Czwartek, 24 Stycznia, 2019     ostatnia aktualizacja 22-01-2019
 
Wina z Rafy po raz drugi
 
2015-07-08

Oto druga seria ocenionych przez nas win z oferty importera Rafa-Wino (nasze pierwsze wrażenia i noty można znaleźć tutaj).
Tym razem ocenie poddaliśmy wina z różnych regionów Włoch - Emilia Romagna, Veneto, Piemont. Wina wypadły dobrze, zaprezentowały niebanalny charakter i styl. Kilka z nich polecamy szczególnie gorąco.

Kontakt:
Rafa Wino
ul. Węgierska 78
Nowy Sącz
tel: +48604582582
web: www.rafa-wino.pl
e-mail:
biuro@rafa-wino.pl(5-) Fiocco di Rose 2013, Lusenti, DOC Colli Piacentini, Emilia Romagna, Włochy, 12%
Importer: Rafa-Wino
Musujące pinot grigio w urzekajacej, pomarańczowawej barwie. Jest bardzo zgrabne, fajnie musujące, z orzeźwiającym nerwem. W aromatach i smakach delikatnie esencjonalne i zachęcające. Jest jarzębina, skórka z mandarynki, jabłko, dojrzałą gruszka i lekka goryczka w tle. W kieliszku jest to prawdziwy żywioł świeżości. Świetne, rasowe wino w zwiewnym stylu. Dobra cena. Warto!
Cena: 37,50 zł


(5-) Malvasia Emiliana 2013, Lusenti, DOC Colli Piacentini, Emilia Romagna, Włochy, 11%, Importer: Rafa-Wino
Bezpretensjonalna, urzekająca prostotą, malvasia. Wino jest mętne (niefiltrowane), odpowiednio pieniste, utrzymane w tonacji jabłkowej. Są nuty białego pieprzu, gałki muszkatołowej, pestek jabłkowych i lekkich tonów cytrusowych. W ustach ekstraktywne, soczyste i intensywne - gęste i tłuste. Całość jest jednak łagodna - jest tu solidna struktura i ciężar, ale wino wypada statecznie - miękko i równo. Pożywne i odświeżające, świetnie gasi pragnienie, ale też pobudza apetyt. Radosne wino. Spróbujcie. Cena: 54,00 zł


(4) `Terre di Cavagion` Bardolino Classico SuperioreDOCG  2011, Villabella, Veneto, Włochy, 13%
Importer: Rafa-Wino
Owocowa mieszanka corviny, rondinelli, caberneta i merlota. Oprócz soczystej struktury wino ma specyficzne, zwierzęco-leśne tło (skóra, grzyby, ściółka, igliwie). Całość w ustach jest owocowa, lekka, zwarta, z delikatnymi taninami. Wino ejst zbalansowane, trochę dzikie, żywczne i korzenne (jałowiec, pieprz, ziemia). Intensywne i wyraziste.
Cena: 39,00 zł


(4) Iperico Valpolicella DOC 2013, Az.Agr. Valentina Cubi, Veneto, 12%
Importer: Rafa-Wino
Corvina, rondinella, molinara mówią Wam tutaj "ciao" w wersji "vino biologico". Owoce z ktorych powstało wino pochodza tylko z organicznych winnic. Jest tu lekkość i delikatna chropawość. Kompot wiśniowy, pestki, jeżyny, delikatne taniny. Całość przystępna, z miękką i lekką fakturą i owocowym finiszem.
Cena: 55,00 zł(4+) Bonarda amabile Tradizioni che Tornano 2013, Lusenti, DOC Colli Piacentini, Emilia Romagna, Włochy, 11,5%
Importer: Rafa-Wino
Wino ma ciemny, mocny i nasycony kolor. Jest delikatnie musujące. Aromaty są tu wyblitnie owocowe, leśne (maliny, czarny bez, tarnina, jeżyny). W ustach słodkie, kwasowe, trochę dzikie, ale atrakcyjne, z przyjemnymi taninami. Taka musująca, słodkawa bonarda to bardzo fajna i ciekawa kategoria win do łączenia z jedzeniem. Wypróbujcie przy najbliższej okazji. Cena: 42,50 zł


(4) Dolcetto di Diano D`Alba DOCG "Montagrillo" 2012, Claudio Alario, Piemont, Włochy, 13%
Importer: Rafa-Wino
W winie tym dużo jest typowych dla dolcetto akcentów aromatycznych i smakowych - gęstych i soczystych nut owocowych (wiśnie, jeżyny, czarna porzeczka) podkreślonych lekkim akcentem dymnym, czekoladowym. Smak dobrze dookreślony niezłą kwasowością i taninami. Finisz - dżemowo-skórkowy, atramentowy, lekko pieprzny.
Cena: 55,00 złMariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”