Vinisfera

Wielki sukces 8. edycji “Borsa Vini Italiani” w Warszawie. Włochy wiodącym dostawcą wina do Polski

Artykuł promocyjny

Podczas 8. edycji “Borsa Vini Italiani”, zorganizowanej przez ICE Italian Trade Agency w Warszawie, 32 firmy z różnych włoskich regionów miały okazję zaprezentować swoją ofertę polskim i litewskim importerom. Wydarzenie było również okazją do podsumowania wzajemnych relacji handlowych między Polską i Włochami, w szczególności jeśli chodzi o sektor winiarski. Wydarzenie uświetniła obecność ambasadora Włoch w Polsce, Aldo Amatiego. “Borsa Vini Italiani, wydarzenie, które powróciło do kalendarza po dwóch latach pandemii, potwierdza silne zainteresowanie Polaków włoskim winem. Potencjał rozwoju tego sektora w Polsce jest znaczący, a obecność polskich importerów jest bardzo pozytywnym sygnałem. Mimo obiektywnych trudności związanych z koniunkturą i czynnikami makroekonomicznymi znakomite włoskie winnice rosną w siłę na polskim rynku, równolegle ze wzrostem dochodów polskich rodzin” stwierdził Amati po zakończeniu warsztatów degustacji wina w ciemności, poprowadzonych przez dziennikarza Macieja Nowickiego i sommelierkę Claudię Marinelli.
Sytuację sektora winiarskiego szczegółowo podsumował dyrektor ICE w Warszawie, Paolo Lemma: “Eksport wina o łącznej wartości 96 mln euro (wzrost o 16% względem zeszłego roku) sytuuje Włochy na pierwszym miejscu pod względem eksportu wina do Polski. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy (41 mln euro), a na trzecim Francja (39 mln euro). 26,9% wolumenu importu wina do Polski pochodzi z Włoch, Polska z kolei zajmuje 16. miejsce w rankingu eksportu włoskiego wina. Włochy są liderem w ilości eksportowanego wina do Polski (342 tys. hektolitrów); za nimi plasują się Niemcy (197 tys. hektolitrów), Hiszpania, USA, Portugalia i Francja”.

(fot. ICE)

Ciekawy trend pokazuje analiza danych dotyczących spożycia wina w Polsce (5,9l na 1 mieszkańca). Wydatki na wino wzrosły i obejmują 8 procent wszystkich wydatków na alkohole, plasując się na trzecim miejscu na rynku zdominowanym przez piwo (50%, spadek względem zeszłego roku) i wódkę (35%, spadek względem zeszłego roku). Najpopularniejsze włoskie wina w Polsce to: Prosecco, Primitivo, Pinot Grigio i Chianti. Polacy coraz częściej sięgają po wina białe, wśród których prym wiedzie Prosecco oraz po włoskie szprycery (obecnie na rynku najbardziej popularny jest wariant Aperol Spritz). “Te dane pozwalają patrzeć z nadzieją na przyszłość tego sektora”, tłumaczy dyrektor ICE Paolo Lemma “ponieważ spożycie wina na 1 mieszkańca jest na stosunkowo niskim poziomie, a oferta enogastronomiczna w Polsce z roku na rok jest coraz szersza. Dobra rada dla eksporterów: warto zaangażować importerów do Polski w promocję i wprowadzanie na rynek nowych win. Główne wyzwanie, które stoi przed nami to wzrost cen produkcji win włoskich, a co za tym idzie, wzrost kosztów eksportu. Trudno jest dziś przewidzieć, jak zareaguje na to rynek w Polsce, który aktualnie boryka się z dużą inflacją”.

(fot. ICE)

Oto 32 firmy pochodzące z 12 różnych regionów Włoch, które wzięły udział w tegorocznej edycji “Borsa Vini Italiani” w Warszawie: AQuercia, Agricole Gussalli Beretta, Alessandro di Camporeale, Bartali, Bosio Family Estates, Cantina Bosco, Cantina Villa Colle, Cascina Vengore, Colacino Wines, Distilleria Jannamico, Donvitantonio, Fattoria Il Muro, Federtrade Scarl, Grillo Iole, I Feudi di Romans, Il Drago e la Fornace Group, Il Palazzo, Inverso, IVAL, Livio Bruni-Ambre, Mossi 1558, Podere Colle Castagno, Poderi Moretti, Savian Biowinemaker, Scuderia Italia, Tenuta Canto Alla Moraia, Tenuta di Trinoro & Passopisciaro, Tenuta Patruno Perniola, Tenuta San Jacopo, Villa De Varda, Villa Trasqua, Wine Generations-Italian Family Legacy.

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT