Vinisfera

Urodziny rieslinga!

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, Riesling, obchodzi 13 marca 2020 swoje 585.urodziny.

Informacja prasowa Niemieckiego Instytutu Wina

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, Riesling, obchodzi 13 marca 2020 swoje 585.urodziny. To właśnie w tym dniu, w 1435 w roku, po raz pierwszy w dokumencie wymieniona została ta odmiana winogron.

13 marca 1435 roku Klaus Kleinfisch, administrator hrabiego Johanna IV z Katzenelnbogen, zakupił sześć sadzonek „Riesslingen”, które miał posadzić w winnicy w Rüsselsheim, (miasto położone niedaleko Frankfurtu, w którym obecnie produkowane są samochody Opla). W dokumencie sprzedaży po raz pierwszy w historii pojawia się słowo „Riesling”. Oryginalny dokument brzmiał:  „Item 22 ß umb seczreben rießlingen in die wingarten” – zakup 6 sadzonek rieslinga za cenę wynoszącą 22 szylingi. Dlatego obecnie zakłada się, że 13 marca to dzień urodzin Rieslinga.

Aktualnie Riesling uprawiany jest we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech. W niemieckich winnicach na powierzchni ponad 23.960 hektarów rodzi się 50 procent wszystkich winogron tej odmiany na Ziemi. Palatynat, Mozela i Badenia są trzema największymi na świecie regionami upraw Rieslinga, odpowiednio na powierzchni 5.865, 5.446 i 5.389 ha.

(red.)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT