Wielkopolskie Winnice na Letnim Świętym Marcinie
W dniach 15-16 czerwca 2024 wielkopolskie winnice zbudują na Świętym Marcinie swoje miasteczko, do którego zapraszają wszystkich sympatyków win i produktów regionalnych.
Od godziny 12:00 w sobotę do 20:00 w niedzielę będzie trwało święto winiarstwa połączone z kolejną edycją imprezy Letni Święty Marcin prezentującej historię ulicy, kulinaria, muzykę i oczywiście wino.
Czy wiecie gdzie mieszczą się winnice położone najbliżej Poznania? O tym i o innych ciekawostkach dotyczących winnic Wielkopolski dowiecie się już niedługo podczas imprezy Letni Św. Marcin. Na terenie najważniejszej poznańskiej ulicy powstanie miasteczko Winnic Wielkopolskich, a to oznacza, że będziecie mieli okazję spróbować najbardziej regionalnych win z obrębu naszego województwa.
Niedawne i bardzo poważne w skutkach przymrozki zaważyły dość drastycznie nad tegorocznym stanem winorośli. Niektóre z winnic utraciły do 85% przewidywanych zbiorów. Media bardzo mocno wsparły działania winiarzy, można było obejrzeć zdjęcia i relacje z rozświetlonych zniczami, pochodniami i płonącymi snopami słomy winnic. Jaki będzie ten rok, jakie będzie wino z rocznika 2024? Zapytajcie wielkopolskich winiarzy ponieważ okazja jest bardzo blisko.
Zapraszamy 15 i 16 czerwca na ulicę Św. Marcin na spotkanie z wielkopolskimi winiarzami. Tak, w naszym regionie jest ponad trzydzieści winnic, powstał Wielkopolski Szlak Winnic oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy. Spotkajcie się z wielkopolskim winem, zdegustujcie naszych jakościowych produktów bez konieczności oddalania się od domu. Podczas imprezy zaprezentują się Winnica Edison, Powiercie, Lipka Wielka, Tęgie Grono, Morena, Niewinne Siostry, Orle, Rodzinna Na Polanie, Zodiak, Katarzyna, Enosfera oraz nasz rodzimy producent cydru rzemieślniczego Pfeiffer’s Cider. Większość wymienionych producentów ma już na koncie niejedno wyróżnienie, a nawet złote medale zdobyte na prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą. Odwiedźcie nas w czerwcowy weekend i przekonajcie się jak dynamicznie rozwija się winiarstwo Pyrlandii. Poza oczywistym elementem tego święta czyli degustacjami, będzie można również nabyć regionalne wina. Zaplanowaliśmy też atrakcje na scenie, spotkania, rozmowy i konkursy. Odwiedzą nas najlepsi sommelierzy wspierający polskie winiarstwo. Swoją obecnością zaszczycą nas Jacek Kulza, sommelier poznańskiej Concordia Taste, z wielką pasją wspierający polskie winiarstwo oraz Roman Myśliwiec, jeden z prekursorów powojennego winiarstwa w Polsce.
O Wielkopolskim Stowarzyszeniu Winiarzy:
Przyszedł wreszcie moment, gdy rosnące w siłę wielkopolskie winiarstwo, potrzebowało swojej reprezentacji – tak powołano do życia Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy (WSW). Po dopełnieniu formalności zostało ono zarejestrowane 1 maja 2022 r i początkowo liczyło zaledwie 7 winnic. Dziś skupia 21 producentów wina i ma ponad 30 aktywnych członków.
Jego celem jest nie tylko promocja wielkopolskiego winiarstwa, lecz także wsparcie i wymiana doświadczeń pomiędzy winiarzami. Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy to młody, choć niezwykle dynamiczny i aktywny, projekt. Od września 2022 r. Stowarzyszenie organizuje festiwal „Wina Warte Poznania” na poznańskim Rynku Jeżyckim. Z jego inspiracji wina z Wielkopolski obecne były na wielu poznańskich wydarzeniach: jarmarkach świątecznych, festiwalu „Nowy letni Święty Marcin”, Targach Polskich Win i Winnic, czy na degustacjach komentowanych w restauracjach Concordia i L33 Bistro & Bar. Wraz z końcem października 2023 roku WSW otworzyło Wielkopolski Szlak Winnic, promujący lokalną enoturystykę i atrakcje regionu. W listopadzie minionego roku WSW zorganizowało XVI Konwent Polskich Winiarzy, który po raz pierwszy zagościł w Poznaniu.
Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny), przedstawicieli mediów prosimy o wcześniejsze potwierdzenie udziału: Maciej Krystowski 609-61 00 00, krystowski@post.pl).
Maciej Krystowski
Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy