Vinisfera

Sarajishvili – unikalna seria rocznikowych destylatów

O Bracia i Siostry po piórze! Wy, komputerowi skrybowie, wierne psy plastikowych klawiatur, znacie ten ból, kiedy uporczywie patrzy się na sercowo pulsujący kursor na pustym ekranie, ale wbrew oczekiwaniom – krew tekstu nie chce spłynąć Wam spod palców? Powiadam wam – niedawno znowu tego doznałem.

O Bracia i Siostry po piórze! Wy, komputerowi skrybowie, wierne psy plastikowych klawiatur, znacie ten ból, kiedy uporczywie patrzy się na sercowo pulsujący kursor na pustym ekranie, ale wbrew oczekiwaniom – krew tekstu nie chce spłynąć Wam spod palców? Powiadam wam – niedawno znowu tego doznałem.
Stało się tak choć przecież nie mogłem narzekać na brak organoleptycznych bodźców i hedonistycznej podniety, które miały to moje pisanie sprowokować. Stały bowiem przede mną w małych buteleczkach rzeczy wyjątkowe – seria specjalnych rocznikowych destylatów gruzińskich od producenta Sarajishvili (pisałem o nim, np. tutaj). Za tę selekcję odpowiada master blender firmy – David Abzianidze.
Próbowałem więc, doceniałem i zachwycałem się. Jednak im bardziej zanurzałem nos w owe dobrodziejstwa, tym mniej miałem ochotę się rozpisywać. Kusiło coraz bardziej, żeby każdą rzecz zamknąć zwięźle, w cichym zachwycie, jednym, może dwoma zdaniami…
No dobra, uznałem jednak, że nie ma się co wygłupiać i że zwyczanie czytelnikom należy się solidny opis. Dzielę się więc z Wami wrażeniami z degustacji destylatów unikalnych. Szczęściarz ze mnie, bo nie są to rzeczy tanie. Jeśli jednak macie w kieszeni parę wolnych tysi i apetyt na wyjątkowe doznania – możecie śmiało wydać je na te gruzińskie rarytasy. Ich dystrybutorem w Polsce jest firma Marani 1915

(4+) VSOP black, Sarajishvili, Gruzja, 40%
Importer: Marani
Zaczynam od propozycji spoza głównej „rocznikowej” listy. Jest to specjalna edycja VSOP, zabutelkowana „na czarno”. Wiek destylatów składający się na całościową kompozycję to 7-12 lat. Dominują tu aromaty tytoniu, kakao, ściółki, miodu, orzechów i biszkoptowego ciasta. W ustach wypada treściwie, ale niezbyt ciężko. Są rodzynki, skórki z orzechów włoskich, opadłe liście, mleczna czekolada. Styl słodkawy, karmelowy, pełen nut miodu, wafli i toffi oraz lekko aptecznych.
Cena: 170 zł

(5-) Vintage 1973, Sarajishvili, Gruzja, 40%
Importer: Marani
Bazą było tu wino z kachetyjskiej odmiany rkatsiteli. Prezentuje się zgrabnie dojrzale i wiekowo. Z kieliszka pomału i statecznie ujawnia się nuta dymna, karmelowo-nugatowa, jest też skórka pomarańczowa, suszone morele, curry, orzechy włoskie. Aromaty i smaki są tu ładnie wyciszone, miękkie, dojrzałe, „słodkie”. Brandy jest gładka, ale też taniczna. Finisz jest korzenny, lekko pikantny. Całość wypada atrakcyjnie i elegancko – jest dobrze wyważona, krągła.
Cena: 3100 zł

(5+) Vintage 1968, Sarajishvili, Gruzja, 40%
Importer: Marani
Kolor miodowo-herbaciany, dość lekki. Aromaty atrakcyjne, zachęcające: łagodne, miękkie – miód spadziowy, suszone jabłko, skórki z moreli i skorupek orzechów laskowych. W ustach wyraziste, pełne soczystości, smaki są delikatne i wyważone. Wyczuwalna herbata, karmel z solą, akcenty miodowe, kolonialne przyprawy, cynamon, zielone łupiny orzechów włoskich. Wybrzmiewa łagodnie karmelową dymnością, delikatną pestkowością, wanilią, łupinkami orzechów i rodzynkami.
Cena: 4500 zł

