Wtorek, 21 Września, 2021     ostatnia aktualizacja 17-09-2021
 
Winnica św. Jakuba
 
2017-12-01

Winnica została założona przez dominikanów w Sandomierzu, niedługo po erygowaniu tutejszego klasztoru św. Jakuba, czyli po 1226 r. Zakonnicy przybyli z Rzymu, dlatego model włoskich winnic był dla nich odniesieniem. Była to pierwsza winnica w Ziemi Sandomierskiej, która następnie zapoczątkowała w tym regionie rozkwit uprawy winorośli. Dominikańska winnica uzyskała w 1238 roku certyfikat książęcy na produkcjeę i sprzedaż wina w całej Europie. Komercyjną działalność prowadzono do połowy XVII wieku. Kasata sandomierskiego klasztoru dominikanów w 1864 r. zakończyła jej istnienie.
W 2001 r. dominikanie powrócili do Sandomierza, co przyczyniło się do reaktywacji winnicy w 2012 r. Swojaą działalnością pragnie nawiązać do najlepszych tradycji z dawnej świetności.
Obecnie w winnicy proponuje się oprowadzenia połączone z degustacją win produkowanych z własnych zbiorów. Ponieważ jest to ciągle etap dochodzenia do pełnych zdolności produkcyjnych zatem wino można degustować na miejscu w kawiarence lub po specjalnym umówieniu w piwnicy romańskiej dawnego klasztoru. W kolejnych latach winnica będzie oferowała specjalne serie win białych, różowych i czerwonych. Winnica św. Jakuba aktywnie współtworzy Sandomierski szlak winiarski we współpracy z Sandomierskim Stowarzyszeniem Winiarzy.

Kontakt:

Winnica św. Jakuba
ul. Staromiejska 3
27-600 Sandomierz

Dyrektor: o. Maciej Kosiec OP
tel: 728 471 708
mail: degustacje@winnicaswjakuba.pl