Vinisfera

Spotkanie z ministrem

7 maja 2008 r odbyło się w Warszawie spotkanie przedstawicieli polskich winiarzy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim. Czy przyniesie ono pożądany efekt?


7 maja 2008 r odbyło się w Warszawie spotkanie przedstawicieli polskich winiarzy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim.
Z ramienia Polskiego Instytutu Winorośli i Wina uczestniczyli w nim: Roman Myśliwiec, Wiktor Bruszewski i Wojciech Bosak. Stowarzyszenia winiarskie reprezentowali: Roman Grad, Przemysław Karwowski, Marcin Moszkowicz (Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie) oraz Jan Lubera (Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia). W spotkaniu aktywny udział wziął także Wiceminister Skarbu Jan Bury.

Postępy w pracach legislacyjnych prawa winiarskiego zreferował Naczelnik Wydziału Wina i Napojów Spirytusowych w Departamencie Rynku Rolnego Krzysztof Potocki. W trakcie spotkania przedstawiono problemy winiarzy,
ze szczególnym naciskiem na tworzenie warunków prawnych do podjęcia produkcji i sprzedaży wina. Głównym tematem dyskusji były planowane zmiany w art. 17 ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Omawiano również możliwości finansowania z funduszy UE powstających nowych winnic oraz legalności stosowania nowoczesnych preparatów w ochronie winorośli.
Minister Sawicki przyznał, że to dzięki zorganizowanemu przez Polski Instytut Winorośli i Wina spotkaniu poznał bliżej temat. Dał zielone światło dla oczekiwanych przez polskich winiarzy zmian w polskim prawie i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby wszystkie problemy zostały rozwiązane w jak najkrótszym czasie. Ma również pomóc w koniecznych uzgodnieniach z ministerstwami finansów i zdrowia. Pozostaje wierzyć, że tym razem obietnice zostaną spełnione. Instytut i stowarzyszenia winiarskie chcą  nadal w aktywny sposób uczestniczyć w tworzeniu przyjaznego dla winiarzy prawa, dlatego w najbliższym czasie planują kolejne, tym razem robocze, spotkania w ministerstwie.

Vinisfera na bieżąco będzie o tych spotkaniach informować.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie Nowiny24

źródło: Polski Instytut Winorośli i Wina

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT