Sobota, 18 Sierpnia, 2018     ostatnia aktualizacja 2018-08-17
 
małopolskie
Winnica Fritz jest rodzinnym przedsięwzięciem. Została założona 2009 roku niedaleko Nowego Sącza. Nieduża winnica (ok. 20 arów) rośnie na południowo-zachodnich stokach Paściej Góry w Chełmcu (bardzo ładny widok na panoramę Nowego Sącza).

"Gaj" to autorska winnica znajdująca się niedaleko Krakowa. Po prostu, jedziecie około 12 kilometrów na południe od miasta i w pewnym momencie skręcacie z "zakopianki" do miejscowości Gaj. To spokojna, nieduża, pełna zieleni wioska.
Wnnica Goja graniczy z Ojcowskim Parkiem Narodowym, położona jest w Smardzowicach. Uprawia się kilka szczepów, m.in. seyval blanc, solaris, regent, maréchal foch, léon millot. Winnica prowadzi działalność enoturystyczną.
Winnica Zagardle znajduje się w miejscowości Szczodrkowice, przysiółek Zagardle, 12 km od Krakowa pomiędzy Cianowicami, Rzeplinem i Skałą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie zajmuje powierzchnię 72. arów.
Warto mieć tę winnicę na oku, tym bardziej, że już oficjalnie zaczęła sprzedaż wina. Winnica Słońce i Wiatr to dwa hektary upraw. Winnice składają się z trzech parcel – wszystkie one ulokowane są po północno-wschodniej stronie, kilkanaście kilometrów od Krakowa.
 Jest to bez wątpienia przepięknie położona winnica. Trzeba przyznać, że właściciel – Andrzej Haus - dokonał bardzo starannego wyboru lokalizacji. Winnicę założono w 2011. Usytuowana jest w niedaleko Zakliczyna, na południowym zboczu, około 100 metrów powyżej wstęgi przepływającego przez dolinę Dunajca.
Winnica Wieliczka to bodaj pierwsza polska winnica prowadzona w sposób biodynamiczny. Jej powierzchnia  wynosi 1,5 hektara, znajduje się w Pawlikowicach - 10 km od Krakowa i 3 kilometry od słynnej kopalni soli.
"Garlicki Lamus” to kolejna krakowska winnica uniwersytecka (obok należącej do Uniwersytetu Jagielońskiego Winnicy nad Dworskim Potokiem). „Garlicki Lamus” należy do Uniwersytetu Rolniczego i znajduje się w podkrakowskiej Garlicy Murowanej położonej na terenie Parku Krajobrazowego "Dolinki Krakowskie”.
Winnica Zalipie położona jest 18 km od Krakowa w miejscowości Łososkowice (gmina Kocmyrzów). Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2008 roku. Obecnie powierzchnia zajmuje 0,5 ha.
Winnica Koniusza położona jest na północny-wschód od Krakowa, na obszarze Płaskowyżu Proszowickiego. Znajduje się w miejscowości Łyszkowice. Winnica rośnie na wysokości 290 m.n.p.m., na stoku o wystawie południowo-zachodniej. Nasadzenie to głównie hybrydy odmian białych takich jak: bianca, seyval blanc, johanniter, solaris, muscat oraz czerwonych: rondo, regent, marechal foch, leon millot.
Chatka Włóczykija jest pięknie położonym drewnianym domkiem z widokiem na Tatry i Pogórze. Kameralny klimat miejsca i ogrodzona posesja sprawia, iż można tu odpocząć w przyjemnej atmosferze. No i znajduje się tu mała winniczka...
To blisko hektarowa winnica. W 2012 roku zasadzono 2500 sztuk krzewów winorośli. Projekt powstał z myślą o prowadzeniu gospodarstwa o profilu enoturystycznym.
Projekt powstały w 2012 roku we wsi Chodorowa. Jest to winnica pięknie położona, pośród wzniesień Pogórza Rożnowskiego, na Szlaku Architektury Drewnianej. Powierzchnia uprawy liczy 1,4 ha.
Winnica Rodziny Steców położona jest w Tuchowie na południowym stoku o nachyleniu 20-35 stopni na wysokości 320 m n.p.m. Atutem „Winnicy Rodziny Steców” jest jej lokalizacja. Wspaniały, unikalny mikroklimat i położenie w najcieplejszym miejscu  Polski. Winnica położona jest w pięknym, malowniczym i kameralnym miasteczku - Tuchowie.
Mała, hobbystyczna lecz dziarska winiarenka położona w Dębinie, gm. Rzezawa (Małopolska). Na powierzcni 15 arów uprawia się biankę.
Winnica położona jest w miejscowości Dosłońce (stąd jej nazwa) około 3 km od Racławic. Usadowiona jest w tzw. „ciepłej strefie” na południowo zachodnim zboczu, o pochyleniu średnio 150, na wysokości nieco poniżej 350 m.n.p.m. 
Marcinowi Pierożyńskiemu, właścicielowi Winnicy Witanowice, dwa lata poszukiwań zajęło znalezienie gospodarstwa, a właściwie odpowiedniego pola pod winnicę. Upatrzone miejsce znajduje się w miejscowości Witanowice koło Wadowic. Lokalizacja winnicy ma wystawę południową, średnie nachylenie wynosi tu 8%. Pierwsze nasadzenia przeprowadzono z początkiem maja 2009 roku oraz w początku maja roku 2010.
