l

Brut – do 15 g / 1 l

Extra Seco – 12-20 g / 1 l

Seco – 17-35 g / 1 l

Semiseco – 33-50 g / 1 l

Dulce – ponad 50 g / 1 l

Czynności końcowe
Na koniec butelka jest korkowana, a korek owijany metalową oplotką. Dla ozdobyna szyjkę zakłada się metalową folię. Potem pozostaje już tylko umieszczanie etykiet i znaczków kontrolnych. 
 
**************************************************
Informacja prasowa:
Multi Communications Sp. z o.o.
ul. Wrotkowa 14, 02-553 Warszawa
tel.: +48 22 845 04 36, fax: +48 22 845 65 92
www.multipr.pl

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT