Czwartek, 24 Stycznia, 2019     ostatnia aktualizacja 22-01-2019
 
Rafa na fali
 
2015-10-19

O
to trzecia seria ocenionych przez nas win z oferty importera Rafa-Wino (nasze pierwsze wrażenia i noty można znaleźć tutaj, a kolejne tutaj).
Tym razem ocenie poddaliśmy wina z Austrii i Portugalii. Pod lupę wzięliśmy austriackie rasowe rieslingi i solidnie wykonane, soczyste wina z Alentejo. Okazało się, że było w czym wybierać.

Kontakt:
Rafa Wino
ul. Węgierska 78
Nowy Sącz
tel: +48604582582
web: www.rafa-wino.pl
e-mail:
biuro@rafa-wino.pl


Orientacyjne ceny brutto w sklepach partnerskich.

(4+) Riesling Urban R. 2014, Stagard, Krems, Austria 11,5%
Importer: Rafa-Wino
Wytrawny, ekologiczny riesling. Aromaty delikatne, łagodne i świeże. Jest klasyczna nuta tropikalnych owoców, ładnie podkreślona rejestrami kwiatowymi (lipa, jaśmin). W ustach smaczne, delikatne, z dobrą kwasowością i żwawą nutą owocową (jabłka, mirabelki), a także delikatnie warzywną (szparagi). W tle biały pieprz, siano, propolis. Sympatycznie poukładane wino za dobra cenę.
Cena: 44,00 zł(5-) Riesling Reserve 2013, Winzer Krems, DAC Kremstal, Austria, 13,5%
Importer: Rafa-Wino
Wytrawny, intensywny i aromatyczny. Nuty miodu, dojrzałych owoców cytrusowych (brzoskwinia, ananas) oraz nuty pieprzu, korzeni. W ustach gęsty, kremowy, z wyraźną gęstą strukturą owoców (mango, dojrzała marakuja, cytryna, mandarynka). Wyraziste, o solidnej strukturze, ładnie ogładzonej i zmiękczonej resztkowym cukrem, ale też ożywionej mineralnością. Wino wyważone, gęste, długie i eleganckie. Z potencjałem dojrzewania.
Cena: 79,00 zł(4) Traminer 2014, Weingut Heinrich Hartl III, Thermenregion, Austria, 13%
Importer: Rafa-Wino
Aromatycznie "słodki" i miękki - choć jego główna tonacja pozostaje wytrawna. W ustach podobnie, choć da się wyczuć delikatne podbicie resztkowym curkem (9 g/l), który wygładza i delikatnie „zaokrągla” wino. Prym wiodą nuty typowe dla tej odmiany – korzenne, pieprzne, przyprawowe. Solidnie wykonane, apetyczne wino.
Cena: 39,00 zł

(4-) Monasaraz 2014, Carmim, DOC Alentejo, Portugalia, 14,5%
Importer: Rafa-Wino
Trincadeira, aragonez, alicante buchet czyli Alentejo w charakternym i fajnym wydaniu. Intensywnie prezentuje się wiśnia i jeżyny, jałowiec, suszona papryka, wędzone mięso, pieprz, czekolada. Wino solidnie wykonane. Soczyste i obfite w owocowy (malinowo, jeżynowy i wiśniowy sznyt). Jest to dość proste, przystępne. Dużo tu owocu, miękkich  tanin, ogólnie wypada bardzo przystępnie. Również cenowo.
Cena: 29,00 zł(4) Reguentos reserva tinto 2012, Carmim, DOC Alentejo, Portugalia, 14%
Importer: Rafa-Wino
Dużo tu nut  żołędzi, pieczonych kasztanów, igliwa i lasu. Sami sprawdźcie. Jest przy tym korzenne, z nutą dymną, mięsną i „pieczystą” , lekko pieprzną, kawową. W tle dym, ziemia, pestki. Wino gastronomiczne, dobre do łączenia z cięższym jedzeniem - do tłustawych mięs z rusztu, wieprzowych szaszłyków z warzywami i tym podobnych mięsnych klimatów. Jego intensywna struktura, taniny dobrze wejdą z nimi w komitywę.
Cena: 34,00 zł
(4+) Monsaraz reserva 2014, Carmim, DOC Alentejo, Portugalia, 14,5%
Importer: Rafa-Wino
W Polsce takie wina są lubiane dzięki bogatej strukturze, owocowości. Tutaj jest podobnie - są aromaty wiśni, jeżyn, czarnej porzeczki. W ustach sporo owoców, ziół, śliwki oraz dużo tanin (ale nieagresywnych). Poza tym - pieczone mięso i paprykowana suszona kiełbasa (to również automatyczne tropy gastronomiczne do łączenia z tym winem).
Cena: 59,00 złMariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”