Poniedziałek, 24 Września, 2018     ostatnia aktualizacja 21-09-2018
 
Świętowanie w rytmie Collio
 
2017-11-08

Jeszcze nie ostygły emocje po gali Grand Prix "Magazynu Wino", podczas którego to wydarzenia Vinoteka 13 otrzymała wyróżnienie w kategorii "Importer roku", a już mamy dla Państwa serię kolejnych ocenionych przez nas win od tego zasłużonego dystrybutora.
Vinotece 13 serdecznie gratulujemy wyróżnienia a Państwu przedstawiamy set win z włoskiego Friuli od producenta Villa Russiz. Początki posiadłości sięgają 1868 roku, kiedy to hrabia Thedor de La Tour, "wizjonerski agronom", zdecydował się na uruchomienie winiarni. Przyznajmy to jednak szczerze - przedsięwzięciu temu wybitnie sprzyjał ślub, który Theodor wziął z Elvine Ritter von Zahony. Villa Russiz, posiadłość, którą Elvine wniosła do małżeństwa w posagu, idealnie nadawała się na winiarskie przedsięwzięcie. Miejsce przez lata wypracowało długą i intrygującą historię. Posiadłość położona jest w DOC Colio, liczy 100 hektarów z czego 50 ha zajmują winnice.
 


(5-) Ribolla Gialla 2015, Villa Russiz, DOC Collio, Friuli, Włochy, 12,5%
Importer: Vinoteka 13
Aromaty lekkie, delikatne, wyważone, atrakcyjne. W ustach - fajnie! Zioła przemieszane z pestkami, solą i sianem. Jest też nuta owocowa - białej porzeczki, mirabelek, niedojrzałej brzoskwini. Podoba mi się i smakuje że hej! Jest to wino chrupkie i w swej mineralnej materii kruche niczym nasze dyplomatyczne stosunki z Rosją... 
Cena: 95,00 zł
(4+) Chardonnay 2011, Villa Russiz, DOC Collio, Friuli, Włochy, 15%

Importer: Vinoteka 13
Gęste, lekko maślane, z wyraźnie zaznaczonym beczkowym akcentem. Dojrzałe, o soczystej strukturze i ciepłej, nieco alkoholowej materii. Wino postawne, pełne, wręcz przysadziste. Raczej przeznaczcie je do połączenia z jedzeniem, w wydaniu solo może okazać się nieco męczące.
Ma pieprzność, korzenność, oleistą fakturę, z lekka rozgrzewa. Wino dla miłośników beczkowego stylu. Jednak nie jest agresywne, na początku ma sporo waniliowych, dębowych rejestrów, które później łagodnieją, miękną, przechodzą w bardziej owocowy, gruszkowo-pigwowy rejstr...
Cena: 205,00 zł(4+) Pinot blanco 2015, Villa Russiz, DOC Collio, Friuli, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Cała budowa solidna wyrazista. Wino wypada świeżo, bardzo transparentnie, klarownie i czysto. Owocowy rejestr (jabłko, biała porzeczka, pigwa) przyjemnie niesiony kwasowością, lekką pieprznością i pestkowym tonem. Wypada intensywnie, ale nie ciężko. Finisz pieprzny, lekko korzenny. Jest przyjemnie.
Cena: 95,00 zł
(4) Pinot grigio 2015, Villa Russiz, DOC Collio, Friuli, Włochy, 13%

Importer: Vinoteka 13
Styl jak na tę odmianę przystało - przystępny, poukładany, ale nie jest też przesadnie wyrafinowany. Owocowy sznyt miesza się tu z białym pieprzem, grejpfrutowymi pestkami, skórką z pigwy. Korzenne akcenty (ta odmiana często lubi dawać takie rejestry) całkiem sensownie ustawiają to wino na "gastronomicznej" półce. Sprawdzi się w wielu kulinarnych połączeniach!
Cena: 95,00 zł(4+) Sauvignon 2015, Villa Russiz, DOC Collio, Friuli, Włochy, 13,5%

Importer: Vinoteka 13
Jest żwawo i z biglem. Sauvignon trzyma rześki charakter, jabłkową i gruszkową ekspresję. Jest tu dojrzała materia wina, o średniej wadze. Wino ma własny, wyrazisty charakter. Całość jabłkowo-gruszkowa, podbita mieszanką ziół. Struktura dobra, ożywiona kwasowością. Lekko mineralne tło dopełnia obrazu całości.
Cena: 95,00 zł
(5-) Friulano 2014, Villa Russiz, DOC Collio, Friuli, Włochy, 13%
Importer: Vinoteka 13
Och, mamy tu urzekające klimaty. Oleistość, ziołowość, lekką mineralność. Łatwo wyczuć rejestry rumianku, siana, suszonych kwiatów, dymu, karmelu. Wszystkie organoleptyczne "pakiety" tego wina pięknie i dostojnie rozejdą się Wam po podniebieniu. To wino o atrakcyjnej strukturze. Dobrze się rozwijające. Jest bogate, smaczne i zdrowe niczym tłuszcze trans. Po prostu typ wina, które przysparza radości zmysłom i pokrzepia serce. Dlatego powinniście je jak najrychlej wprowadzić (z umiarem!) do organizmu.
Cena: 95,00 zł(5-) Graf de la Tour 2011, Villa Russiz, DOC Collio, Friuli, Włochy, 14,5%

Importer: Vinoteka 13
100% merlot. Wino dojrzałe, dotarte czasem spędzonym w beczce i butelce. Ciągnie się więc za nim atrakcyjna smuga jesiennego dymu, ściółki, grzybów, lasu mokrego po deszczu, pieprzu i owoców jałowca. W ustach wypada gęsto, owocowo, ze wszech miar "leśnie". Jest tu więc mech, ściółka, żywica, jałowiec, jeżyny. Wino soczyste, lekko poddymione beczką i okraszone czarnym, świeżo zmielonym pieprzem. Wyraziste, świetnie nadaje się do mięsnych dań. Merlot zadeklarowanym winopijcom może nie kojarzy się najlepiej, ale w tym wypadku odmiana ta znakomicie rozwinęła skrzydła. To naprawdę pieprzne, pikantne i charakterne wino.
Cena: 253,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz