Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 26-01-2022
 
noty degustacyjne
2021-12-22
Dla tych, którzy nie znją jeszcze tego miejsca - niech tekst ten będzie wskazówką i zachętą, dla tych, którzy już byli - przypomnieniem, że warto powrócić. Frank Winebar & Shop to rodzinne przedsięwzięcie - importer, sklep internetowy, winebar i restauracja w jednym.
 
2021-12-21
Kto nie zna jeszcze win z Lacjum ma okazję nadrobić tę zaległość w dobrym stylu. Niektóre wina z posiadłości Cincinnato trafiły niedawno do portfolio poznańskiego importera Mine Wine. Choć nie jest to pierwsza "wizyta" tych win w Polsce, warto ich spróbować i poznać.
 
2021-12-15
Winiarnia Frelih znajduje się w regionie Dolenjskam, w Słowenii. Region znany jest z produkcji charakterystycznego wina - cviček a Frelih to winiarnia, która jako jedna z pierwszych zaczęła to tradycyjne w regionie wino butelkować.
 
Archiwum
Elena Fucci. Lawa i popiół >
Na butelki Eleny Fucci rzuciłem się jak wilk na owcę czy raczej, zważywszy pesel, jak dziadek na fotel. Z wielu powodów. Pierwszym, choć nie najważniejszym, jest fakt, że mojej żonie też na imię Elena. Drugim taka oto moja właściwość, że ufam winom robionym przez kobiety. Nie jest to ani stwierdzenie genderowe ani niegenderowe; po prostu rzadko się zdarzyło, by mi nie smakowały wina, które wyszły spod ręki kobiet - pisze Marek Bieńczyk.
 
Grecja w kieliszku >
Dobrych greckich win nigdy dosyć więc z tym większą przyjemnością zapowiadamy kolejne. W kieliszku dużo się dzieje, jest się nad czym pochylić...
 
Rafa Wino - w lekkości siła >
Wiadomo, pinot noir jest odmianą znaną i szanowaną. Potrafi dać wina w bardzo zróżnicowanych odsłonach - od najprostszych po najbardziej wyrafiniowane, finezyjne. Podobnie jest z kadarką.
 
Degustacja Le Colture. Prosecco z wyższej atmosfery >
"Kilka lat temu Andrzej Stasiuk z ironią wyrażał się o naszych turystach czy „turystach” z wielkich miast, głównie „libkach” ciągnących do Włoch, lub imitujących Włochy w Polsce, że mają tylko jedno na ustach przez cały dzień, „prosecco i expresso”, „expresso i prosecco”. Ironia pisarza mnie w miarę bawiła, lecz przede wszystkim dowodziła, że prosecco trafiło u nas pod strzechy." - pisze Marek Bieńczyk.
 
Tommasi, nowe roczniki >
"Miałem przyjemność uczestniczyć w degustacji on-line, lecz z prawdziwymi butelkami, trzech wypuszczonych właśnie na rynek win z szerokiego portfolio Tommasiego. Producenta powszechnie znanego, także u nas, posiadacza winnic już nie tylko w rodzimym Veneto, lecz w paru innych regionach Włoch" - pisze Marek Bieńczyk.
 
Grecja - muszle, kamienie, sól >
12 czerwca w krakowskiej restauracji Albertina miałem przyjemność wziąć udział w degustacji win greckich. Wina z tego kraju bardzo sobie cenię i nieraz o nich pisałem. Cieszy mnie fakt, że pojawiła się w Polsce nowa oferta, bo trudno uznać, że w Polsce mamy szeroki wybór win greckich.
 
Hvar. Odmrażanie serca (II) >
Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście wakacji, to może weźmiecie na celownik tę uroczą wyspę, by nasycić się jej urokami, aromatami, pieszczotą uderzeń słonego morskiego wiatru?
Ja z przyjemniością wpuściłem znowu do kieliszka i do domu trochę chorwackiego słońca, aromatów i smaków.
 
GMT - nowe gruzińskie wina >
Dobrego gruzińskiego wina nigdy za wiele. Zawsze łakomym okiem wypatruję nowości, nasłuchuję wieści o planach importerów, czekam na nowe roczniki najlepszych etykiet. Tym razem udało mi się choć częściowo ten apetyt zaspokoić. Trafiłem bowiem na nowe gruzińskie butelki w krakowskim GMT - Georgian Wine&Art Gallery.
 
Hvar. Odmrażanie serca (I) >
To było kilka tygodni temu. Za oknem brudne, śniegowe, miejskie zaspy, zachmurzone niebo, ziąb. We wnętrzu - zmęczenie wnętrzem, za długim w nim przebywaniem i ogólnie niewesołą sytuacją związaną z pandemią. Wtedy zadzwonił domofon.
 
3 x tak >
Przy współpracy  z Niemieckim Instytutem Wina (AHK Polska) chciałbym zaprezentować trzy butelki wina. Są to trzy różne niemieckie odmiany, trzy różne regiony, trzy różne charaktery wina.
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ... następne >