Niedziela, 09 Maja, 2021     ostatnia aktualizacja 04-05-2021
 
Greckie wina z Ktima Alpha dostępne w Polsce - noty degustacyjne
 
2015-12-22

Firma Amazis.net quality food&drinks wprowadziła do swojej oferty ciekawe wina greckie, pochodzące z winiarni Alpha.
O Ktima Alpha pisaliśmy już kiedyś tutaj. To winiarnia powstała w 1997 roku. Jest ulokowana w północno-zachodniej Macedonii, w Amyndeon, dystrykcie Florina, lokalizacji zwanej "Ampelia". Korzysta z dobrodziejstw mikroklimatu, ubogich piaskowo-gliniastych gleb oraz położenia na wysokości ok. 700 m.n.p.m. Prowadzi ją utalentowany enolog Angelos Iatrides i wingrodnik Makis Mavridis. Posiadłość stworzono z pomału skupowanych opuszczonych i zaniedbanych starych winnic. Winiarnia posiada niecałe 40. hektarów winnic hektarów upraw winnice ulokowane na niewielkich wzniesieniach korzystają z kontynentalnego klimatu i dwóch niedaleko położonych, dużych jezior.


Ktima Alpha (fot. materiały prasowe)

Uprawia się odmiany typowo greckie i mięzynarodowe. Mogą się poszczycić naprawdę dobrymi osiągnięciami – portfolio win czerwonych robi wrażenie, to np. jedna z nielicznych winiarni, która z powodzeniem uprawia pinot noir i ma z niego dobre efekty. Poza nim w uprawie sauvignon blanc, chardonnay, gewürztraminer, malagouzia, xinomavro, syrah, pinot noir merlot, ale też np. tannat czy barbera. Robią tu świetne xinomavro. Wina są równe, nowoczesne, zgrabnie zrobione i dobrze „poukładane” stylistycznie. Skoncentrowane, ale nie są przeciążone, prezentują się dość lekko, zwiewnie, mają dobrą kwasowość.


(4+) Malagouzia single vineyard 2014, Alpha Estate, IGP Florina, Grecja, 12,5%
Importer: Amazis.net
Lubię tę odmianę, typwoo lokalny szczep dający wartkie i ciekawe wina. Tutaj mamy do czynienia z takim właśnie jego wydaniem - świeżym, jabłkowym i gruszkowym, z nutami lekko kwiatowymi i tropikalnymi (morele, mirabelki, cytryna, niedojrzała brzoskwinia) oraz z lekkim podbiciem mineralnym i kamienno-słonawą końcówką. Jest to klarowne, smaczne i odświeżające wino. Poukładane i smaczne. Ma swój styl.
Cena: 43,00 zł


(4+) Sauvignon blanc 2014, Alpha Estate, IGP Florina, Grecja, 13%
Importer: Amazis.net
Otrzymujemy tu klasycznie mowoczesne sauvignon blanc – świeże, owocowe, bardzo żywe. Aromaty zielonego jabłka, agrestu, bialej porzeczki, świeżo skoszonej trawy, cytryny, groszku, pora. W smaku wyraziste, w lekko zielonkawym anturażu i owocowe (brzoskwinia, jabłko, mirabelki). Lekka słonawa mineralność dodaje mu szyku i bardziej indywidualnego tonu. Przyjemny owocowy finisz.
Cena: 72,00 zł


(4) Sauvignon blanc fume  2014, Alpha Estate, IGP Florina, Grecja, 13%
Importer: Amazis.net
Butelka tego wina jest ciężka jak bagaż moich winiarskich przewinień, ale niektórzy takie lubią (butelki nie przewinienia). Wino fermentowano w beczkach, dojrzewało przez 7 miesięcy w barriques. To propozycja  dla tych którzy lubią cięższe, dosadniejsze wydania białych win. Dominują aromaty biszkoptów, masła, dojrzałej, soczystej gruszki, wanilii, orzechów laskowych. W ustach pikantne, rozgrzewające słodkawym alkoholem i tanicznym pazurem. Gęste i intensywne, na swój sposób o „gorącej”, rozgrzewającej materii. Przyznaję, że nie tego szukam w winach białych, jak dla mnie za dużo tu wszystkiego i wino za ciężko. Jednak w swej stylistyce wino jest wykonane bardzo dobrze. Cena: 88,00 zł