(6-) Vintage 1957, Sarajishvili, Gruzja, 40%
Importer: Marani
Bazą tego destylatu było wino z imeretyjskich odmian winorośli – tsitska i tsolikauri. Kolor jest delikatnie bursztynowy. Aromaty ułożone na łagodnych, elegancko wyciszonych nutach czerwonej herbaty, wodorostów, ziół, mokrych kamieni, nalewki na bursztynie, świeżo wypieczonego keksu, świeżego tytoniu. W ustach wypada z początku niepozornie, by po chwili rozlać się piękną korzenno-miodową falą po podniebieniu. Jest to brandy eleganckie, wybornie złożone, stopniowo uwalniające swój potencjał i bardzo długi, rozłożysty finisz – lekko goryczkowy, pieprzny, słonawy, torfowy, z nutą suszonych bananów, kondyzowanych skórek z mandarynki. Po prostu, palce lizać.
Cena: 6300 zł

(5) Vintage 1955, Sarajishvili, Gruzja, 40%
Importer: Marani
Wydaje się, że z tego rocznikowego zestawu jest najmocniejsze, z alkoholowym słodko-pikantnym uderzeniem w nosie i w ustach (mimo, że zawartość alkoholu jest taka sama jak w innych). Pojawiają się nuty z bardziej wybujałym akcentem drewniano-warzywnym, przyprawowym. Jest to brandy zdefiniowana przez korzenne, wyraziste i intensywne smaki. Jest miód, orzechy, nalewka pigwowa, wanilia, pieprz, kardamon, ziarna gorczycy. Finisz długi, pikantny, ale lekko alkoholowy, można rzec – jest to styl bardziej postawny, atrakcyjny lecz bardziej jednoznacznie wypadający w interpretacji niż superfinezyjny. Warto tę `55 długo porozkminiać w kieliszku.
Cena: 7200 zł

(5+) Vintage 1945, Sarajishvili, Gruzja, 40%
Importer: Marani
Trzonem stało się wino z kachetyjskiej odmiany rkatsiteli. W kolorze brandy jest złocisto-herbaciana. Aromaty wyraziste, gęste, owocowe, delikatnie słodkie. W aromatach i smakach jest bogato, wyczuwalne są: konfitura z pomarańczy i pigwowca, nalewka na bursztnie i mniszku lekarskim, tytoń, karmel, mleczna czekolada, różne rodzaje miodu, świeżo wypieczonego ciasta, suszonych kwiatów, rodzynek, skórki chleba. Jest to brandy miękka, słodka, owocowo-korzenna, delikatnie smużąca po podniebieniu, gładka i na swój sposób „tłusta”. Wybrzmiewa długo, błogo i słodko – propolisem, rodzynkami, akcentami curry. Świetny balans.
Cena: 9000 zł

No i wreszcie – wisienka na torcie czyli ” sto butelek na stulecie niepodległości!” – wyjątkowy blend stworzony na rocznicę odzyskania suwerenności Gruzji. Jest godnie i stylowo. Superelegancka butelka prezentująca sie niczym flakon najszlachetniejszych winiakowych „perfum”, na których elektryzujący skład złożyły się najwytworniejsze, najlepsze destylaty z rezerw Sarajishvili (a są tu destylaty i stuletnie…). Jak wypada ta kompozycja?

(6-) Independence, Sarajishvili, Gruzja, 40%
Importer: Marani
Och, duża klasa! Brandy wyrafinowane, bardzo delikatne, ma wyważone i eleganckie aromaty. Jest trochę leśne, tytoniowo-wrzosowe, dymne, pełne nut kolonialnych przypraw, korzeni, starych mebli. W ustach wyważone, wyrafinowane, delikatne i korzenne. Ładnie rozwija się na podniebieniu, wypada elegancko i klasycznie – nie ma tu żadnej przesady, nadmiaru – czy to słodyczy czy beczkowego drewna. Jest znoszona skóra, jesienne liście, pestki, ściółka, tytoń, lukrecja, słonawo-torfowe i dymne nuty. Świetny styl – jest to piękna, w pełni zasłużona „wolnościowa” brandy…
Cena: 10800 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT