To trzeba zobaczyć
A gdyby tak rzucić wszystko i wyruszyć na rowerową wycieczkę szlakiem dolnośląskich winnic? Trzebnicki Szlak Winnic to wyjątkowy projekt enoturystyczny, stworzony z myślą o promocji winiarstwa i ukazaniu piękna malowniczych wzniesień ciągnących się na długości około 60 km na Dolnym Śląsku nieopodal Trzebnicy. To także próba uchwycenia wspólnych cech lokalnych produktów tego regionu. Na szlaku odpoczniecie wśród winorośli, poznacie miejscowych winiarzy, zrobicie sobie zdjęcie na polu lawendy czy zaprzyjaźnicie się z alpakami. Lokalni rzemieślnicy produkujący wina, soki owocowe i piwa chętnie zaproszą Was w swoje progi.
Stworzyliśmy cztery trasy dla entuzjastów wina, przyrody, historii i aktywnego wypoczynku, które dedykowane są przede wszystkim rowerzystom, ale można je przemierzać również samochodem lub innym środkiem transportu. Większość propozycji rozpoczyna się od podróży kolejami dolnośląskimi. A tych, którzy lubią chodzić swoimi drogami zachęcamy do tworzenia autorskich tras.
Unikalny mikroklimat Wzgórz Trzebnickich, charakteryzujący się łagodnymi zboczami, długim okresem wegetacyjnym oraz glebami lessowymi, sprzyja uprawie winorośli. Nic więc dziwnego, że historia winiarstwa na tych terenach sięga średniowiecza – pierwsze wzmianki o lokalnych winnicach pojawiają się w dokumentach z XIII wieku, kiedy to Cystersi z klasztoru w Trzebnicy zaczęli uprawiać winorośl. Świadectwem tej historii jest również “Winna Góra”, niewielki szczyt w Trzebnicy, który niegdyś porastały winorośle dostarczające wino na dwór Henryka Brodatego i jego żony św. Jadwigi Śląskiej.

Współcześnie Wzgórza Trzebnickie są domem dla kilkudziesięciu winnic, które powstały na początku XXI wieku. Białe wina produkowane w tym regionie wyróżniają się elegancką, żywą kwasowością i mineralnością, natomiast czerwone charakteryzują się dużą koncentracją owocowych aromatów. Więcej o swoich rzemieślniczych produktach chętnie opowiedzą sami winiarze.
Podczas wycieczki po Trzebnickim Szlaku Winnic, warto również zwrócić uwagę na lokalne atrakcje turystyczne takie jak Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, malownicze wioski, wąwóz lessowy i urokliwe punkty widokowe. Czy to z wiatrem we włosach na jednośladzie, czy w rytmie slow na piechotę lub wygodnie samochodem – wycieczka po szlaku staje się niezapomnianym przeżyciem, łączącym w sobie walory krajobrazowe, kulturalne i winiarskie.
Czy jesteś gotowy na tę niezwykłą przygodę? Wsiadaj na rower i odkrywaj uroki Trzebnickiego Szlaku Winnic. Pamiętaj, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo używając kasku oraz stosując się do przepisów ruchu drogowego. Pomóż nam rozwijać szlak zostawiając swoją opinię w mediach społecznościowych. Na naszym facebooku i instagramie znajdziesz bieżące aktualizacje trasy.
Trasy rowerowe:
Trasa A: Trzebnica – Wrocław przez Węgrzynów, Mienia, Piotrkowiczki
Długość: 25,2 km
Czas przejazdu: 1 godzina 14 minut
Nawierzchnia: Asfalt z odcinkami dróg gruntowych
Trasa A rozpoczyna się na dworcu PKP w Trzebnicy. Polecamy zacząć od zwiedzania Bazyliki i sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy oraz spaceru na “Winną Górę”. Następnie w drogę do Winnicy L’ Opera w Węgrzynowie, a później do Winnicy Jadwiga, położonej między Mieniami a Piotrkowiczkami. W bliskim sąsiedztwie znajduje się również Winnica Materia. Trasa kończy się we Wrocławiu, oferując malownicze widoki.
Trasa B: Trzebnica – Brochocin Trzebnicki przez Cielętniki, Głuchów Dolny
Długość: 25,5 km
Czas przejazdu: 1 godzina 26 minut
Nawierzchnia: Asfalt z krótkimi odcinkami dróg polnych
Trasa B startuje na dworcu PKP w Trzebnicy i kieruje się do Winnicy Michlewicz w Cielętnikach. Kolejnym przystankiem jest Winnica Malicki w Głuchowie Dolnym. Następnie trasa prowadzi do Winnicy Trzebnickiej w Brochocinie Trzebnickim, gdzie warto zatrzymać się na dłużej i cieszyć się pięknem okolicznych krajobrazów. Trasa kończy się na przystanku PKP w Brochocinie.
Trasa C: Siedlec – Trzebnica przez Boleścin, Krakowiany
Długość: 20,5 km
Czas przejazdu: 1 godzina 11 minut
Nawierzchnia: Asfalt na całej trasie
Trasa C zaczyna się na dworcu PKP w Siedlcu i prowadzi do Winnicy Spokojnej w Boleścinie, gdzie można spróbować win w harmonii z naturą. Następnie trasa kieruje do Winnicy Moderny w Krakowianach, skąd bardzo blisko jest do robiącego wrażenie wąwozu lessowego w Zaprężynie. Kolejnym przystankiem jest Winnica Malicki, a trasa kończy się na dworcu PKP w Trzebnicy gdzie przed pociągiem można zwiedzić jeszcze zabytkowe miasto.

Trasa D: Najdłuższa trasa – Wrocław przez Piotrkowiczki, Węgrzynów, Cielętniki, Krakowiany, Boleścin – Wrocław.
Długość: 64,2 km
Czas przejazdu: 3 godziny 26 minut
Nawierzchnia: Asfalt na całej trasie
Trasa D rozpoczyna się ze skrzyżowania Kamieńskiego/Bałtycka/Żmigrodzka we Wrocławiu. Pierwszym przystankiem jest Winnica Materia między Piotrkowiczkami a Mienicami, zaraz obok znajduje się Winnica Jadwiga. Następnie trasa prowadzi do Winnicy L’Opera pod Węgrzynowem. Kolejnym przystankiem jest Winnica Michlewicz w Cielętnikach. Trasa kontynuuje do Winnicy Moderny w Krakowianach i Winnicy Spokojnej w Boleścinie. Trasa kończy się powrotem do Wrocławia, oferując najdłuższą i najbardziej urozmaiconą trasę na szlaku.
Każda z tych tras oferuje niepowtarzalne doświadczenia, łącząc piękno Wzgórz Trzebnickich z degustacją wyjątkowych lokalnych win. Zachęcamy do odkrywania i cieszenia się urokiem Trzebnickiego Szlaku Winnic.

Winnica Moderna powstała w 2015 roku w Krakowianach i zajmuje 3,1 ha. Twarzą marki jest Nestor Kościański, zakochany w rieslingu, a prywatnie w dobrych lagerach i rockowej muzyce. Na etykietach znajdziecie budynki z Wrocławia i okolic, reprezentujące modernistyczną architekturę. Odwiedziny i oprowadzanie po winnicy z degustacją możliwe są po wcześniejszym umówieniu się. W sezonie raz w miesiącu otwiera się tutaj pop-upowa restauracja „Żar Wino”. Możecie spróbować win m.in. ze szczepów: riesling, johanniter, pinot gris, pinot noir, chardonnay, cabernet cortis.
Adres: Krakowiany, 55-095 Długołęka
tel. 502 337 570
https://www.winnicamoderna.pl/
zwiedzanie, degustacja, zakup
Winnica L’Opera przybyła można rzec z ziemi włoskiej do Polski… W 2014 roku Irmina Szpak oraz Maurizio Sacconi przyjechali z Włoch i posadzili winorośle pod Węgrzynowem. Dziś winnica zajmuje powierzchnię 2 ha i oferuje trunki m.in. ze szczepów: chardonnay, bronner, cabernet cortis, cabernet cantor, baron, solaris, helios, solira. Nazwy etykiet, takie jak „Halka” czy „Triada” nawiązują do muzyki. Logo Winnicy L’Opera przedstawia „partyturę”, której poszczególne linie naśladują załamania wzgórz tego terenu.
Adres: Milicka 19/2, 55-100 Trzebnica
tel. 697 036 868
https://www.winnicalopera.pl/
zwiedzanie, zakup
Winnica Trzebnicka została założona w 2020 roku przez Paulę i Korneliusza w Brochocinie Trzebnickim i obecnie zajmuje 3 ha. Posadzone są tutaj m.in. odmiany winogron takie jak pinot noir, zweigelt, chardonnay, riesling, solaris, souvignier gris. Winnica zasłynęła zwłaszcza z dobrze ocenianych przez krytyków czerwieni. Produkcję wina można podglądać w Zawoni, 12 km dalej, gdzie zlokalizowana jest winiarnia. Odwiedziny i degustacje możliwe są po wcześniejszym umówieniu.
Adres: Nowa 20 55-100 Zawonia
https://www.facebook.com/winnicatrzebnicka/
tel. 781 188 867
zwiedzanie, zakup, degustacja
Winnica Spokojna to rodzinna winnica założona w 2011 roku przez Iwonę i Zbyszka w Boleścinie. Powstała z pasji jako amatorska winniczka za domem, a później stała się większym projektem. Pod intrygującymi nazwami etykiet, takimi jak „Słodki Lis” czy „Aroma White”, znajdziecie niskointerwencyjne wina m.in. ze szczepów: solaris, johanniter, chardonnay, pinot blanc, a wśród czerwieni dornfelder czy regent. Odwiedziny i degustacje możliwe są po wcześniejszym umówieniu.
Adres: Boleścin 74, 55-100 Trzebnica
tel. 698 475 508
https://www.facebook.com/p/Winnica-Spokojna-w-Bole%C5%9Bcinie-ko%C5%82o-Trzebnicy-100069808906252/
zwiedzanie, zakup, degustacja
Winnica Jadwiga to projekt, któremu przewodzi Marek Janiak, ale w produkcję wina, sprzedaż i projektowanie etykiet zaangażowana jest cała rodzina. Pole uprawne mieści się w Mienicach, ale winiarnia, sklep i dom gospodarzy zlokalizowane są w Ozorowicach. W uprawie znajdują się m.in. regent, rondo, cabernet cortis, solaris, johanniter, muscaris. Nazwa winnicy nawiązuje do patronki tej ziemi, Św. Jadwigi Śląskiej. Logo winnicy bazuje na kształcie mitry książęcej, a widoczne drapieżne ptaki to sokoły, które są wizualizacją zainteresowań winiarza – sokolnictwem. Odwiedziny i degustacje możliwe są po wcześniejszym umówieniu.
Adres: Jodłowa 73, 55-114 Ozorowice
tel. 514 061 069
https://winnicajadwiga.pl/
zwiedzanie, zakup, degustacja
Winnica Materia to minimalizm w procesie produkcji i dbałość o detale. Jednym hektarem winorośli w Piotrkowiczkach opiekują się Karolina i Jakub Śledź. Winnicę założyli w 2021 roku. Znajdziecie tutaj m.in. wina ze szczepów johanniter i regent, ale także fascynujące trunki z rzadko spotykanych odmian: sauvignac i donauveltliner. W efekcie tworzą wina aromatyczne, o złożonym smaku, ale subtelne w odbiorze. Odwiedziny i degustacje możliwe są po wcześniejszym umówieniu.
Adres: ul. Spacerowa, Piotrkowiczki (https://maps.app.goo.gl/xUzKF2CXNQ4i92Fy6)
tel. +48 798 755 573
https://winnicamateria.pl/
zwiedzanie, zakup, degustacja
Winnica Michlewicz znajduje się w Cielętnikach. Kasia i Michał, właściciele winnicy, chcąc propagować winiarstwo w Polsce, postawili na uprawę szlachetnych odmian Vitis vinifera, które świetnie się przyjęły i odwdzięczają się wspaniałymi winami. W swojej uprawie mają takie szczepy jak pinot noir, zweigelt, dornfelder, chardonnay, riesling i jedyną hybrydę – souvignier gris. Górka w winnicy to wspaniałe miejsce widokowe na odpoczynek, a w sezonie odbywają się tu koncerty i pikniki. Odwiedziny i degustacje możliwe są po wcześniejszym umówieniu.
Adres: Cielętniki 14, 55-106 Cielętniki
tel. 881 301 402
https://winnicamichlewicz.pl/
zakup, degustacja, nocleg
Winnica Malicki powstała w 2020 roku i ma powierzchnię 1,25 hektara. Mieści się w Głuchowie Dolnym. Winnicę założyło małżeństwo Ewa i Daniel Maliccy, realizując wieloletnie marzenia Daniela, stopniowo zdobywaną wiedzę oraz rozłożone na etapy działania dążące do osiągnięcia upragnionego celu. Winiarze zachęcają szczególnie do podziwiania zachodów słońca na winnicy wśród dojrzewających krzewów ze szczepów pinot noir, riesling, pinot gris i gewurztraminer. Odwiedziny i degustacje możliwe są po wcześniejszym umówieniu.
Adres: 74PF+FC, 55-106 Głuchów Dolny
tel. 605 130 296
http://www.winnicamalicki.pl/
zwiedzanie, zakup, degustacja