(3+) Chardonnay 2014, Alpha Estate, IGP Florina, Grecja, 13%
Importer: Amazis.net
Chardonnay przefermentowano w beczce i przez 7 miesięcy pozwolono w niej dojrzewać. Aromaty miękkie - jabłkowo-pestkowe, ze sporym akcentem wanilli, banana, siana. W ustach miękkie i rozgrzewające alkoholem. Zaskakujące, że przy tej solidnej strukturze i gęstości zachowuje swoistą lekkość i przejrzystość materii. Brak tu ociężałości i ponurej beczkowej tłustości. Jest za to gęsty owoc, delikatna kwasowość, skórki owoców tropikalnych, lekko orzechowe i dymne tło. Niezła kultura wykonania. Całkiem, całkiem...
Cena: 88,00 zł

(3+) Syrah 2011, Alpha Estate, IGP Florina, Grecja, 14,5%
Importer: Amazis.net
12 miesięcy dojrzewania we barriques i 12 w butelce. Zdążyło się dotrzeć. Wypada pieprznie i korzennie. Są czereśniowe i pestkowe rejestry. Dość lekka struktura jak na syrah, ale też nie jest ono zbyt wyrafinowane. Wino zrobione w sumie bardzo prosto choć  nowoczśnie. Na tle wielu innych win z Alpha Estate wypada trochę anonimowo.
Cena: 61,00 zł


(4+) Axia 2012, Alpha Estate, IGP Macedonia, Grecja, 14,5%

Importer: Amazis.net
Syrah i xinomavro – w proporcjach pół na pół. Wino gęste, intensywne, o obfitej owocowej materii. Rasowe, wyraziste, intensywne, można rzec - wino o „czarnym”, dzikim charakterze (jeżyny, czarny bez, tarnina, żwir). Jest nuta likieru z czarnej porzeczki. Struktura tłusta, intensywna, mięsista. Jest lekko korzenne i pieprzne tło. Na brak charakteru, wyrazistości i winnej materii nie będziecie narzekać.
Cena: 45,00 zł


(4) Utopia 2011, Alpha Estate, IGP Florina, Grecja, 14%

Importer: Amazis.net
Ciekawostka - greckie wydanie odmiany tannat. Alpha dysponuje 69 ha upraw tej odmiany, położonych na wysokości 620-690 m.n.p.m. Wino ma intensywne smolisto-dymne aromaty. Wykonane równo. Jest pieczony bakłażan, orzechy, wędzone mięso, dym, kawa. "Utopia" ma solidne taniny i moc owocowego ekstraktu. Wino jesty niefiltrowane, gęste i skoncentrowane. W finale jeżyny, jagody, morwa. Smaczne i esencjonalne. Obyśmy tylko takie utopie w życiu przerabiali.
Cena: 75,00 zł(4+) Xinomavro Hedgehog vineyard 2011, Alpha Estate, PDO Amyndeon, Grecja, 14%
Importer: Amazis.net
Aromaty wiśni, jeżyn, ściółki, owoców leśnych. W smaku dominuje owocowość i świeżość dopiero co zerwanej soczystej wiśni, są też lekkie nuty czarnego bzu, tytoniu oraz niezłe taniny. Wino fajne, z charakterem, własnym stylem. Nie brak mu owocowości, lekkiej zadziorniości. Poukładane i szczodre, z końcówką korzenną i dobrze domykającą całość konceptu.
Cena: 61,00 zł


(5-) Xinomavro reserve 2011, Alpha Estate, PDO Amyndeon, Grecja, 14%
Importer: Amazis.net
Niefiltrowane. Paradoksalnie łączy w sobie „lekkość” i intensywność, gęstość struktury. Chłodne i dzikie, z nutą pieprzu, ziaren jałowca i ziela angielskiego, lekko podkręcone kwasowością. Wyraziste, z solidną dawką leśnego owocu. Nie znać specjalnie alkoholu, jest dobrze wyważone. Widocznie dwa lata w beczce musiały jego dzikość i intensywność naprostować i wygładzić. Teraz prezentuje się naprawdę atrakcyjnie i statecznie.
Cena: 86,00 zł


(5-) S.M.X. 2012, Alpha Estate, IGP Florina, Grecja, 14,5%
Importer: Amazis.net
W kolorze gęste, soczyste i brunatne jak toczona prosto z nabrzmiałej żyły krew. Aromaty mokrego tytoniu, pieprzu balsamiczne, nieco żywiczne. Są żołędzie, suszona szynka jamon, popiół, zioła. W smaku soczyste, gęste i ciężkie, z dobrą i obfitą owocową materią (wiśnie, wędzona śliwka, tarnina, czary bez). Wino świetnie sprawdzi się do cięższych mięsnych dań. Naprawde kawał solidnego wina.
Cena: 82,00 złMariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”