Piątek, 22 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 20-10-2021
 
Winnica Płochockich
 
2008-02-14

Rekomendacja Vinisfery: Jest to w tej chwili bez wątpienia czołówka polskiego winiarstwa. Wina są czyste, konsekwentne i co roku potwierdzające dobrą jakość, co oznacza, że pierwsze udane roczniki nie były przypadkiem. Płochoccy robią wina z dużą kulturą winiarską dzięki czemu możemy cieszyć się utrzymanymi w dobrym stylu Rondem czy Seyval blanc. Naprawdę warto.

Winnica Płochockich została założona  2005 roku w miejscowości Daromin, oddalonej 15 kilometrów od Sandomierza, w pięknej dolinie rzeki Opatówki. Zajmuje areał 4. hektarów. Miejsce charakteryzuje się doskonałymi warunkami klimatycznymi i glebowymi.
Przygoda Płochockich z winiarstwem zaczęła się jednak wcześniej, bo w roku 2002 na Podkarpaciu, gdzie we wsi Glinik Polski (koło Jasła) posadzili swoją pierwszą winnicę.
W winnicy w Darominie uprawiane jest ok. 20 różnych odmian winorośli, zarówno Vitis vinifera jak i nowoczesne odmiany hybrydowe. Większość prac wykonywana jest ręcznie, z zastosowaniem naturalnych metod uprawy, dokonuje się redukcji plonu oraz selekcji zebranych owoców. Winifikacja również odbywa się przy zastosowaniu tradycyjnych metod.W roku 2008 winnica została zarejestrowana w ARR i w chwili obecnej wina Płochockich są już w sprzedaży w kilkudziesięciu miejscach w Polsce.
Wina z ‘Winnicy Płochockich’, jako jedne z pierwszych w Polsce, weszły do oficjalnej sprzedaży w 2009 roku i od tego czasu zdobywają uznanie zarówno miłośników wina jak i profesjonalistów z branży winiarskiej. Dowodem na to są liczne medale, zdobywane corocznie na różnych konkursach winiarskich, także międzynarodowych oraz wiele pozytywnych opinii konsumentów, ludzi pijących ich wina dla czystej przyjemności.
Jednym z kluczowych fundamentów wysokiej jakości tych win jest tradycyjny, naturalny sposób ich wytwarzania, a w szczególności fakt poszanowania podczas winifikacji naturalnej równowagi składników znajdujących się w odpowiednio dojrzałych i zdrowych owocach.
W 2012 roku Basia i Marcin zostali laureatami nagrody Grand Prix Magazynu Wino za zasługi dla polskiego winiarstwa.
Winnica oferuje: degustacje oraz zakup produkowanych win połączone ze zwiedzaniem winnicy

Kontakt:
Barbara i Marcin Płochoccy
Daromin 2 27-612 Wilczyce
Tel. 504 012 189, 534 554 708
Email:
Basia@winnicaplochockich.pl; Marcin@winnicaplochockich.pl
www.winnicaplochockich.pl
Galeria
Komentarze

sstar - 2008-06-24 04:30:26
 
- 2010-05-02 23:56:01