To mała, ale obiecująca winnica, zyskująca zainteresowanie miłośników wina. Winnica Kresy położona jest w miejscowości Stoki, przysiółku Kresy, pomiędzy Cianowicami Rzeplinem i Skałą na Jurze krakowsko-częstochowskiej, w odległości 20 km od Krakowa. W tej chwili uprawia się tam cztery główne odmiany: solaris, regent, rondo i cabernet cortis. W mniejszej ilości: seyval blanc, marechal foch i leon millot.
Winnica Amonit położona jest w  miejscowości Cianowice (jura Krakowska) - oddalonej 13 km na północ od Krakowa. Cianowice to urokliwa, spokojna okolica, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego. W najbliższych latach właściciele zamierzają  rozpocząć sprzedaż win bezpośrednio na miejscu produkcji oraz do wyspecjalizowanych sklepów i  punktów gastronomicznych.
Historia winnicy sięga lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to zostały zasadzone przez Antoniego Marcinka pierwsze krzewy winorosli schueler, krystaly i ontario. Było tego razem kilkadziesiąt krzewów prowadzonych po amatorsku, ale pozwalało to na zdobywanie pierwszych doświadczeń.
Winnica  założona została w 2007 roku. Właścicielem winnicy jest Zofia Michałowska. Powierzchnia winnicy 0,5 ha. W 2008 roku przy winnicy wybudowano budynek o powierzchni użytkowej 20 m2, umożliwiający wykonywanie wszystkich prac winiarskich.
W winnicy uprawia się nastepujące odmiany winorośli: Aurora, Bianka, Swenson Red, Nachodka, Muskat Odeski, Regent, Marechal Foch i inne (pojedyncze ilości). Właściciele prowadzą także działalność agroturystyczną.
Winnica Szawapier została założona w 2009 roku. Winnica zajmuje na razie obszar 0,7 ha i jest ulokowana na wysokości około 450 m.n.p.m.
„Winnica Tonika”  powstała w Brzesku. Założono ją w 2005 r., ma powierzchnię 0,10 ha. Obecnie niestety winnica jest zagrożona – jeden z projektów poprowadzenia zjazdu z autostrady zakłada zniszczenie dorobku kilku lat pracy właścicieli.
To obecnie chyba jeden z najbardziej ciekawych i obiecujących projektów winiarskich w Polsce. "Winnica Srebrna Góra" ma świetna lokalizację - niedaleko klasztoru kamedułów w podkrakowskich Bielanach. Interesujący pomysł i śmiałe zamiary inwestorów powodują, że temu przedsięwzięciu warto się przypatrywać.
„Winnica Pod Bukowcem” w Połomie Dużym, założona w 2007 r., ma powierzchnię 0,22 hektara. Właścicielami winnicy są bracia Marcin i Paweł Mus. Za źródło ich zainteresowania winem można uznać wizyty z pierwszej połowie lat 90. we Włoszech, Francji i Hiszpanii.
Winnica w Garlicy Murowanej, założona w 2007 roku ma powierzchnię 0,30 hektara. „Winnica Nad Dobrą Wodą” ulokowana jest na środkowej części zbocza  wznoszącego się nad Doliną Garliczki, jednej z malowniczych dolinek podkrakowskich.
Winnica załozona w Regulicach (gmina Alwernia, powiat Chrzanów). Założona w 2005 roku, ma powierzchnię 0,30 hektara. Winnica powstała jako efekt marzeń o urzeczywistnieniu w Polsce wyrafinowanej kultury rolnej i przetwórczej.
Winnica założona została w 2007 r. w Grzechyni (gmina Maków Podhalański). Uprawa ma powierzchnię 0,10 ha. Właściciel jest pasjonatem wina i jazzu. Doświadczenia w winiarstwie nabierał na wyspie Jersey nieopodal Francji, pracując jako gospodarz degustacji win w miejscowej winnicy La Mare.
Właścicielami winnicy są Agnieszka i Rafał Ryś. Ich przedsięwzięcie - "Winnica Ryś-ling" znajduje się w Jasienicy w Beskidzie Makowskim. Miejscowość jest oddalona 10 km od Myślenic i 30 km od Krakowa.
Doświadczalna winnica. Uprawa i produkcja sadzonek. Produkcja odmian przerobowych, ogólnoużytkowych i deserowych.
Winnica Na Kamieńcu położona jest u stóp Beskidu Małego, w malowniczym otoczeniu leśnym, w odległości ok. 8 km od Wadowic. Założona w 2006 r., szybko adaptuje się do nowych, dość trudnych warunków glebowych.
Dwie winnice o zupełnie odmiennym terroir. Pierwsza z nich, starsza, zlokalizowana w pradawnym korycie rzeki Wisły w powiecie Proszowickim. Druga winnica, to nowy nabytek uprawiany od 4 lat. Zlokalizowana na jurze Krakowskiej, ma piękną wystawę południową.
Winnica założona w 2005 r. Zajmuje areał 0,6 ha w dwóch lokalizacjach. Obydwie mają wystawę płd.-zach. i zach. w stronę Pustyni Błędowskiej jako naturalnego regulatora klimatu w tym rejonie.
Winnica Krokoszówka Górska została założona w 2005 roku, w niewielkiej miejscowości - Smardzowice, w bliskim sąsiedztwie Ojcowa w Małopolsce.
Winnica założona w 2005 r. Uprawiane są odmiany białe: sibera, aurora, traminer, helios, muszkat odeski i seyval blanc oraz czerwone: regent, rondo, acolon, cascade.
Winnica jest położona w Małopolsce, na wzgórzach Kaliny Wielkiej koło Miechowa. Powierzchnia 2,77 ha. Jest to największa winnica odmiany cascade.
Winnica jest częścią Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Jagiellońskiego „Łazy”. Pierwsze krzewy winorośli zasadzono w kwietniu 2005 r.