Poniedziałek, 24 Września, 2018     ostatnia aktualizacja 21-09-2018
 
Sznur kormoranów
 
2017-09-06

Wakacje nieubłaganie dobiegły końca i zapewne ciągle jeszcze przygnębia Was fakt, że "sznur kormoranów w locie splątał się...", ale nie zamartwiajcie się, jest na to pociecha - wygrzebaliśmy trochę ciekawych win z oferty importera - Vinoteka 13.
A przy okazji - wiecie, że kormorany uznawane są za bardzo żarłoczne? Przeciętnie zjadają 400–500 gramów ryb dziennie (według innych danych od 600 do 800 g dziennie). Tłumaczy się to sprawnością kormoranów jako podwodnych drapieżników, które szybko zaspokajają swoje potrzeby pokarmowe, by resztę dnia spędzać nieruchomo, odpoczywając. Mniejsze gatunki kormoranów nurkują zwykle na głębokości 5–10 metrów, większe zazwyczaj do 30 metrów (podaję za Wikipedią). No dobrze, skończmy już może z tymi kormoranami...
Gdybyście nabrali ochoty, by zanurkować w świat wina, oto nasze rekomendacje.
(4+) Weisserburgunder 2016, Schäfer-Fröhlich, Nahe, Niemcy, 13%
Importer: Vinoteka 13
W aromatach pestki grejpfruta, jabłek, białego pieprzu, gałki muszkatołowej. W ustach wytrawne, lekkie, przejrzyste, delikatnie pokazujące swoją owocową budowę (świeżo zerwane gruszki, jabłka, biała porzeczka). Jest tu przyjemne podbicie kwasowością, pieprzność, goryczka i kwasowość. Udane przyjemne i zwiewne wino. Wypada lekko, bezpretensjonalnie i smacznie.
Cena: 65,00 zł 
(5-) Gewürztraminer 2016, Schäfer-Fröhlich, Nahe, Niemcy, 12,5%

Importer: Vinoteka 13
Gewürztraminer, jak przystało na tę odmianę, jest aromatyczny, wymuskany, o bardzo wyważonej owocowo-korzennej perfumie. W ustach owocowość przyjemnie wzięta jest w klamry kwasowości. Wino jest lekkie i młode. Nie ma nic z ociężałości i "płaskości", jakie czasem pokazuje ta odmiana. Finisz lekko pieprzny, ziołowy, z delikatną goryczką. Przyjemne, w pełni wytrawne i odświeżające wino. Z każdym łykiem pokazuje się od coraz lepszej strony. Ta lekkość i owocowy, nienachalny szyk powinny Wam się podobać.
Cena: 59,00 zł(5-) Riesling trocken 2016, Schäfer-Fröhlich, Nahe, Niemcy, 12%
Importer: Vinoteka 13
Aromaty ziołowo-warzywno-owocowe (asparagus, szałwia, pestki jabłkowe, grejpfrut, cytryna).
W ustach prezentuje się rzesko, zwiewnie i delikatnie. Prym wiodą owoce cytrusowe (ananas, cytryna, świeże morele). Wino zbalansowane, na swój sposób kruche i eleganckie, o lekko ziołowej końcówce. Powyższe wina stanowią kolejny dowód na to, że winom z Nahe warto poświęcić więcej uwagi. W pełni na to zasługują a sam region ma przed nami - winopijcami, ciągle wiele do odkrycia.
Cena: 75,00 zł


A teraz mały przeskok z Niemiec do Włoch.(4+) Brut Rose, Felsina, Vino spumante di qualità, Toskania, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
50% sangiovese, 30% pinot nero, 20% chardonnay. Metoda klasyczna. Delikatny, ceglano-łososiowy kolor. Aromaty owocowe, ptysiowo-kremowe. Znać tu ładne i intensywne nasycenie CO2. Treściwe, z jednej strony odświeżające, z drugiej - świetnie sprawdzające się jako solidne gastronomiczne wino - wartkie i soczyste. W ustach wypada smacznie, bardzo owocowo (truskawki, poziomki, malinówki). Jest wytrawne, lekko goryczkowe (czerwony pieprz, pestki z wiśni). Finisz pokazuje dobrą, postawną budowę i długo pracującą pienistość. 
Cena: 109,00 zł
(4+) Spumante Brut, Felsina, Vino spumante di qualità, Toskania, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
60% sangiovese, 20% pinot nero, 20% chardonnay. Metoda klasyczna. Kolor dojrzały, o złotawych rejestrach. Aromaty drożdżowe, dymne lekko ziołowe (siano, pestki). Soczyste wino, solidnie podbite bąbelkami, musowaniem. W ustach są przyjemne nuty drożdżowe, bułczane, lekko korzenne (gałka muszkatołowa, siano), spieczony tost, gofry, kiełki żyta. Wino ma sporo owocowej treści, lekko szczypiącą kwasowość. Smaczne.
Cena: 99,00 zł(5) Brut Millesimato 2011, Felsina, Vino spumante di qualità, Toskania, Włochy, 12%
Importer: Vinoteka 13
Stateczny, lekko złotawy kolor. W aromatach gładkość, miękkośc dojrzałość – dużo polnych ziół, kwiatów. W ustach jest naprawdę bogate -ma  wosk, propolis, orzechy laskowe, masło, rumianek, napar z kwiatów lipy plus świeże brioszki, drożdże, wypieczony chleb, olej słonecznikowy. Wino rozwinięte, szlachetnie dojrzałe wino. Sporo tutaj posmaku ziół, korzeni, siana. Smak szlachetnie patynowy, intensywny i długi. Całość prezentuje się elegancko.
Cena: 149,00 zł


Mariusz Kapczyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
ZapiszZapiszZapisz